A globális felmelegedés, az erdők kiírtása, az emberek folyamatos térhódítása rettenetes következményeket von maga után a természetben és az élővilágban. A szörnyű az, hogy igazából észre sem vesszük, hogy nemcsak a vadállatokat sodorjuk veszélybe, hanem saját magunkat is azzal, hogy tönkretesszük az élőhelyüket. Niall McCann biológus a Viasat Nature csatornán látható A legnagyobbak és legrosszabbak című dokumentumsorozatban ezt a témát járja körbe úgy, hogy a vadállatok szokatlan viselkedésén keresztül igyekszik megmutatni nekünk, embereknek, hova vezet a jelenlegi életmódunk. Az epizódokban bemutatott állatsorsokból válogattuk ki a legnagyobb és leghalálosabb állatok történeteit.
Az éhes jegesmedve nem játék
Egy kanadai kisvárosban egyre gyakrabban támadnak emberre a jegesmedvék. Annyira elszaporodtak az ilyen esetek, hogy a Churchill nevű városnak – amit a jegesmedvék fővárosának is hívnak – már börtöne is van kifejezetten a jegesmedvék számára. A kanadai kisváros keresztezi a jegesmedvék vándorlási útvonalát, ezért több száz medve keres élelmet a város utcáin és a helyi szemétlerakóban.
Általában akkor indul a jegesmedvék vándorlása, amikor a tenger jegére igyekeznek, hogy fókára vadásszanak, ám ha későn fagy be a víz, akkor a kisváros lakóinak bizony több tucat éhes jegesmedvével kell megküzdeni. Márpedig a globális felmelegedés miatt egyre később érkezik el a fagy, így aztán elkerülhetetlen, hogy a jegesmedvék az útjukba eső városban keressenek élelmet.
McCann a dokumentumsorozatban felderíti testközelből a Churchill-ben uralkodó jegesmedve-ember ellentétet, és többek között találkozik olyanokkal, akik túlélték a medvetámadást, és bemutatja, hogy néz ki egy jegesmedve-börtön.
A halálosan intelligens kígyók
A mérgeskígyók a világ legijesztőbb állatai között előkelő helyet foglalnak el, rémálmainkban se jöjjön elő a velük való találkozás. Jogos a félelmünk tőlük, Indiában például komoly krízist jelent a királykobra, a vipera és az indiai kobra elszaporodása, ugyanis mára már évente 50 ezer ember hal bele miattuk kígyómarásba. A királykobrának például olyan sok mérge van, hogy egyszerre 20 embert vagy egy elefántot is meg tudna vele ölni. Ám egészen a közelmúltig nem igazán bántották a mérgeskígyók tömegesen az embereket, leginkább elkerülték őket, a klímaváltozás azonban ezt is megváltoztatta és tömegesen szedik azóta áldozataikat.
McCann Dél-India felé veszi a dokumentumsorozatban az irányt, ahol kiderül, hogy a kígyók azért is merészkednek egyre közelebb a lakott területekhez, mert az otthonukat, erdeiket megtizedelte az emberek terjeszkedése.
Ember- és kutyaevő leopárdok
Mumbai a világ egyik legnagyobb városa, de nemcsak erről híres, hanem az utóbbi időben arról is, hogy az egy négyzetkilométerre eső leopárdok száma is itt a legmagasabb. Nem önszántukból és jókedvükben járnak a városban a vadállatok, hanem az ember térhódítása vezetett odáig, hogy a lakott területeken kénytelenek élelmet keresni maguknak.
A 20 milliós városban nagyjából 95 ezer kóbor kutya is él, ez pedig igen csábító az éhes leopárdok számára. Nem tűnik túl ideálisnak a helyzet, bár a város lakói nem indítottak támadást a leopárdok ellen eddig, annak ellenére, hogy kutyák, patkányok, sertések és emberek is bőven vannak a vadállatok áldozatai között. A leopárdok elképesztő gyorsan alkalmazkodtak a nagyvárosi élethez, az emberek pedig félelemmel, ám ugyanakkor tisztelettel bánnak az állatokkal. McCann a helyszínen igyekszik kideríteni, mi állhat a vegyes érzelmek és a leopárdok urbanizálódásának hátterében, illetve, hogy mindez hova vezethet hosszú távon.
Tudj meg még többet A legnagyobbak és legrosszabbak dokumentumsorozatból a vadállatok életéről és sorsáról 2020. december 28. 22:10-től minden nap a Viasat Nature csatornán.
Játssz velünk, válaszolj helyesen a kérdésekre és a Tiéd lehet egy Apple iPad 8 tablet! A nyereményjáték részleteiről ide kattintva olvashatsz részletesebben.
Tudtad?
- Bizarr dolog derült ki a polipok karjairól
- Beszélgető madarak, köszönő tigrisek, titokzatos kutyák
- 5 állat, aminek a szempillájára irigykedhetünk