A kamaszkor zűrös, és határozottan öregszünk tőle három év alatt tíz évet. Mármint mi, szülők. A kamasz köszöni, jól van a saját morcosságával, odavetett fél szavakkal, és a „hagyjál már élni” attitűddel. De azért nem lenne rossz néha beszélgetni vele, megtudni, mi zajlik a kis életében, fejében, és azon túl, hogy „okés” volt minden aznap, mégis mi történik vele. David Schwartz családterapeuta szerint nem lehetetlen küldetés, hogy valahogy eljussunk a kamaszokhoz, sőt még akár azt is elérhetjük, hogy meghallják, amit mondunk, extrém esetben pedig megfogadják a tanácsainkat. A szakember a következő hét tippet adta, hogy hallgasson a szülőkre (egy kicsit) a kamasz gyerek.
1. Várd ki a jó időpontot
Egyértelmű, hogy ha épp feszült a gyerek, akkor pont nem fogja érdekelni, miről magyaráz neki az anyja és az apja. Mivel abban a korban van, amikor könnyen el tud veszni a saját fejében a problémái között, és csak a saját szükségleteire koncentrál, ezért gyakran áll elő az a helyzet, hogy minden tanácsunk süket fülekre talál nála. Így aztán csak akkor érhetünk célt, ha kivárjuk, amikor békés és nyitott állapotban van.
2. Nyugodj meg, attól megnyugszol
Elfajulhat a vita, ha hagyod magad felhúzni és csípőből reagálsz a kamasz szemtelenségére. Ilyet mind csinálunk, és a vége mindig ajtócsapkodás és ordítás lesz. Sok értelme nincs, érdemi, értelmes kommunikáció biztos nem alakul ki belőle. Mivel mi vagyunk a felnőttek, a kamasz pedig a hormonjaival küzd éppen, ezért muszáj elnézőnek lenni vele, megérteni a küzdelmét, és nem reagálni túl hevesen a nyegleségeire. Inkább számolni kell százig, mélyeket lélegezni, mielőtt válaszolnánk, mert a szakember szerint minél nyugodtabb a szülő, annál jobb eséllyel válhat a vitából is beszélgetés.
3. Tiszteld a kamaszt, ha azt akarod, hogy tiszteljen
Könnyebben utat lehet találni a kamaszhoz, ha nem akarjuk erőből lenyomni az akaratát, hanem tiszteletben tartjuk az igényeit. Ez persze nem azt jelenti, hogy mindenben igazat kell neki adni, csak át kell alakítani a hozzáállásunkat, észrevenni, hogy már nem pici gyerek, joga van a saját véleményéhez, és figyelünk rá, ha hozzánk beszél véletlenül.
4. Ne ítélkezz!
A kamaszt igazából egyáltalán nem érdekli, hogy mit gondolsz az öltözékéről és tizedik fülbevalójáról. Az egész gyerekkorát azzal töltötte, hogy irányították a felnőttek, úgyhogy most boldogan bontogatja a szárnyait és feszegeti a határait. Ha kritizálni akarnád, inkább ne szólalj meg, mert nagyon gyorsan visszavonulót fújhat tőle.
5. Hallgasd végig!
A beszélgetés része az is, hogy meghalljuk, amit mond a gyerek. Vita közben nem le kell győzni a kamaszt, hanem végighallgatni az érveit és úgy felállítani a határokat, szabályokat, hogy azt érezze, nincs ráerőltetve olyan, amit egyáltalán nem akar. Így talán sikerülhet rohamos őszülés nélkül együtt élni.
6. Ragaszkodj a témához
A kamaszok fifikásak, a számukra kellemetlen témákról örömmel elterelik a szót, de azért, ha épp egy fontos szabályról van szó, akkor ne hagyd, hogy másról beszéljen. Lehet, hogy még a hangját is felemeli, csak hogy szabaduljon, de minél tovább nyugodt tudsz maradni, annál jobb eséllyel sikerül majd átvinned az üzenetet nála.
Kapcsolódó cikkek
- „Hülye vagy, anya?” – Házi tízparancsolat a kamasz gyerekemnek
- 10 tanács lányos apáknak
- Megőrjít a tini gyerekem, hogy folyton visszabeszél