Vetőmagtól a villáig: top 30 kedvenc paradicsomfajtám, indoklással

Dóra Melinda Tünde | 2023. Május 03.
Háztáji naplójában Dóra Melinda Tünde hetente ad képet az önellátás gyönyörűségeiről, nehézségeiről és értelméről, a kertben és a konyhában aktuális feladatokról. Ezúttal egy fajtaajánlót olvashatunk, avagy arról esik szó, mi lehet az értelme annak, hogy egy gazdasszony harmincféle paradicsomot termesszen.

Eredetileg is a kíváncsiság vitt bele az élelmiszer-termelésbe, a Michelin-csillagos éttermeknek szállító kertészetünknek még a neve is az volt, hogy Kíváncsi kert, és – bár a kertészetet bezártuk – az élelmiszer körüli fő motivációm továbbra is csak a kíváncsiság. Egy bevált, jól működő termelési technológiát az ember nem cserélget hetente, a recepteknél is meg kell tartani egy jó arányt az ismert és vadonatúj ízek között, ezért a kíváncsiságom elsősorban a fajtaválasztékban kap terepet. Az idén 30-féle paradicsomot, 17-féle paprikát, 4-féle padlizsánt, körülbelül 10-féle fejes káposztát, legalább annyi uborkafélét, dinnyefélét, tökfélét vetettem, és akkor még a hagymafélékbe bele sem mentem.

Ez kis túlzással azt jelenti, hogy tövenként más fajta van a kertünkben mindenből. Tudom, ez megérdemel egy szemforgatást. Az évek során a nyilvántartásom szerint 514 féle vetőmagot próbáltam ki, összesen 141 féle különböző terményre az amaránttól a zsázsáig.

Nyilván őrült vagyok, nem vitatom, de amúgy csomó jó okom (is) van rá, hogy „irracionálisan” bőséges vetőmagkészletet tartsak fent (200-300 félét minden évben, egy komplett 80 centis konyhaszekrényt tömök tele a magjaimmal).

Egy őszi szüret, amikor újra a sárga parik kerülnek túlsúlyba, azok jobban bírják a hideget (Fotó: Dóra Melinda Tünde)

Egyrészt ezzel is megteszem a magamét azért, hogy ne zsugorodjon tovább a használatban lévő hagyományos fajták száma, ami az emberiségnek abszolút érdeke. A profi fajták ma már teljesen elkülönülnek a kiskerti fajtáktól, de ahogy az otthoni élelmiszertermelés kikopott sok helyen a világból, a hagyományos fajták kínálata is szűkül.
Ha igazán jó fej lennék, akkor nem is vásárolnám a magokat, hanem szisztematikus magfogással végezném a saját kertemben jó paraszti módszer szerint a saját termőterületemre való nemesítést, de be kell látni, hogy ehhez manapság talán túlságosan instabillá vált a klíma, és a melegedés és a növényvédőszerek használatának változó szabályai miatt a kártevő-populáció is folyamatosan változik. És őszintén szólva, nem is tudok ellenállni a kíváncsiságomnak.

Másrészt pedig minden fajta más tulajdonságokkal bír, egészen a csírázástól az asztali örömökig. Egyik évben az egyiknek kedvez az időjárás, a következőben a másiknak. Az egyik a legnagyobb poloskainvázióban is ép marad, a másikra zsákot kell húzni, hogy egyáltalán be tudjon érni.

Az egyik borsó remekül mélyhűthető és feldolgozható, a másikat szürettől fél órán belül ki kell hüvelyezni és meg kell főzni, de cserébe már akkor terem, amikor a másik még csak álmosan nyújtogatja a gyökereit a magban való hosszú pihenés után.

És persze a felhasználás szempontjából is más-más igényeim vannak egy-egy fajtával szemben: szeretnék tudni egy színes koktélparadicsom-salátát csinálni mozzarellagolyókkal és bazsalikommal, de legyen olyan igazán ízes, óriási steakparadicsom is a nyári hamburgerekbe, és szeretnék az idén is elrakni paradicsomból ivólevet, pürét, hámozott paradicsomot, koncentrátumot, fagyasztott és aszalt paradicsomot is. Az aszaltat részben puhára szárítva, olajban, részben keményre szárítva, hogy ne kelljen a rothadástól félteni.

Passzátakészítés három színben (Fotó: Dóra Melinda Tünde)

A paprikáknál eléggé hasonló a helyzet. A család a TV- és a kaliforniai paprikát szereti a legjobban szendvicsekhez, ezek a „normális” paprikáink. Ezenkívül készítek egy- vagy többféle kápiapalántát, paradicsompaprikát mindenképpen, mert abból készül a legfinomabb ajvár. Nagyon szeretjük a peperonátát (sült paprikák olívaolajban), ahhoz a viszonylag vékonyabb húsú paprikák a jók, és marha csinos az asztalon, ha színmix. A cseresznyepaprikát és egy csípésmentes színes almapaprikát el szoktam tenni ecetbe, hogy bármikor ki lehessen kapni párat és megtölteni fetával előételnek. A csilik közül is van Jalapeno, Cayenne, Habanero, Anaheim, Padron, fűszerpaprika – mind eltérő célokra.

Szóval, a termésbiztonság mellett a sokféle fajta szolgálja a konyha sokrétű igényeit is egy ilyen háztájiban. Túlzás nélkül állíthatom, hogy a mi kis családi gazdaságunkban többféle zöldséget lehet „kapni” szezonjában, mint egy több tízezer termékes hipermarketben. És gondolom, hogy ha nem is ennyire monomán őrült mindenki, aki termel magának számottevő mennyiségű élelmiszert, mindenki él a különböző fajtatípusok adta lehetőségekkel.

Paradicsompalánták (Fotó: Dóra Melinda Tünde)

És mivel gyorsan közeleg a mediterrán növények számára a biztonságos kiültetés időszaka (május eleje-közepe), úgy gondoltam, esetleg érdekes lehet egy lista mondjuk a paradicsomfajtákról, rövid leírásokkal. Ahol nem írom kimondottan, hogy determinált vagy egyszerre érő a fajta, ott folytonnövőkről van szó, amelyek körülbelül havonta fél métert nőnek, 1-2 virágfürtöt képezve. Vannak olyan fajták, amelyeknek a fürtje is folyamatosan nő tovább és fokozatosan érnek be rajta a bogyók, de a legtöbbnél egy fürt nagyjából egyszerre (1-2 hét alatt) érik be és nem virágzik tovább. Azért a folytonnövőket preferálom, mert egy háztájiban az a jó, ha a termés és a vele való munka eloszlik, nem szeretem, amikor a kertem hirtelen és egyszerre túl sok munkát borít rám.

(Aki mindent szeretne érteni a paradicsomok növekedését és beltartalmát befolyásoló környezeti, genetikai háttérrel kapcsolatban, annak ajánlom Helyes Lajos MTA doktori értekezését, nekem sok szempontból felnyitotta a szememet.)

Koktélok

Ezek kezdenek a leghamarabb érni, a legédesebbek, a leggyerekbarátabbak, de érdemes mértéket tartani, mert ezeket a legmacerásabb szedni is. A koktélfajták zöme egyáltalán nem törpe, hanem folytonnövő, tehát tartószerkezet vagy kordon mellé érdemes őket telepíteni. Nálam van egy adag szabadföldön is (mert azért azok finomabbak) és egy adag a fóliasátorban is (mert azok azért nagyobb biztonságban vannak az elemektől). Van néhány fajta, amely kis bogyójú és kis növésű, és egyszerre érnek be a termések, ezeket szoktuk balkonparadicsomoknak hívni. Általában annyi bogyót kap az ember, amennyi rajta van, amikor a boltban megveszi, mert annyit tud az a növény. Ezért érdemes bogyó és virág nélkülit vásárolni.

Koktélparik minden színben (Fotó: Dóra Melinda Tünde)

Tumbling Tom (Fotó: Profimedia)

Black cherry (Fotó: profimedia)

A Goldkrone óriási fürtöt növeszt és elég jól eltartható (Fotó: Dóra Melinda Tünde)

A Perun, még zölden (Fotó: Dóra Melinda Tünde)

Szilvaparadicsomok

Ezek méretre félúton vannak a koktél és a „normál” paradicsom között és kiválóan alkalmasak tartósításra, mert nem kell őket darabolni, beférnek egyben a húsdaráló csövébe a passzáta készítésekor.

Amish paste (Fotó: Gurney’s)

Principe borghese, alul a ribizliparadicsom (Fotó: Dóra Melinda Tünde)

Befőzőparadicsomok

Minden paradicsomot be lehet főzni, de a téli elrakás szempontjából kimondottan előnyös, ha néhány nagyobb hullámban hozza a paradicsom a virágokat és nem pár kilónként. Ezért befőzési célra elsősorban determinált fajtákat szoktam használni, amelyek jellemzően egy-egy feldolgozóipari céghez kötődnek, és viszonylag megbízhatóan adnak négyzetméterenként 5-10 kiló, egyenként körülbelül 100 gramm méretű gyümölcsöt. Ezek a fajták mind jól viselik a szabadföldi körülményeket, mindenféle rezes permetezés nélkül is gond nélkül tűrték az elmúlt nyarakat, nálam nem volt fitoftóra, bár a szomszédban volt, de nem volt túl durva a járvány ott sem. Szerintem a gombakomposzt valamelyest visszafogja a fitoftórát, de ez nem egy tudományos állítás a részemről, csak egy hipotézis. Volt olyan év, amikor még arra sem vettem a fáradságot, hogy felkarózzam őket és szép termés volt úgy is, hogy kb. 30 centi vastagon nőtték be az ágyást.

A befőzőparadicsomoknál előny, ha nem folyton teremnek, hanem 1-2 nagyobb hullámban (Fotó: Dóra Melinda Tünde)

Fotó: Grendelkhan, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Lucullus paradicsom – Roma VF (Fotó: Dóra Melinda Tünde)

Steakparadicsomok

Ahhoz, hogy egy paradicsom jó legyen salátába, szendvicsbe, hamburgerbe, omlós, puha húsának kell lennie, szerintem viszonylag vékony héjjal, viszonylag nagy mérettel. Akkor lesz szép egy Mozzarella Caprese, ha a parik és a mozzarellaszeletek hasonló méretűek, normálisan fel lehet őket szelni, és ugyanez vonatkozik a hamburgerekre is. Az ebben a kategóriában mozgó pariknál egy-egy fürtben csak 3-5 bogyó van, már a virágjuk is nagyobb, mint a többieknek. Ezek nálam mind a fóliasátorba mennek, kint túl kockázatos termeszteni őket.

A jó steakparadicsom szeletelhető (Fotó: Dóra Melinda Tünde)

Brutus (Fotó: Profimedia)

Cuor di bue (Fotó: Profimedia)

Brandywine black (Fotó: Profimedia)

Játékparadicsomok

Tigerella (Fotó: profimedia)

Ezt a rengeteg fajtát kb. 50 tő között osztom szét, és összesen körülbelül 20 négyzetméterre ültetem ki. Többet nem rakok ki, mert különben a befőzési szezonban fogok szentségelni. Így is ládaszám hordom minden évben haza a parit, és alig győzöm feldolgozni. Viszont amit még nagyon élvezek, hogy a feleslegből palántavásárt szoktam tartani, és rettentően szoktak az emberek örülni a csudabogár fajtáimnak.

E heti kerti feladataim

Szüret és feldolgozás (1-2) óra:

Már körbeszedhető az endívia (Fotó: Dóra Melinda Tünde)

Kiültetés: (2 óra)

Vetés:

Egyéb:

A kiskacsák kedvence a kacsaúsztató minimedence (Fotó: Dóra Melinda Tünde)

Metszés:

A múlt heti menü:

꧁ Hétfő ꧂

Főtt krumpli elcsapott gyomrokra, rántottával

꧁ Kedd ꧂

Kolbászos bableves házi tésztával

꧁ Szerda ꧂

Maradék

꧁ Csütörtök ꧂

Étterem

꧁ Péntek ꧂

Sárgaparadicsom-leves cukkinicsatnival
Sóskafőzelék tükörtojással, májas hurkával és krumplival
Áfonyás joghurt

꧁ Szombat ꧂

Zöldborsós-mentás rizottó chimichurris marhasülttel
Narancsos eper kekszbetéttel

꧁ Vasárnap ꧂

Tejszínes almaleves kompótból
Mikrós lazac tejszínes spenóttal és rizzsel

(A menühöz tartozó receptekből felteszek párat a Kertkaland oldalára #alaplébisztró hashtag alatt.)

Sóskafőzelék májas hurkával, krumplival és tükörtojással

Sóskafőzelék májas hurkával, krumplival és tükörtojással (Fotó: Dóra Melinda Tünde)

Zöldborsós rizottó chimichrurris marhasülttel

Zöldborsós rizottó chimichrurris marhasülttel (Fotó: Dóra Melinda Tünde)

Almaleves

Almaleves (Fotó: Dóra Melinda Tünde)

Áfonya joghurttal

Áfonya joghurttal (Fotó: Dóra Melinda Tünde)

Kolbászos bableves

Kolbászos bableves (Fotó: Dóra Melinda Tünde)

Mikrós lazac tejszínes spenóttal és jázminrizzsel

Mikrós lazac tejszínes spenóttal és jázminrizzsel (Fotó: Dóra Melinda Tünde)

Vetőmagtól a villáig – A sorozat korábbi részei: 

  1. Vetőmagtól a villáig: háztáji gazdálkodás kapálás nélküli kerttel és RFID-chipes tyúkokkal
  2. Vetőmagtól a villáig: íme a három dolog, amitől minden kiskert sikeres lehet
  3. Vetőmagtól a villáig: így lehet instant ebéded a varázsszekrény segítségével
  4. Vetőmagtól a villáig: itt a tavasz, dr. Kert újra rendel!
  5. Vetőmagtól a villáig: százezreket spórolhat meg, aki gyümölcsfákat telepít
  6. Vetőmagtól a villáig: végre kiderül, miért a nyuszi hozza a tojást!
  7. Vetőmagtól a villáig: ha még nem ettél csalánt, most van itt az ideje
  8. Vetőmagtól a villáig: a csirketartási problémák, amikről sosem akartál tudni (megoldásokkal)
Exit mobile version