A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának becslése szerint akár 25 ezer diploma is bennragadhat a nyelvvizsga hiánya miatt, a hallgatók egy része ugyanis nem tudta megszerezni a bizonyítványt. A diákok helyzetét többek között az nehezítette meg, hogy a járványügyi szigorítások miatt a nyelviskolák is bezártak, csak online órákat tartottak, a nyelvvizsgaközpontok pedig nem szerveztek hagyományos vizsgákat.
A szervezet emiatt azt javasolja az innovációs minisztériumnak, hogy ahogyan tavaly, idén is adjanak nyelvvizsga-amnesztiát a végzős egyetemistáknak és főiskolásoknak, írja az Eduline.
A végzősök körülbelül 35 százalékának nincsen középfokú nyelvvizsgája, ez derült ki abból az intézményi felmérésből, amelyet áprilisban végeztünk
– nyilatkozta Budai Marcell, a HÖOK sajtófőnöke.
A felmérés ugyan csak a középfokú nyelvvizsgával nem rendelkezőket vette számba, azonban vannak olyan hallgatók is, akiket nem egy, hanem két nyelvvizsga választ el a diplomától, és vannak olyan szakok, ahol pedig szakmai, esetleg a B2-es helyett C1-es, vagyis felsőfokú bizonyítványt kérnek a végzősöktől.
És hogy kiket érint leginkább ez a probléma? „Az agrárképzéseken tanulók (ideértve az állatorvosokat is) 53 százalékának nincs nyelvvizsgája, a pedagógusképzésen tanulók 43 százaléka nem szerzett még bizonyítványt, és egyben az orvostanhallgatók és az egészségügyi szakon tanulók 40%-ának nincs nyelvvizsgája. Ez utóbbi szám azonban azt is jelentheti, hogy ha feltételezzük, hogy külön az orvostanhallgatók többségének van vizsgája (a felvételi és a magas pontszámok miatt), akkor az egészségügyi szakon tanulók esetében egy aggasztóan magas szám jön ki a nyelvvizsgahiány tekintetében” – mondta Budai Marcell.
Még több cikk a nyelvvizsgákról:
- „Bömböl LL Junior zenéje az autóban, én vele együtt éneklem és értem” – lovári nyelvtanulás a gyakorlatban
- Jövőre már jelnyelvből is nyelvvizsgázhatunk