Óriások útja, Észak-Írország
60 millió évvel ezelőtt vulkáni tevékenység következtében alakultak ki a 4-8 szögletű, helyenként a 12 méteres magasságot is elérő bazaltoszlopok, melyeket újabb évmilliók eróziója formált ilyen különleges alakúra. Az egymáshoz szorosan illeszkedő oszlopok úgy néznek ki, mintha egy óriás vert volna le cölöpöket egymás mellé, hogy utat építsen magának a Hebridák felé. A legenda éppen ezért két óriás párharcáról mesél, és a mese kialakulását számos sziklaalakzat is segítette (Óriások hárfája, az Óriás szeme, Orgona, Pásztorlépcső, az Óriás csizmája), melyek éppen úgy festenek, mintha óriáskéz formálta volna őket. Érdekes módon csak 1692-ben fedezte fel Derry egyik püspöke a területet, amely 1986-ban került fel az UNESCO Világörökség listájára.
Skye szigete, Skócia
A csodálatosan szép, természeti nevezetességekben bővelkedő sziget a Hebridák szigetcsoport tagja. Az 1656 négyzetkilométer nagyságú területen mindösszesen 9200 lakos él. Kis-Skóciának is nevezik, mert szinte mindent megtalálunk itt, ami a skótok földjét nevezetessé teszi: magasról lezúduló vízeséseket, öregembert ábrázoló bazaltoszlopot, festői kastélyokat és várakat, romantikus világítótornyokat, égbe törő hegycsúcsokat, szárazföldbe nyúló öblöket, hirtelen a tengerbe zuhanó, meredek szirtfalakat. Tündérmesék és legendák otthona ez a sziget, valamiféle titokzatosság lengi körül.
Alnwyck-kastély, Anglia
Ha a Harry Potter-rajongóknak ismerős a név, nem véletlen. Ennek a kastélynak a kertjét és udvarát használták például a filmkészítők a seprűn repülési órákhoz és a kviddicsmeccsekhez, de itt tépázza meg a Fúriafűz is Ron édesapjának autóját. Mégsem erről vagy gyönyörű épületéről nevezetes leginkább ez a hely (pedig Anglia második legnagyobb kastélya), hanem kertjéről, ahol az emberi szervezet számára rendkívül veszélyes, gyakran halálos növényeket termesztenek. A több mint 100 különlegesség között találunk itt már az ókorban is használatos mérgeket (bürök, nadragulya, indiai farkasmaszlag), varázsgombát és veszélyes afrodiziákumokat is.
50 éves teázó egy 500 éves házban, Wales
Észak-Wales kihagyhatatlan turistalátványossága az ország legtöbbet fotózott nevezetessége, Llanrwst mezőváros büszkesége, amely a Conwy folyó nyugati partján található. A családi kézben lévő, több díjat is elnyert Tu Hwnt l’R Bont teaház (a név jelentése: “a hídon túl”) ötven éve sikeresen működik a hajdan törvényszékként használt épületben, melyet 1480-ban emeltek. A mellette álló, a folyón átívelő, festői Inigo Jones-híd 55 méter hosszú, de olyan keskeny, hogy egyszerre csak egy autó hajthat át rajta.
Rosslyn-kápolna, Skócia
A 15. században épült kápolna a Da Vinci-kód című regénynek és filmnek köszönhetően számos látogatót vonz. Nevének jelentése (ősi tudás, melyet generációk kaptak örökül) és építészeti sajátosságai miatt többen szabadkőműves kapcsolatokat gyanítanak, mások pedig Salamon temploma kicsinyített másának tartják. Többen úgy vélik, hogy egyáltalán nem hasonlít keresztény imaházra, és valami középkori titok lehet itt eltemetve.
Glenfinnan-viadukt, Skócia
Az 1901-ben átadott viadukt, amely Fort Williamtől nyugatra található, az egyik leghíresebb hely Skóciában. A filmrajongók körében jól ismert, hiszen a Roxfort Expressz minden egyes alkalommal ezen száguld keresztül a filmszériában. A vasúti híd 30 méter magas, és 21 boltívre támaszkodik.
Stonehenge, Anglia
Ha valaki nemcsak Londont ejti útba, de szán néhány napot a vidékre is, nem hagyja ki a Stonehenge különleges látványát Salisbury közelében (évente egymillió látogatója van). A monumentális őskori építményt a jelenlegi kutatások szerint mintegy 5000 évvel ezelőtt kezdték építeni. A körkörösen elrendezett kőtömbök és földsáncok több szakaszban készültek el, és már az ókori görögök megemlítik, az angolszász mondák pedig a druidákhoz kötik őket. Egyes tudósok szerint egy korabeli obszervatóriumról van szó, melyet az égitestek mozgásának megfigyelésére hoztak létre.
Kylemore apátság, Írország
Az apátság otthona egy neogótikus kastély, amely 1867 és 1871 között épült a Twelve Bens hegy lábánál lévő tó partján. Az 5000 hektáros egykori birtok része még egy csodálatos viktoriánus virágos- és konyhakert, valamint egy miniatűr katedrálist formázó templom. 1920-ban települtek ide a belga bencés nővérek, akik nemzetközi internátust hoztak itt létre, és a helyi lakosság részére egy leányiskolát alapítottak.
Fotó: wikipédia
South Stack világítótorony, Wales
A kétszáz éves világítótorony Holy szigetén, Anglesey-ben ma is működik (1983-ban automatizálták). A 28 méter magas építményt a hajók számára rendkívül veszélyes sziklák jelzésére hozták létre. A fehérre festett torony körül erkély fut körbe, alulról csigalépcső vezet fel a torony tetejéhez. Az egyik legromantikusabb látványnak tartják a lemenő nap fényében.
Luskentyre strand, Skócia
A Harris-szigeten található homokos part nem pusztán Nagy-Britannia legszebb strandja, de beválasztották Európa legszebb 15 strandja közé is. Népszerűségét a türkizkék tengervíznek, a látványos homokdűnéknek és a zöld dombok hátteréből előtűnő tengerparti fövenynek köszönheti.
fotó: wikipédia
Cotswolds, Anglia
Ha a hagyományos angol vidéki élet szépségeire vágyunk, mindenképpen tegyünk egy kirándulást Cotswolds vidékére. Agatha Raisins-rajongók, figyelem! Itt játszódnak a krimisorozat történetei. A Gloucestershire és Oxfordshire között elterülő dombos, lankás tájba harmonikusan simulnak be a kis patakokon átívelő kőhidak, a legelésző birkanyájak és az aprólékos gonddal ápolt virágoskerttel körülvett hangulatos házikók.
Pistyll Rhaeadr-vízesés, Wales
A 73 méter magasból három lépcsőben lezúduló vízesést Wales 7 csodája közé sorolták. A kristálytiszta vizű zuhatagot a Berwyn hegység bővizű forrásai és patakjai táplálják. A körülötte lévő állat- és növényvilág változatos és gazdag, tudósok vizsgálódásának folyamatos tárgya.
fotó: wikipédia
Moher-sziklák, Írország
Clare megyében, Doolin település közelében található az egyik legnevezetesebb ír természeti képződmény: egy 8 kilométer hosszan húzódó tengerparti sziklafal, amely majdnem teljesen függőleges. Legmagasabb pontja 214 méter, a legalacsonyabb 125 méter – elképzelhetjük, milyen lehet séta közben lenézni az Atlanti-óceán hullámaira, vagy éppen lábat lógázni a szirt széléről. További érdekesség még, hogy 29 madárfaj él ezen a területen, összesen mintegy 30 ezer példányt találunk itt.
Skara Brae, Skócia
Az Orkney-szigetekhez tartozó Mainland szigetén található neolitikus falut, mely egyben Európa leginkább épségben megmaradt kőkorszaki települése, gyakran nevezik a skót Pompejinek is. A nyolc, kőből épült, földbe süllyesztett, egyenként 40 négyzetméter alapterületű ház régebben épült, mint az egyiptomi piramisok vagy Stonehenge, mégis rendkívül jó állapotban maradt fenn.
Római fürdő, Anglia
Az egyik legszebb városban található Anglia egyetlen meleg vizű forrása, amelyet már a rómaiak is felfedeztek mintegy kétezer évvel ezelőtt, és egész fürdőkomplexumot emeltek föléje. Az udvaron és a fürdőcsarnokokban több száz ember is elfért, az egész birodalomból érkeztek ide a gyógyulni vágyók. Naponta 1 millió 170 ezer liter 46 fokos forrásvíz táplálja ma is a fürdő vizét. Különleges érzés megmártózni a hideg-meleg vizes fürdőkben, élvezni az eredeti padlófűtés élményét, vagy megcsodálni a római császárok szobraival körülvett Nagy fürdőt, és egy pillantást vetni a Sulis Minerva-templom romjaira.
Fotó: wikipédia