Szoknyák, szoknyák, szoknyák
A tervezőknél hosszú ideje beakadt, hogy néhány száz év kihagyás (mínusz ugye a skótok) után újra divatba hozzák a szoknyát, illetve az egészruhát a férfiak körében. Mind ez idáig ez nem jött össze, de szezonról szezonra, töretlenül próbálkoznak vele.
Elég, ha annyit mondunk: a Gucci legújabb kollekcióját Sarolta hercegnő öltözködési stílusa ihlette.
A Miaoran divatházét pedig ezen az alapon minden bizonnyal a nyugdíj után is tanító kémiatanárnőké.
Az Art School 2020–21-es őszi–téli kollekciója viszont dark-goth irányba mozdult el, kellő drámaisággal beemelve a férfiak ruhatárába – többek között – a flitteres pucérruhát, egyszersmind prezentálva, hogyan is mutatna a ruhadarab egy erősen sminkelt férfin egy kiadós zápor után.
Így néz ki a klasszikus fehér ing–fekete nadrág kombó újraértelmezése Palomo Spain szerint, aki kifejezetten missziójának tartja, hogy felszabadítsa a férfiakat a sztereotipikusan férfias öltözködés rabságából.
Charles Jeffrey skót gyökereiből és a színházi jelmezek világából építkezett legújabb LOVERBOY kollekciója megalkotásakor. Így került a férfi modellre abroncsszoknya, nejlon térdzoknival.
Bikinifelső és forrónadrág
Ludovic De Saint Sernin francia divattervező azzal az avíttas berögződéssel is leszámolna, miszerint bikinifelsőre kizárólag a nőknek van szükségük.
Nem túl valószínű, hogy Han Kjobenhavn dizájnerei hallottak valaha 2013 egyik legnagyobb magyar trashcelebjéről, a szegedi forrónadrágos emberről, mégis gyakorlatilag az ő jellegzetes stílusa köszönt vissza – némileg téliesített formában – a dán márka most bemutatott kollekciójában.
Kansai Yamamoto japán divattervező 1973-ban David Bowie számára készítette el azt az aszimmetrikus (fél)kezes(-fél)lábast, melyet Rick Owens letisztult-minimalista stílusban gondolt újra a 2020–21-es őszi–téli szezonra.
Fejre vigyázni!
Több tervező is különös figyelmet szentelt az őszi–téli férfikollekciókban a fej védelmének. Henrik Vibskov dán dizájner például pusztító fejfedőhalmozással.
A Botter dizájnerei az arte povera irányzat és a környezettudatosság jegyében csomagolóanyagot hasznosítottak újra sisakként.
Omar Afridi viszont inkább már eleve természetes anyagokba bugyolálná a buksit.
A brit-nigériai Tokyo James szerint pedig az igazi férfi hóviharban is viselhet rózsaszínt. De viselhet ám!
Stílusos részletek
Ha ronda a zakód – és pláne, ha a cipőd olyan, akár Frankensteiné –, gombold félre, máris trendi lesz. Legalábbis Luca Magliano olasz divattervező értelmezésében.
A Pronounce kreátorai a hetvenes-nyolcvanas évek sajátos esztétikájú pokrócait, illetve fürdőlepedőit látnák viszont sálként a férfiak nyakában.
A kilencvenes évekből ismerős, rettenetes talppántos nadrágoknak úgy tíz éve volt egy fékezett habzású visszatérése a női divatban, de hamar elmúlt. A Prada most a férfiaknál próbálkozik meg vele, hátha.
Nagyon kortárs
Walter Van Beirendonck saját bevallása szerint az őszi–téli kollekciójával lehetőséget akar adni arra, hogy mindenki szabadon élvezze a szépséget. Ahhoz pedig, hogy átmenjen az üzenet, úgy tűnik, a hordhatóságnak még a látszatát is el kell kerülni.
Craig Green brit divattervező azt az „érzelmi poggyászt” jelenítette meg új kollekciójában, melyet az ember egész életén át cipel.
Például úgy, mintha egy komplett kempingfelszerelést borított volna magára. A férfi divathetek évről évre megörvendeztetnek minket a fentiekhez hasonló, az utcai extrémebb viselethez képest is rendhagyó ruhadarabokkal. Hasonló őrületre számíthatunk jövőre is.