nlc.hu
Trend
Arcpakolás házilag? Ezeket az összetevőket messziről kerüld el

Arcpakolás házilag? Ezeket az összetevőket messziről kerüld el

Számos buktatója van a házilag elkészíthető arcpakolásoknak, mutatjuk az otthon is fellelhető összetevőket, amiket inkább kerüljünk el.

A huzamosabb otthonlét egy idő után mindenkiből előhozza a csináld magad életérzést. Elkészítjük életünk első házi sütésű kenyerét, Pinterest-mamikat megszégyenítő módon kreatívkodunk a gyerekkel, és közben egyre többször gondolunk rá, miként tudnánk egy jó kis házi arcpakolással megszépíteni bőrünket az otthon fellelhető alapanyagokat felhasználva.

Az időzítés egyébként tökéletes lenne: méregtelenítő kúrának is felér (már ha létezne ilyen), mennyire kevés sminket teszünk fel (ha egyáltalán teszünk fel), hát még ha megtoldanánk az egészet egy jóféle arcpakolással. Az már igazi házi wellness!

Mindezzel csupán egy gond van: a hűtőnk nem kozmetikai labor.

Hiába van tele a net DIY arcpakolásokkal, amik csodás szépülést ígérnek fillérekért, ne gondolja senki komolyan, hogy a konyhánkban értelmezhető hatékonyságú készítményeket állíthatunk elő. A legjobb, ami előfordulhat, hogy nem ártunk vele a bőrünknek, de akkor már inkább fogyasszuk el, többre megyünk vele. Az élelmiszerek nem szupertermészetes kozmetikai alapanyagok, amiket meg is ehetünk, a lentieket pedig inkább kerüljük, ha házi arcpakolás készítésén gondolkodunk:

1. Arcpakolás citromlével

Egyre népszerűbbek az otthoni kémiai hámlasztók, amik valóban szuper arcápolóknak számítanak, egy halom bőrprobléma kezelésében segíthetnek, és mik vannak bennük? Savak! Hohó, de a citromlé is savas, ráadásul tökéletes C-vitamin forrás, és van is otthon. Mindez azonban még nem teszi alkalmassá arra, hogy az arcunkra kenjük. A citromlé pH-értéke jóval a bőrünk 5-5,5-ös értéke alatt van, valahol 2-3 körül mozog, ami annyit tesz, hogy szanaszét marja a bőrünket még akkor is, ha nem látjuk. Ráadásul téves azt hinni, hogy a C-vitamin a gyümölcsben lévő formájában képes lenne felszívódni a bőrbe.

A citromlé savasságán alapszik a gondolat, hogy remek házi pigmentfolt-halványító, ami a kisebb bőrfoltokat szuperül eltünteti. A valóságban azonban ha citromlével kenegetjük a bőrünket, a nehezen kiolvasható phytophotodermatitis bőrelváltozás alakulhat ki, egyfajta fototoxikus reakció, ha napfény éri a bőrünket. Ennek oka, hogy az UV-sugárzás hatására a citromlé összetevői égésszerű foltokat, kipirosodást eredményezhetnek. 

Ezeket az alapanyagokat messzire kerüld el, ha házilag készítenél arcpakolást.

Ezeket az alapanyagokat messzire kerüld el, ha házilag készítenél arcpakolást (Illusztráció: Getty Images/Peter Cade)

2. Kávézacc, cukor, só, zabpehely, mint házi fizikai hámlasztók

A házi bőrradírok alapösszetevői a kávézacc, a cukor vagy a só, de a durvára darált zabpehely is gyakori szereplője a recepteknek. Nyaktól felfelé azonban ezeknek egyáltalán nem javallott a használata. Míg a testünket valóban kellemes lehet zuhanyzáskor átradírozni velük, arcbőrünk annál sokkal érzékenyebb, mintsem, hogy bármilyen szemcsés készítménnyel csiszoljuk simára. A kávézacc és társai egyenként, kis mennyiségben használva is képesek mikrosérüléseket okozni a bőrön, ami bármilyen bőrproblémát csak tovább ronthat, nem beszélve arról, ha alapból is érzékeny, kipirosodásra hajlamos a bőrünk.

3. Fahéjas arcpakolások

A fahéjolajról sok helyütt olvashatjuk, hogy vérkeringést serkentő, fertőtlenítő, gombásodásgátló hatású, mindez pedig úgy tűnhet, magát az őrölt fahéjat is kézenfekvő alapanyaggá teheti, ha pattanásos bőrünkre szeretnénk egy bravúros házi pakolást készíteni. Csakhogy a fahéj és a belőle nyert fahéjolaj is potenciális bőrirritáló, ami komoly kipirosodást, sőt, akár allergiás reakciót is eredményezhet. Fogadjuk el, a főzésre szánt fahéj nem arra készült, hogy az arcunkra tegyük.

4. Aknés bőrre vizezett almaborecet

Akárcsak a citromlé, az almaborecet is a népszerűségi listák elején van, ha valaki filléres, natúr megoldások után kutat a neten. Ismert baktériumölő hatásának köszönhetően elsősorban pattanásos, aknés bőr számára ajánlják, de sebek fertőtlenítésére is használhatjuk, hisz erre az orvosok már sok száz évvel ezelőtt is alkalmazták (nagyjából akkor, amikor a piócák jelentették a vérkeringési problémák gyógyításának csúcsát, szóval csak óvatosan). Ne kezdjük el kiskanállal adagolni az almaborecetet, és végképp ne találgassuk, mennyi vízzel hígítsuk fel, hogy jó legyen, hiszen akárhogy vegyítjük, irritálhatja, száríthatja a bőrünket, baktérumölő hatásával pedig nem sokra megyünk a pattanások ellen.

Ahogyan azt Paula Begoun bőrápolási szakértő is írja, nincs hiteles kutatás, ami azt bizonyítaná, hogy az almaborecet alkalmas lenne az aknés bőr kezelésére. Arról fellelhetők kutatások, hogy az ecetsav maga antibakteriális tulajdonságokkal bír, azt azonban nem mutatták ki, hogy konkrétan az ellen a baktérium ellen hatásos lenne, ami az akneképződésben szerepet játszik.

Házi arcpakoláshoz ezeket a konyhai összetevőket ne használd fel.

Ha kiélveznéd jótékony hatásukat, fogyaszd el őket, ne a bőrödre a kendd (Illusztráció: Getty Images/serezniy)

5. Kókuszolajas arcpakolások

A kókuszolajnak számos, a bőr számára pozitív tulajdonsága van, nem véletlen, hogy a natúrkozmetikumok gyakori összetevője. Mi sem szeretnénk ezeket a képességeit elvitatni, annak azonban, akinek pattanásos, mitesszerekre hajlamos bőre van, jobb kerülni minden pakolást és kencét, ami kókuszolajat használ. Ez a növényi összetevő ugyanis erősen komedogén hatású, vagyis póruseltömítő képességekkel bír, ezért az otthoni wellnessezés könnyen zárulhat csúnya mitesszerekkel, pattikkal.

+1 Esszenciális olajak, mint bőrápolók

Az esszenciális olajak ugyan nem konyhai alaptartozékok, sokan tarthatunk otthon belőlük, például térillatosításra. Érdemes azonban a kerülendő összetevők között is megemlíteni, ugyanis nagy kultusza van, csakhogy ezek a bőr szempontjából nem mások, mint illatanyagok és mint olyanok, potenciális bőrirritálók, akárcsak a parfümök. Érzékeny bőrűeknek, különböző bőrproblémával küzdőknek mindenképp javasolt őket elkerülni, de bőrbajok nélkül is jobb, ha nem csepegtetjük őket semmilyen házi bőrápolóba, és természetesen a bolti készítményeket se akarjuk velük feltuningolni, ezek nem szérumok.

Van még 5 perced? Ezeket is érdemes elolvasnod:

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top