Olyan érzésed lesz a következő edzésről szóló tanácsokat olvasva, hogy nincs új a nap alatt és a történelem ismétli önmagát. Az őseink pontosan tudták, mitől döglik a légy, vagy legalábbis azt, hogyan kell edzeni ahhoz, hogy jó formában legyenek. Láttál valaha ókori görög sportolót pocakkal? Na, ugye!
1. A részeg sportoló is sportoló
A másnaposság egyáltalán nem lehetett kifogás Philostratus testnevelés óráin a második században. A görög-római korszak híres fitneszguruja ráébredt, hogy ha előző nap ittak a sportolók, akkor nem tudtak olyan hatékonyan edzeni másnap, amire azt találta ki, hogy nem hagyhatják ki a tervezett edzést, csak az intenzitást csökkenthetik, amíg jobban nem lesznek.
2. Ne erőltesd meg magad
Az indiai Caraka Saṃhitā a világ egyik legrégebbi orvosi szövegének számít (bár a pontos korát nem tudták megállapítani a történészek). Az írásban sok szó esik a testmozgás jótékony hatásairól, de mellette arra is felhívja a figyelmet, hogy nem szabad megerőltetni magunkat. Az indoklás szerint azért, mert ha túlzásba visszük, akkor a sok edzés kimerültséget, szomjúságot, és a test különböző pontjain vérzést okozhat, sőt, akár köhögés, láz vagy hányás is lehet belőle.
3. Óvatosan a sok szénhidráttal
Már a római gladiátorok is úgy edzettek, hogy Galénosz római orvos iránymutatása alapján visszavettek a szénhidrátfogyasztásból. Reggelire árpából készült kását kaptak sok babbal, mert az orvos szerint a szénhidrát túlzott fogyasztásától lomhák lettek a gladiátorok, ami a harcban nem igazán jött jól.
4. Az olajozás ereje
A görög sportolók edzés előtt mindig alaposan bekenték magukat olajokkal, amitől csak úgy csillogott-villogott a testük. De nemcsak esztétikai okokból olajoztak, hanem mert úgy tartották, hogy az atlétákat az olaj megvédi a megfázástól és erősíti a bőrüket.
5. Fuss homokon
A szkíta filozófus, Anakharszisz az utazásai során sokat járt Athénben, ahol megfigyelte, hogyan edzenek a görög futók: nem sima, rendes földön sprinteltek, mert azt bárki tudja csinálni és nem erősíti a lábat rendesen, hanem homokon futottak, hogy értelme is legyen az edzésnek. És még nehezítésnek a vállukra vettek súlyokat, mert a homokban futás nem volt mindenkinek elég kihívás.
6. Kipattintás ásással
Szeretnél igazán szép, tónusos izmokat? Galénosz szerint, ha el akarod kerülni az erőszakos sportokat, mégis izmokra vágysz, akkor hatékony edzés lesz az ásás vagy a kötélmászás. Ezek közül az ásás könnyebben elérhető a mai körülmények között, csak győzzük visszatemetni a kertben a naponta keletkező méteres lyukakat.
7. Kapj fel egy borjút a nyakadba
Nem lehet kifogás az edzésre az, hogy nincsenek eszközeid, súlyzóid és egy árva konditerem sincs a közeledben. Minden idők egyik legdicsőbb olimpikonja, a krotóni Milón állítólag úgy edzett gyerekkorától kezdve, hogy egy borjút hordozott a vállán mindenhova. Ahogy pedig nőtt a borjú, úgy erősödött Milón is, úgyhogy hajrá, kapj a nyakadba egy borjút, vagy legalább a kutyádat és ne a kifogásokat keresd a testmozgásra. És persze a táplálkozásra is figyelj közben, Milón is minden nap elfogyasztott nagyjából 7,7 kiló húst és leöblítette 10 liter borral.
8. Mozogni csak röviden és csendesen
Seneca híres és elismert római filozófus volt, ám rettenetes tesitanár lett volna belőle, ha hallgatnak a testmozgással kapcsolatos tanácsaira. Ugyanis azt gondolta, hogy a rendszeres edzésnek semmi értelme, de ha valaki nagyon akar mozogni, akkor legalább essen túl rajta gyorsan, és mielőbb térítse vissza a figyelmét a testéről az elméjére. Szintén Seneca volt az, aki nem nagyon kedvelte a testépítőket vagy épp a birkózókat, mert szerinte túl hangosan edzenek, fújtatnak és csörögnek-zörögnek a súlyokkal, amitől nem lehet már gondolkodni sem nyugodtan.