Ne titkoljuk, inkább kérjünk segítséget és cselekedjünk
Korai klimaxnak azt nevezzük, ha a női hormontermelés csökkenése már a negyvenes évek előtt megkezdődik. A legtöbb esetben csak akkor derül ki, mi áll a probléma hátterében, amikor az érintettek a menstruációs zavarok, vagy esetleg a teherbe esés sikertelensége miatt nőgyógyászhoz fordulnak.
A legfrissebb kutatások is alátámasztják, hogy a cukorbetegség megháromszorozza a korai menopauza esélyét.
Jellemző tünetek:
- meddőség
- gyakori fejfájás
- hangulatingadozások
- hőhullámok
- depresszió
- hízás
- alvászavarok
- csökkent libidó
- hajhullás
A korai klimax okai
Genetika
Ha a családban előfordult már korai klimax, akkor lehetséges, hogy nálunk is idő előtt fog bekövetkezni.
Egészségtelen életmód
Az egészségtelen életmódnak számos negatív hozadéka van. Ilyen egyebek között a korai menopauza. Ez egyrészt a dohányosokra igaz, mivel a cigarettának antiösztrogén-hatása van, emellett a túl alacsony testsúly is korai klimaxhoz vezethet, mivel a zsírrétegben raktározódik az ösztrogén. Így akiknek a testtömegindexe (BMI) a normál értéknél alacsonyabb, azoknak kisebb az ösztrogéntartalékuk is, így a raktáraik hamarabb kimerülhetnek.
Autoimmun betegségek
A problémát autoimmun pajzsmirigyzavarok is okozhatják, ilyen esetekben a szervezet saját maga ellen fordul, ami érintheti a petefészkeket is.
Egyéb betegségek vagy kezelések
Az epilepsziában szenvedők egy részénél szintén korai menopauza figyelhető meg az idő előtt bekövetkező petefészek-elégtelenség miatt.
A kemoterápia vagy a sugárkezelés, valamint kromoszóma-rendellenesség is indukálhatja a jelenséget.
Mit tehetünk?
Korai klimax esetében különösen fontos a D-vitamin- és a kalcium pótlása a csontsűrűség-csökkenés megelőzésére, ahogy a rendszeres sportnak és az életmódváltásnak ugyancsak nagy jelentősége van.
A bevitt kalória mennyiségének csökkentésével, illetve a rostdús gyümölcsök, zöldségek és sovány tejtermékek rendszeres fogyasztásával szintén tehetünk a természetes menopauzával megegyező tünetek ellen. A sok zöldség és gyümölcs mellett fogyasszunk halat és olívaolajat is. Vigyünk be kevesebb szénhidrátot, figyeljünk a koleszterinszintünkre! Amennyiben lehetséges, száműzzük az alkoholt, a csokoládét és a dohányzást is a mindennapjainkból!
Ezenfelül bevethetünk egyes gyógynövényeket, amelyek hatásosak lehetnek a tünetek enyhítésében. Ilyen például a szója, a lenmag, a vörös lóhere vagy a poloskavész nevű gyógynövény.
Mindenképpen keressük fel az orvosunkat, ha tapasztaljuk magunkon a fentebb említett tünetek valamelyikét. Enyhe esetben elég életmódváltással, természetes módszerekkel próbálkozni, de orvosi javallatra hormonterápiára is szükség lehet. Arra viszont készüljünk fel, hogy a hormonterápia fiatalabbaknál, hosszan tartóan és bizonyos betegségekben nem javasolt!
Ne vegyük félvállról, előzzük meg a hormonhiány késői szövődményeit, mint például a csontritkulást, a szív- és érrendszeri problémákat! Tegyünk az egészségünkért, önmagunkért! Ne keseredjünk el, vegyük fel a harcot a korai klimax tünetei ellen, amelyek kitartással, elszántsággal és egy kis odafigyeléssel enyhíthetők!