Ahogy számos egyéb termék, úgy a borotvák is tipikus megtestesítői a nemekhez kötődő színsztereotípiáknak. Míg a férfiak számára készült borotvák leggyakrabban sötétkékek, szürkék vagy feketék, addig a női borotvák színe rendszerint rózsaszín vagy valamilyen pasztell árnyalatú. A férfi és női borotvák közötti különbségek nem állnak meg a színnél és onnantól viszont már kevéssé szólnak a borotva használójának nemi identitásáról, sokkal inkább arról, hogy milyen testrészek borotválására használják.
A női borotvákat általában a hónalj, a láb, illetve az intim testrészek borotválására tervezik. Mivel ez jelentős felület, a női borotva feje gyakran valamivel nagyobb, mint a férfi borotváé. Általában lekerekített, így könnyebben és biztonságosabban használható az olyan testtájakon, mint az intim terület vagy épp a térd. Maga a fogantyú is lekerekített is lehet, mely kényelmesebb és stabilabb fogást biztosít. A női borotvák mindemellett néha két kenőcsíkkal is rendelkeznek, a pengék felett és alatt, amelyek hidratálják a bőrt.
Bár a férfiak közül is mind többen borotválják egyéb testfelületeiket is, a férfi borotvákat mégis elsősorban az arc borotválására szánják, ilyen is a kialakításuk. A közhiedelemmel ellentétben a férfi borotvapengék általában nem élesebbek vagy jobb minőségűek, mint a női pengék. Azonban a borotvafejben egymáshoz közelebb helyezkednek el, méghozzá azért, hogy alkalmasak legyenek a durva arcszőrzet átvágására, ezért tűnnek élesebbnek is. A férfi borotvák feje mindemellett kisebb és szögletes, így pontosabban használható.
Legyen szó akár férfi, akár női borotvákról, a variációkból nincs hiány és egyéni adottságoktól is függ, hogy kinek melyik termék a legmegfelelőbb. Ha például azok közé tartozol, akik nőként is erősebb szálú testszőrzettel rendelkeznek, könnyen elképzelhető, hogy számodra az elviekben férfiak számára készült borotva lesz a tökéletes választás, mivel a sűrűbben elhelyezett pengék adta előny meghaladja a kisebb borotvafej hátrányát.