Bár 2022-at is nagyon erősen zárták – 112 új filmet, sorozatot és realityt sikerült bezsúfolniuk december hónapjába –, az újév ugyan más szempontból, de hasonlóan komolyan indul a Netflixnél. Mert amellett, hogy rögtön január 1-jén debütálták a Kaleidoszkóp formabontó koncepciójú sorozatát (ha nem tudod eldönteni, milyen sorrendben nézd a részeket, ebben a cikkben segítünk), egy rakás olyan történet érkezik, melyekben bonyolult lelkivilágú, valódi problémákkal küzdő, független, hús-vér nők kerültek a fókuszba.
Ilyen például A felnőttek hazug élete is (4-étől nézhető), ami Elena Ferrante-feldolgozásként egyrészt már jó ideje a radarunkon van, másrészt pedig garantáltan autentikus női sorsokat mesél el. Identitáskeresés, nőiesség és szexualitás, származás, felnövés – ezeket a témákat boncolgatja az olasz minisorozat, miközben hibátlanul bemutatja Nápoly városának végleteit is. Ha húsbavágóan igazira vágysz, de inkább film formájában, akkor adj egy esélyt a (11-én debütáló) Zajnak, melyben egy, az eltűnt lánya után kutató anya egy támogatócsoportnál keres segítséget, ahol megismeri azokat a sorstársait, akiknek az életét szintén tönkretette az erőszak.
Inkább dokumentumfilmet néznél? Emellett pedig elmondhatatlanul idegesített, hogy a tavalyi Pam & Tommy sorozatban mennyire kizsákmányolták Pamela Andersont, akinek legsebezhetőbb időszakáról a beleegyezése nélkül készült a produkció? Akkor a Pamela közelről rád vár 31-étől a Netflixen. Ez már egy olyan alkotás, amiben a színésznő maga, a saját jogán osztja meg azt a kiszolgáltatottságot, amit akkor élt át, mikor ellopták és nyilvánosságra hozták a Tommy Lee-vel közös szexvideóját.
Ha a fenti produkciók a realitás talaján eresztettek gyökeret, akkor a Koppenhágai Cowboy (5-étől) a fantáziában érvényesül igazán: a dán széria főszereplője ugyanis egy természetfeletti képességekkel rendelkező nő, akit egész életében adtak-vettek, így most bosszút tervez azok ellen, akik ártottak neki. De miután a sorozatot Nicolas Winding Refn jegyzi, ezért ne várd, hogy teljesen elrugaszkodunk a valóságtól. Szokatlan lesz? Ismerve a dán rendezőt (aki olyan filmekért felelt eddig, mint a Drive – Gázt! vagy a Neon démon) biztosan. Azonban, arra is nagy összegben mernénk fogadni, hogy miközben a bőröd alá mászik, könnyedén felfüggeszted a hitetlenkedésed, és elhiszed, hogy a Koppenhágai Cowboy egy alternatív világra nyíló ablak.
Szintén 5-én került a platformra egy már jól ismert sztori folytatása: a Ginny és Georgia második évada. Oké, a gyilkossággal fűszerezett Szívek szállodáját talán nem találtad olyan hitelesnek az első epizódok alapján (és hát kit nem idegesített Ginny?!), de a folytatás egy picit komolyabban veszi magát – anya és lánya elkezdenek kommunikálni egymással, egyre több traumát oldanak fel (mert ugye az újaknak is kell hely) –, miközben továbbra is mintha a TikTok írta volna egy-egy jelenetét. De hát pont ezért képtelenség levenni a szemed a képernyőről; nem véletlenül kezdett rögtön a Netflix top 10-es listájának első helyén az új szezon.
Egy másik olyan folytatás is landol hamarosan (13-án) a kínálatban, ami mellett nem mehetünk el szó nélkül, ez pedig az igencsak alulértékelt spanyol produkció, a Túl a vörös kanapén. Ha esetleg nem futottál még bele a három vagány csajsziról szóló sorozatba, akkor most gyorsan képbe hozunk a történetet lezáró évad előtt, hogy miről maradtál le! Gina, Coral és Wendy sztriptíztáncosok – ami valójában csak eufemizmus a prostituáltra –, akik véletlenül hatalmas balhéba keverednek. Egyikük ugyanis lelövi az őket (meg az útlevelüket) erőszakkal ott tartó stricijüket, ezért meglépnek. Ennek hatására pedig a strici, a verőemberei és a lányok között beindul egy olyan macska-egész hajsza, amiből csak az egyik oldal juthat ki élve. Rövid, pörgős, könnyen darálható részekre számíthatsz, amiket jó szívvel tudunk ajánlani.
Az izgi vonalon maradva két olyan új sorozat is jön, amikbe nem érdemes popcorn nélkül belekezdeni – és mind a kettő latin gyártás. Az egyik a brazil minisorozat, az 1-je óta nézhető Tolakodó pillantás. Ebben Mirandát követheted figyelemmel, a kényszeres kukkolót és egyben zseniális hekkert, aki veszélyes nyomozásba keveredik, miután a szomszédjában lakó szexmunkás nyaralni megy. Ha láttad a Sydney Sweeney-féle Amazon Prime-os filmet, A kukkolókat, és bejött, akkor ezt is szeretni fogod. A másik pedig a spanyol Az eltűnt lány (27-től elérhető), melynek sztorija egyértelműen következik a címből. Na de ki indul az eltűnt kislány megkeresésére? Ő nem más, mint Miren, a mindenre elszánt, fiatal újságírónő – az ő szemszögéből ismerjük meg elsősorban a történteket.
Ennyi feszültséget valahogy fel is kell oldani, erre lesz tökéletes az Azok a 90-es évek show 19-étől. Az Azok a 70-es évek show folytatásában ezúttal egy lány lesz a bandavezér (mondtuk, hogy girlpower-hónap ez a január!), mégpedig Eric és Donna kislánya, Leia. Ő érkezik a nagyszüleihez, Kitty és Red Formanhez a nyári szünetre, hogy befoglalja a híres pincéjüket, és legalább annyi vicces ügyletbe keveredjen a környékbeli tinikkel, mint az ősei.
Azért a férfiaknak is marad hely a hónapban: 27-én jön egy, A csajom apja ideges romkom vibe-ját idéző vígjáték Jonah Hillel az élen. Ami a 2005-ös filmben Ashton Kutcher volt, az 2023-ban Jonah – egy szerelmes férfi, aki szeretné megkérni a fekete barátnője (Lauren London) kezét, amihez persze az Eddie Murphy által alakított apósának is lesz egy-két szava. A magadfélék viszont csavar még egyet a koncepción, és megismerjük a srác családját is David Duchovny és Julia Louis-Dreyfus személyében. Illetve Christian Bale is ellátogatott a Netflix háza tájára, hogy emelje a minőséget, ezt pedig teszi a Halványkék szemekben 6-a óta. A streaming szolgáltató hivatalos leírása szerint a filmben Bale egy életunt detektívet játszik 1830-ban, akit egy kadét meggyilkolásának ügyének megoldására bérelnek fel. A kadétok hallgatási kódexétől akadályoztatva, felkéri az egyiküket, hogy segítsen megoldani az ügyet – egy fiatal férfit, akit a világ később Edgar Allan Poeként ismer meg.