A hideg időjárás mellett extrém fontos, hogy vigyázzunk hajunk egészségére. A szeles, fagyos időben mindennél fontosabb, hogy hajunk megkapja a kellő törődést és védelmet, hogy a zord időjárás ne kezdje ki a hajszálakat. Hogyha száraznak érezzük a hajunk, hámlik a fejbőrünk vagy forró hajszárítót használunk, akkor itt az ideje, hogy átgondoljuk hajápolási rutinunk. Ehhez nem feltétlenül kell új termékeket vásárolnunk.
Amit Angela Onuoha nem tud az egészséges hajról, azt nem is érdemes tudni. Mint okleveles trichológus, a haj tudománya az ő dolga – és ő biztosan nem fél elmondani, ha rosszul csinálunk valamint.
Itt van minden, amit Onuoha szeretne, hogy tudjunk a hajunk hidegben való gondoskodásról, beleértve azokat a szokásokat, amelyeket ő maga is felrúg.
Légszárítás a hidegben
Nyáron vírusszerűen terjedt el a trend, hogy az emberek levegőn szárították hajuk. Ez valahol érthető, hiszen a hajszárító használata meglehetősen kínszenvedés volt. Azonban nem biztos, hogy a légszárítás a legjobb gyakorlat, ha odakint hideg van.
„Ha tehetem, akkor mindig kerülöm, hogy hagyjam a nedves hajam a levegőn száradni – mondja Onuoha. – Nemcsak, hogy örökké tart megszáradni, de a haj nedves állapotában a legtörékenyebb, így nagy a veszélye annak, hogy roncsolódhat a hajvég. De ez még nem minden. Ha hideg időben vizes hajjal mész ki, szó szerint megfagyhat a hajad, és ez törést okozhat”. Ez megmagyarázza, miért vehetünk észre ilyenkor rövidebb, felálló hajdarabokat (amelyeket könnyen összekeverhetünk a göndörséggel).
Ha igazán meg akarjuk védeni a hajunk a hidegben, akkor fektessünk be egy sapkába, amely selyemmel vagy szaténnal van bélelve. „Más esetben a sapkák okozta súrlódás tovább károsítja a hajat” – mondja Onuoha.
Túl sok kondicionáló használata
„Néhányan hetente háromszor mélykondicionálják a hajukat, vagy sok olajat használnak. Ilyenkor az történik, hogy a végén leterheljük a hajat, még akkor is, ha a legjobb termékeket használjuk”. Onuoha szerint a haj túl sok érintése hosszú távon hajkárosodáshoz és töredezéshez vezethet.
„Szeretem a szendvicsmódszert használni, amikor úgy érzem, hogy a téli időszakban a hajam szárazabb és törékenyebb” – magyarázza Onuoha. Egyszerűen csak vigyük fel a kiválasztott kondicionálót a nedves hajra, hagyjuk, hogy néhány percig tegye a dolgát, majd öblítsük ki. Ezután mossuk meg a hajunk samponnal, majd ezt is öblítsük ki.
Az is kulcsfontosságú, hogy pontosan hogyan alkalmazzuk a kondicionálót vagy a hajmaszkot. „Először mindig nyomjuk ki a vizet – tanácsolja Onuoha. – Ez megakadályozza, hogy a kondicionáló lefolyjon, mert a víz gátként hathat”. Hogyha rendesen kinyomjuk a vizet, akkor a kondicionáló be tud szívódni. Ellenkező esetben szó szerint a pénzünket mossuk le a lefolyón.
A vizes haj szárítása
Az utolsó dolog, amit bármelyikünk szeretne hidegben csinálni, az a törölközőben való ácsorgás. Megbocsátható, hogy a hajszárítót ragadjuk meg, amint kilépünk a zuhany alól, de forró levegő nem a legjobb megoldás.
„Ha ekkora hőt használunk a vizes hajon, a hajszálakon lévő víz felmelegszik, mielőtt az el tudna párologni – magyarázza Onuoha. – Ez forróvá teszi a hajat”. Így nem csak a hajszálakat „főzzük” meg, hanem a fejbőrt is kiszárítjuk, ami viszketést és hámlást okozhat.
Mit tegyünk tehát? Használjunk egy mikroszálas törülközőt, és győződjünk meg arról, hogy a víz nagy részét felszívtuk. Használjunk hővédőt is, mielőtt elkezdenénk szárítani.
Túl gyakori sörtekefe használata
Sok frizura megkívánja a sörtekefével való formázást a kívánt eredmény eléréséhez. Hogyha rendszeresen vágatjuk a hajunk, használunk hővédő sprayt, illetve használunk minden hajmosáskor kondicionálót, akkor megfelelő a rutinunk. Már csak néhány finomítás hiányzik.
„Személy szerint nem én vagyok a vaddisznósörtéjű kefék legnagyobb rajongója – mondja Onuoha. – Látványos frizurákat lehet velük készíteni, de csak hő és rengeteg fésülés miatt. Ehhez hozzájárul még a sörték anyaga is, és így már komoly károkat okozhatunk, és hosszú távon gyengíthetjük a hajat.”
Onuoha azt javasolja, hogy a kemény sörtéjű kefék helyett válasszunk gyengédebb, rugalmas fogakkal rendelkező kefét. „Ez korlátozza a haj feszülését és súrlódását, és valóban a leggyorsabb (és ebben az esetben kevésbé káros) hajszárításra összpontosít.”
(Forrás: Refinery29, Fotó: Unsplash)