Hogy miért érdemes kimosni az új ruhákat, mielőtt felvesszük, annak három meglepő oka is van.
Ruhafesték
Az új ruhák felületén gyakran marad egy kis mennyiségű festék, amely nem szívódott fel a festési folyamat során. Ha nem mosod ki az új szerzeményed, mielőtt felvennéd, a laza festék átkerülhet a bőrödre vagy más ruhákra. A ruhafesték vegyszer, ami kiütésszerű bőrbetegséghez, az úgynevezett allergiás dermatitishez is vezethet. A ruhák viselés előtti kimosása a legegyszerűbb módja annak, hogy eltávolíts minden esetlegesen irritáló ruhafesték maradványt, ami az anyagon maradhat.
Baktériumok és kisebb kártevők
Nem lehet tudni, mi lehet az új ruha anyagában. Ha a terméket mások is felpróbálták a vásárlás előtt, könnyen előfordulhat, hogy baktériumokat, vagy akár apró rovarokat, például tetveket hordoznak. Ahelyett, hogy a véletlenre bíznád, egyszerűen mosd ki az új ruhád forró vízben, hogy eltávolítsd az anyagban megbúvó baktériumokat és/vagy kártevőket.
Vegyszerek
A gyártás során az új ruhákat mindenféle vegyszerrel kezelik, hogy megvédjék őket szállítás közben. A vegyi anyagok közé tartoznak a folttaszító, színkötő és gyűrődésgátló anyagok. Amikor a ruhákat nagy távolságra szállítják, a gyártók karbamid-formaldehiddel is kezelhetik, hogy megakadályozzák a penészképződést az anyagon. Biztosan nem szeretnéd, hogy a bőröd ezekkel az anyagokkal érintkezzen, szóval ez egy elég komoly ok arra, hogy kiöblítsd az új ruhád, mielőtt felvennéd!
Tippek az új ruhák első mosásához
- Külön mosd az új ruhákat. Így elkerülheted, hogy a vegyszerek és festékanyagok más mosnivalókkal keveredjenek.
- Az új törölközőket és ágyneműket is mosd ki első használat előtt.
- Mosd ki a turkálókban vásárolt ruhákat is. Bár a használt árukat általában kitisztítják az eladás előtt, a biztonság kedvéért így is tanácsos kimosnod őket.