Nagy várakozás előzte meg a Párizsi Haute Couture Divathetet, hisz kérdéses volt, vajon a körülmények kedveznek-e az élő divatbemutatóknak, vagy a pazar ruhakölteményeket a divatházak kénytelenek lesznek-e a virtuális térbe száműzni, esetleg a zárt ajtók mögötti, privát bemutatók világába rejteni. Végül meglepően sok luxusmárka döntött úgy, hogy a magas szabászat remekeit a világ elé tárja: azokat a ruhákat, amelyeket vélhetően soha az életben nem láthatunk élőben (vagy talán csak pár év múlva egy utazó kiállítás részeként), ám határozottan trendformáló hatásúak. Az haute couture kollekciók gyakorta hírhozói a ready-to-wear trendeknek: ezek a szabások, színek, hangulatok és látványok lesznek majd, amik leszivárognak a fast fashion szintjére is, bár kétségtelen, hogy mire odajutnak, már anyjuk sem ismerne rájuk.
Lábvillantás JLo módra
A pucérruhákat egy ideje már úgy tűnt, nincs hová fokozni (bár ettől még biztosan meg fogják próbálni), így várható volt, hogy a szexiskedésnek más módon adnak majd teret. Ez lett a lábvillantás, a derékig felsliccelt fazon, amiről a hollywoodi dívák és Roger nyúl felesége egyaránt eszünkbe juthat, de mi most inkább gondoljunk helyettük Jennifer Lopezre, akin már megannyi magasan sliccelt alkalmi ruhát láthattunk a vörös szőnyegen. Bár a báli szezont 2022-re is offolták még, megvan rá minden esély, hogy a közeljövő alkalmi ruháira és party szettjeire hatással lesznek azok a fazonok, melyeket a Valentino, a Chanel vagy Zuhair Murad kifutóján láthattunk.
Futurisztikus csillogás
Már-már természetfeletti módon ragyogtak a ruhák a kifutókon, a kollekciók csak úgy tobzódtak a csillogó kelmékben, a szemkápráztató rátétekben. A témát egyértelműen a Schiaparelli maxolta ki, amit valójában nehéz is lenne bármely másik divatházzal egy lapon említeni. Névadója örökségéből bámulatos, és egyben a hordhatóság határát feszegető ruhaköltemények születtek. A Fendi kollekciójában múlt és jövő feszült egymásnak, és alkottak pazar szetteket, Elie Saab pedig ismét lélegzetelállító estélyi ruhákat tervezett, melyek egy mennyei virágoskert minden színét és finomságát magukon hordozták.
Letisztult vonalak
A fentiek ellenpontjaként a tökéletes letisztultság is megihlette a tervezőket, a Dior kifejezetten a visszafogott tónusokban látta meg azt a nyugodtságot, melyet ruháival üzenni akart. De visszaköszöntek a bézsek, ekrük és puha földszínek Alexis Mabille és a Chanel kollekciójában is, sőt, az egyébiránt látványos színekkel dolgozó Valentino divatház is feldolgozta a témát. A monokróm hangulat tehát továbbra is divatban marad, bátran bújhatunk natúr színekbe, melyet a fazonnal és anyaghasználattal finomhangolhatunk kényelmes casual, maszkulin munkahelyi vagy elegáns alkalmi irányba is.
Hétköznapi elegancia
Bár hajlamosak vagyunk a couture-re úgy gondolni, mint az estélyi ruhák legpazarabb felvonulására, haute couture-t nem csak jeles alkalmakkor viselnek (azok, akik ezt megtehetik). A kínálat oldaláról ékes bizonyítéka mindennek a szép számmal bemutatott kosztüm és nadrágkosztüm, melyek a hétköznapok eleganciáját emelik valami egészen más szintre, mint a megszokott. Nekünk mindebből mi a tanulság? Talán annyi, hogy néhanapján viselhetnénk mást is, mint farmert.
Couture menyasszonyok
Az haute couture kollekciók hagyományosan legalább egy menyasszonyi ruhát is tartalmaznak, melyek 2022-es felhozatala igazán nagy változatosságot mutatott. A Chanel arája a húszas éveket juttathatta az eszünkbe, Elie Saab természetesen óriási szoknyás, klasszikus menyasszonyi ruhát varázsolt elénk, míg Giambattista Valli ismét bemutatta, mi mindenre képes pár rőfnyi lágy tüllből.