A nyári hőségben nincs frissítőbb, mint a medencében hűsölni. A strandok, víziparkok azonban ebben az időszakban rendkívül zsúfoltak és bár a vízben lévő vegyszerek – például a klór és a bróm – számos vírust és baktériumot elpusztítanak, még mindig vannak bizonyos kórokozók, amelyek így is életben maradhatnak és megbetegíthetnek.
Hasmenés, hányás
Ha egy nyilvános medencében valaki hasmenéses „balesetet” szenved, vagy akár csak észrevétlenül kerülnek a vízbe apró székletdarabkák, attól bizony a többi fürdőző is megfertőződhet. A leggyakoribb kórokozók, melyek így juthatnak a vízbe, a cryptosporidium, a norovírus, a giardia, a shigella és az E. coli, melyek egyebek között hasmenést, hányingert, hányást okozhatnak.
„Általában a klór vagy bróm perceken belül inaktiválja vagy elpusztítja a baktériumokat a megfelelően kezelt vízben. A cryptosporidium azonban több mint hét napig megmaradhat” – magyarázta dr. Jessica Lum, a Cleveland Clinic fertőző betegségekkel foglalkozó specialistája a Huffpost riportjában.
Úszófül
Az otitis externa, vagyis az úszófül egy baktérium által okozott fertőzés, mely akkor alakul ki, ha a medence vize a külső hallójáratban marad, feláztatja a védelmet nyújtó fülzsírt, illetve a bőrt, ennek eredményeképp pedig a kórokozók elszaporodnak a területen és gyulladás keletkezik. A betegség tünetei közé tartozik a fájdalom, a viszketés, a bőrpír, a duzzanat és a fül váladékozása.
Irritációk
A vízben lévő vegyszerek irritálhatják a szemet, kiütéseket, orr-irritációt, köhögést és sípoló légzést is okozhatnak.
„Irritáció léphet fel, amikor a medencében lévő klór amikor izzadsággal, vizelettel és szennyeződésekkel keveredve irritáló kémiai anyagokká alakul”– mondta dr. Clare Rock, a Johns Hopkins Egyetem Orvostudományi Karának docense.