Kezdésnek be kell vallanom valamit, ami nyilván szubjektív keretekbe helyezi a cikket: majdnem a kezdetek óta közelről követem a Balatonnál az Év Strandétele versenyt. 2016-ban még csak az előkóstolásban/előválogatásban vettem részt, így volt ez később 2018-ban és 2019-ben is. 2020 óta azonban zsinórban harmadszor a zsűriben is helyet kaptam (ezen belül másodszor az nlc színeiben). Nagy időt járt be a verseny, tapintható a fejlődés a konyhákban, de persze több strandbüfé képes aknákra is futni olykor.
A két leggyakoribb hiba egyike a túlgondolás, hogy a Gundelbe való, szépen díszített, agyonkomponált ételeket kínálnak fel a végső döntősöket végigkóstoló zsűrinek. A másik véglet, hogy nem megy át a felhívás lényege, miszerint könnyű, nyárias, kis konyhában is elkészíthető, kreatív ételt próbáljanak alkotni, így sok büfé és bisztró olyan nehéz ételeket dob be, amikkel komplett gasztroenterológiai osztályokat lehet a felmondásba kergetni (tudjuk, így is ez a helyzet sajnos).
Mint írtuk tegnapelőtti cikkünkben, góliáti méretű mezőnyt szelektált le a szervező Balatoni Kör előzsűrizése, tíz hely mérkőzött meg a végső győzelemért. Mivel a korábbi években volt némi összezördülés azon, vajon a kvázi étteremként funkcionáló bisztrók és az egyszerű strandbüfék összemérhetők-e, a kettőt két külön kategóriába választották szét. Megmaradt persze a királykategória maga, az Év Strandétele, valamint a szintén régóta meglévő Év Felfedezettje is. Szintén új különdíj lett az év vegán/vegetariánus fogása díj.
A kilencfős zsűri gasztroújságírókból, Kör-tagokból és persze séfekből állt össze; a húzónév Wolf András, a TV2-n futó Séfek Séfe szereplője, valamint több ikonikus budapesti étterem, például a Salon séfje volt. Ők szerdán Balatonfüredről indulva, az óramutató járásának megfelelően körbeutazták a tavat, végigkóstolva a helyeket. Nem is cicóznánk, bemutatjuk a kategóriák győzteseit gyorsan, aztán leírjuk a tapasztaltakat. Szóval dobpergés:
- Az Év Strandétele: Magyaros sós kürtőskalács, aka Bundi sós kürtőse – Bundi Bijó Bárja (Balatonboglár),
- Az Év Strandbisztrója: Tiki Beach Bisztró (a malacfüles salátáért),
- Az Év Strandbüféje: Bundi Bijó Bárja,
- Az Év Feldezettje: Bundi Bijó Bárja,
- Az Év Vegán/Vegetariánus Strandétele: Borsófőzi Dim Sum – Tarow Bisztró (Balatonvilágos-Balatonaliga)
- A szponzor Tork vega különdíja: köleses gombóc – Tiki Beach Bisztró
Amint látható, Bundiék, azaz Schmidt Péterék nagyot taroltak. Az nem volt meglepő, hogy megnyerték az Év Strandbüféje díjat, mivel e kategóriában csupán hármat válogatott be a Balatoni Kör a döntőbe. A másik két induló a lángossal kísérletezett: a balatonmáriafürdői Lángos World tatár beefsteaket kent a lángosra 2800 forintért, ezt amúgy savanyított hagymával, koktélparadicsommal és rukkolával díszítették. A lángos kifejezetten rendben volt, nagy panaszok a fenyvesi angus marhából készült beefsteakre sem érkeztek, de azért ennél többre volt szükség itt.
A vonyarcvashegyi Party Hangulat Zsákbamacska fantázianevű töltött lángosa nevével ellentétben nem cirmosfarhátból készült, de minden létező hús belekerült a pulled porktól a csirkén át a baconig, megbolondítva cheddar sajttal. Mellé némi ecetes uborka, lila hagyma és tartár került kvázi köretnek, díszítésnek. Ez volt az utolsó kóstolt étel, ezen a ponton a zsűrin már a legjobb svájci gyógyszergyárak savlekötői és a tizedik presszókávék sem segítettek, így egy ennyire nehéz étel nem igazán tudott labdába rúgni (az ára amúgy 2600 forint).
Bundiék könnyedén ki tudtak így emelkedni. Boglár központi strandján egy igényesen felhúzott, több büfébódéból álló soron települtek meg, és egyszerű dolgokat kínálnak: az említett sós kürtőskalácsokat, bubigofrikat (amiket tölcsérszerűen összehajtanak, majd mindenféle édességgel töltenek) és salátákat. 2190 forintos győztes fogásuk pont elkerülte a fent említett aknákat: semmi csicsa, ugyanakkor egy egyszerű, kézben is megfogható, ízig-vérig strandétel. A kürtős kalácsot senkinek sem kell bemutatni, ahogy azt sem, hogyan lehet egy édes ételből sósat készíteni. Bundiéknak ez egy idős érdi hölgy segítségével sikerült, vele kísérletezték ki a saját füstölt kalácsuk receptjét. A töltelék valóban magyaros, csíp, mint maga az élet, semmi sincs hőkezelve benne. Békési kolbász, sonka, tepertő is belekerül némi friss zöldség mellett, és ennyi az egész. De ezzel valóban megfelelnek a kritériumoknak, bár azt azért meg kell jegyezni, könnyűnek nem nevezhető e fogás. Aki könnyebbet akar tőlük a kürtős vonalon, az ruházzon be egy füstölt kacsásra, füstölt szarvassonkásra, grillezett csirkemellesre, füstölt lazacosra vagy görögre (1990-2190 forint között mozognak).
Bundi Bijó Bárja ezzel a könnyen nyerhető strandbüfé kategória mellett a fődíjat is behúzta, és mivel az új indulók között is ők voltak a zsűrinek a legszimpatikusabbak, az Év Felfedezettje díj is hozzájuk ment. Ez rekord, egy hely három díjat még nem szerzett e versenyen, bár nem is volt ilyen díjbőség korábban. Még annyival tartozunk, hogy a könyörtelen büfénévből a Bijó szót megmagyarázzuk. A tulajdonos elmondta, bió vonalon szeretnének mozogni, de mindenből jó minőségű bioterméket beszerezni a környéken combos feladat, hazudni meg nem akarnak (kéne őszinteségi díj is!), így a bio+jó=bijó szójátékkal hidalták át a problémát.
A többi bisztrókategóriás hely közül a 2018-ban az Év Feldezettje díjat (velős pirítóssal), 2019-ben pedig az Év Strandétele díjat (koviubi levessel) megnyerő Tiki Beach Bisztró emelkedett ki. Merész választás volt az övék, malacfül salátájuk azonban magával ragadta a zsűrit (amit hideg sárgadinnyelevessel és köleses áltúrógombóccal is megkínáltak, ez utóbbi az év vega étele különdíjat is megkapta). A salátában minden földi jó megtalálható a kínai keltől a póréhagymán át a paprikáig, megöntözve némi tökmagolajjal. Erre jön a tormás almakrém és persze a névadó malacfül tabi forrásból, amit előtte borókával és gyömbérrel abáltak. A 3650 forintos fogás jó edzés a fogsornak, mellette viszont pompás ízeket szabadít rá a nyelvre és szájpadlásra.
A utolsó díjazottunk a tavalyi Év Felfedezettje, az utóbbi években – a beruházás átláthatatlansága és finanszírozási háttere miatt – rossz sajtót kapott Club Aliga szívében található Tarow Bisztró. Ugyan az ő ételük nem lett tipikusan strandétel, ellenben szinte minden más kategóriának megfelelt. A 2790 forintos borsófőzi dim sum névre hallgató étel teljesen vegán, a felhasznált zsiradék is kókusztej. A zöldborsópürét gyömbérrel és bodzaecettel ütik fel, majd felturmixolják, az egészbe a borsón kívül edamame bab is kerül. A dél-kínai konyhában megkerülhetetlen kis batyu, a dim sum kerül az egész tetejére feltétnek, szuper sós irányvonalat mellékelve a krémes, savanykás főzeléknek: a wonton tésztát gombás (laska és csiperke), kápiás tatár töltelékkel nyomják tele, korianderrel és újhagymával adva ízt neki.
Egy-egy mondatban azért megemlékezünk a többi indulóról is, akiket még nem mutattunk be:
- Fogas Bisztro, Alsóörs: harcsamáj nyalóka, céklával, kaláccsal volt az ételük 2290 forintért. A panírozott, májas belsejű kamu-magnum, ál-jégkrém remek geg volt, ízre sem volt rossz, bár a zsűri megkérdőjelezte, a pirított kalács passzol e hozzá.
- Esszencia Ház, Balatonszárszó: Paradisu nevű (tartalomtól függően) 990/1190 forintos ételük egy tiramisu-újragondolás volt magyaros irányba (lecsószerű töltelékkel), illetve olaszos vonalon, csatos üvegben.
- A Konyhám, Fonyód/Balatonfenyves: sajtos vegakosaruk 2200 forintba kerül, a kétszeres Év Strandétele győztes bisztró (ami a fenyvesi strand után egy fonyódi áruház tetején rendes éttermet is nyitott) egy felhajtogatott, megsütött leveles tésztába pakolt mindenféle környékbeli sajtokat mindenféle állapotban, pl. sült krumplinak álcázva, marinált zöldségekkel meghintve.
- Port Étterem, Balatonmáriafürdő: töltött paprikájuk 2900 forintért illeszkedik a magyarosabb irányba tolódó konyhájukhoz: a megfüstölt paprikába darált kolbászhús kerül, erre paradicsomos mártás, zellerhab és kolbászmorzsa is, többek közt.
- Vitorlás Bisztró, Keszthely: vegán bolognai vöröslencsével nevű, 2890 forintos ételük neve mindent elárul, de pont egyszerűsége miatt annyira jó. Lehet nem vegánként is kérni, akkor jár rá parmezán sajt.
Kardos Gábor, a verseny ötletgazdája így értékelte a napot: „az olaj és a húsok megdrágulásával mára végképp eljárt az idő a zsíros-olajos retró strandbüfé ételek felett. Ha a nagyközönség eddig nem hallgatott a dietetikusokra és nem volt hajlandó teljesen átszokni a nehéz retró ételekről egészségesebb reform étrendre, akkor most már erre pénztárcája is rákényszeríti, mert manapság ez az ételkategória irreálisan drágul az étolaj és zsiradékok inflációjával.”
A szerdai kóstolás után a díjakat ünnepélyes keretek között csütörtökön adták át a fövenyesi Kalóz Strandbisztróban, ami még a legelső, 2015-ös kiírást megnyerte. Hogy ki fogja a 2023-ast, azt majd az idő eldönti, de kedves büfések és éttermesek, már most lehet gyúrni az új ötletekre.