Télen kicsit mindannyian Gombóc Artúrrá változunk: előkerülnek a kedvenc csokis receptek, mindennap tudnánk inni egy tökéletes forró csokit, és lassan a csokilikőrök ideje is eljön. Ideje hát elővenni a bonbonformákat és megnyitni a házi csokigyárat, hogy akár már az adventi naptárba is kerülhessen pár apró ajándék.
Csokitábla narancsos-fűszeres töltelékkel
Hozzávalók 2-3 tábla csokihoz:
- 15-20 dkg étcsokoládé
A töltelékhez: (ennek csak egy részére lesz szükség, a maradékot kenhetjük kekszekre, vagy akár magában is bekanalazhatjuk)
- 5 dkg puha vaj
- 1 dkg kakaópor
- 3 dkg porcukor
- fél narancs reszelt héja
- kevés őrölt fahéj, gyömbér
1. Az étcsoki 2/3-át vízgőz felett vagy kis lábasban kicsi lángon, folyamatos kevergetés mellett megolvasztjuk, majd lehúzzuk a tűzről és beletördeljük a maradék csokit, és addig kevergetjük, míg az is teljesen megolvad. Kikenjük vele a csokitáblaformát, és hűtőbe tesszük, hogy megdermedjen.
2. A krém hozzávalóit egy tálban alaposan összekeverjük, majd hűtőbe tesszük.
3. Ha megdermedt a csoki, kivesszük a hűtőből, megtöltjük a krémmel – ha túl sokat volt a hűtőben a krém, akkor várni kell egy kicsit, hogy kenhető legyen – , visszatesszük a hűtőbe kb. 10 percre, majd újraolvasztjuk a maradék étcsokit és befedjük vele a krémet precízen, hogy mindenhova jusson.
4. Hűtőben megdermesztjük, majd kipattintjuk a formából és kész is.
Csokis sütigolyók
Hozzávalók:
- 250 g brownie-morzsa
- 75 g darált keksz (vagy amennyi szükséges)
- 15 dkg étcsokoládé
- Dr Oetker díszítő cukrok
1. A kihűlt (szinte krémes) brownie-t szétmorzsoljuk, és annyi darált kekszet adunk hozzá, amivel összeáll a tészta, úgy, hogy nem lesz ragacsos és szépen formázható. (Ha szárazabb kakaós süteményt, piskótát, vagy akár szárazabb brownie-t használunk, akkor nem kell hozzáadni darált kekszet, sőt, ha nem áll össze, kevés mascarponét adjunk hozzá.)
2. A masszából golyókat formázunk, és hűtőbe tesszük 15-20 percre.
3. Az étcsoki 2/3-át vízgőz felett, vagy kis lábasban kicsi lángon, folyamatos kevergetés mellett megolvasztjuk, majd lehúzzuk a tűzről és beletördeljük a maradék csokit, és addig kevergetjük, míg az is teljesen megolvad. A hűtőből elővett gombócokat két kiskanál vagy egy mártóvilla segítségével megmártjuk az olvasztott csokiban és sütőpapírral leterített tálcára helyezzük. Még ekkor feldíszítjük a szórócukrokkal, és így tesszük vissza a hűtőbe dermedni.
Forrócsoki-pálcika
Hozzávalók:
- 100 g étcsokoládé
- 100 g tejcsokoládé
- 30 g cukor
- 2 vaníliarúd kikapart belseje, vaníliakivonat
- késhegynyi őrölt chili (elhagyható)
1. Előkészítünk egy szilikon bonbonformát és néhány kis pálcikát – minimum akkorát, amekkora egy 1 dl-es bögre magassága.(pl. hurkapálcikát rövid darabokra vágva)
2. A csokik 2/3-át kis lábasba tördeljük és a cukorral és a vaníliarúd kikapart magjaival együtt kis lángon addig hevítjük, míg megolvad. Ha már teljesen megolvadt, lehúzzuk a tűzről, hozzáadjuk a maradék 1/3 csokit, és addig kevergetjük, míg megolvad a később hozzáadott csoki is. (Természetesen lehet egyszerre is olvasztani az egész csokimennyiséget, de a leírt módszerrel szebb, fényesebb lesz a csoki!)
3. Ha megolvadt, a csokit a bonbonforma mélyedéseibe kanalazzuk, beleállítunk minden mélyedésbe egy pálcikát és hűtőbe tesszük, hogy megdermedjen a csoki. 15-20 perc múlva már ki is vehetjük a hűtőből és kipattinthatjuk a formából a csokikat – vigyázva, hogy a pálcika is benne maradjon.
A forró csoki elkészítéséhez egyszerűen mártsuk a pálcikás csokit egy kis bögre forró tejbe és addig kevergessük, míg teljesen elolvad.
Még több csoki és bonbon az NLCafén:
- Csokibonbon házilag – 3 recept kezdőknek
- A legmenőbb ajándék: forró csokis karácsonyfadísz
- Fahéjas forró csoki, ami miatt szeretjük a hideget is
- A legegyszerűbb ajándék: karácsonyi csokifrizbi