Ahhoz, hogy az élsportolók folyamatosan a csúcson legyenek, rendszeres állapotfelmérésre szorulnak, hiszen nemcsak a teljesítmény, de az egészségük is a tét. A szakértői protokollra azonban nemcsak az élsportolóknak, de azoknak a sportszeretőknek és a sportolni vágyóknak is szükségük van, akik nemcsak fejlődni szeretnének, de egészségük megőrzésén is a lehető legprofibb módon dolgoznának.
5 dolog, amit a sportdiagnosztikáról tudni kell
- A sportdiagnosztika szakterülete mögött sokéves szakmai múlt és tapasztalat áll, a módszer kidolgozása, fejlesztése és finomítása sportolók és olimpikonok közreműködésével történik – ami természetesen egyáltalán nem zárja ki, hogy az amatőr vagy hobbiszinten sportolók is fejlődhessenek.
- A sportdiagnosztika egyéni sportolók, csapatok, felnőttek és versenysportot űző gyermekek számára összeállított módszer, ami nemcsak a sportteljesítményt fokozza, de edukál is, hiszen a résztvevők komoly tudásanyag birtokába jutnak.
- A felmérést végző szakemberek nemcsak a sportolóval, de annak edzőjével, szülőjével, gyógytornászával, csapatorvosával, pszichológusával is kapcsolatban áll annak érdekében, hogy a dietetikai célok összhangba kerüljenek az elérni vágyott sportcélokkal. Ha szükség van rá, a szakember edzéseken, edzőtáborokban vagy éppen a versenyeken is rendelkezésre áll.
- A protokoll figyelembe veszi adott sportág sajátosságait, a felkészülési ciklusokat, az edzés idejét, a helyszín adottságait, az évszaktól függő táplálkozási lehetőségeket, és számol a lehetséges sérülésekkel és betegségekkel is.
- Az állapotfelmérés része a szakorvosi konzultáció, labordiagnosztika, a konzultáció pedig nemcsak személyesen, de az online téren keresztül is megvalósulhat.
Miben segít a sportdiagnosztika?
● Az egyénre szabott diéta, alapétrend és versenyétrend összeállításában, a megfelelő energiafedezet biztosításában
● A testtömeg és arányok beállításában
● Az alapozó időszak és a versenynapok étrendjének összeállításában
● A regeneráció fokozásában, a sérülésekből való felépülésben, az immunrendszer erősítésében, a prevencióban
● Az ízületvédelemben, az erőfejlesztésben
● A robbanékonyság és reakcióidő javításában
● Az állóképesség és a mentális teljesítmény fokozásában
● A túledzettségben, illetve egyéni célok meghatározásában
● Az akklimatizácóban, a hidratációban, az utazásprotokollban
● Az anaerob kapacitás növelésében
Olvass tovább!
- 5 diéta, amit akkor se próbálj ki, ha már nagyon el vagy keseredve
- A túlsúly nem öröklődő vonás, hanem a hibás családi minta eredménye
- Ilyen egy inzulinrezisztens ember étrendje