nlc.hu
Tabuk nélkül
A klimax a fiatalokat is érintheti

Nemcsak az idősebb korosztály nyűgje, a klimax a fiatalokat is érintheti

Ráadásul ugyanolyan kellemetlen tünetekkel. De mi is valójában a korai klimax, mit tehetünk ellene? Van segítség!

Az ösztrogénszint csökkenhet természetesen, ez a változókor, aminek tünetei általában csak 45 éves kor után jelentkeznek.

A menopauzát azonban jóval korábban is előidézhetik a következő tényezők:

  • külső beavatkozások (petefészek- vagy méheltávolítás, gyógyszeres vagy sugárkezelés),
  • külső hatások/betegségek (tartós, súlyos fizikai megterhelés, anorexia, autoimmun reakció),
  • genetika: ha a családban előfordult már korai klimax, akkor lehetséges, hogy nálunk is idő előtt fog bekövetkezni,
  • az epilepsziában szenvedők egy részénél szintén korai menopauza figyelhető meg, mivel idő előtti petefészek-elégtelenség alakulhat ki náluk.

Korai klimaxnak azt nevezzük, ha a női hormontermelés csökkenése már a 40-es életévek előtt megkezdődik. A legtöbb esetben a tüneteket önmagukban nem is szokták felismerni, általában csak akkor derül ki, mi áll a probléma hátterében, amikor az érintettek a menstruációs zavarok, vagy esetleg a teherbeesés sikertelensége miatt nőgyógyászhoz fordulnak.

Korai klimax

Fotó: Getty Images/reklamlar

Tény! A legfrissebb kutatások is alátámasztják, hogy a cukorbetegség megháromszorozza a korai menopauza esélyét.

Maga a folyamat ugyanaz, mint a „normális” klimax esetén, a hormonális változások azonban ilyenkor jóval korábban elkezdődnek, azaz hamarabb csökken a progeszteron, majd az ösztrogén szintje. Ennek hatására jelentkeznek a vérzészavarok, míg végül teljesen elmarad a menstruáció.

Jellemző tünetek:

  • meddőség
  • gyakori fejfájás
  • hangulatingadozások
  • hőhullámok
  • depresszió
  • hízás
  • alvászavarok
  • csökkent libidó
  • hajhullás

Mit tehetünk?

Korai klimax esetében leginkább a D-vitamin- és a kalciumtartalmú étrend-kiegészítők ajánlottak, nagyon fontos továbbá a rendszeres sport és az életmódváltás. De bevethetünk gyógynövényeket is, amelyek hatásosak lehetnek a tünetek enyhítésében. Ilyen például a szója, a lenmag, a vörös lóhere vagy a poloskavész nevű gyógynövény.

Mindenképpen keressük fel az orvosunkat, ha tapasztaljuk magunkon a fent említett tünetek valamelyikét. Enyhe esetben elég életmódváltással, természetes módszerekkel próbálkozni, de orvosi javallatra hormonterápiára is szükség lehet. Arra viszont készüljünk fel, hogy a hormonterápia fiatalabbaknál, hosszan tartóan és bizonyos betegségekben nem javasolt!

Hirdetés

Változókor könnyedén: Remifemin Plus

Az életmódváltás, az egészséges étkezés és a rendszeres mozgás mellett a változókori mindennapok megkönnyítésében sokat segíthet a hormonmentes Remifemin Plus filmtabletta. Nem tartalmaz ösztrogént, sőt a néhány növényben fellelhető ún. fitoösztrogéneket sem. A poloskavész (Cimicifuga) és orbáncfű kombinációját tartalmazó Remifemin Plus a változókori testi tünetek és a zavaró lelki panaszok mérséklésére ajánlott növényi gyógyszer. Speciális poloskavész-kivonatot tartalmaz magas koncentrációban, amely klinikai vizsgálatokkal igazoltan biztonságos és hatásos segítség a változókorral járó hőhullámok vagy a fokozott izzadás mérséklésében. Másik komponense, az orbáncfű pedig a lelki panaszokat, köztük a hangulatingadozást enyhíti, és az alvásra is jó hatással van. Hosszantartó szedése ajánlott a kívánt hatás elérése, fenntartása érdekében. Recept nélkül kapható a gyógyszertárakban.

Vény nélkül kapható gyógyszer

Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT,
VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

 

Szponzorált tartalom

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top