„Volt egy periódus, amikor kitaláltam – könyörgöm, ne kérdezd meg a miértet, meg hogy mi a logikus belőle –, hogy most csak pattogatott kukoricát fogok enni, mert ez lesz a diétám. A filozófia mögött az volt – ezt nehogy valaki komolyan vegye! Laci bácsi lökött –, ha eszel ebből valamennyit, akkor eltelít, mert ez fel van fújva, levegő a nagy része. És akkor egy könnyű három évig pattogatott kukoricát ettem. Valamivel több volt, mint három év” – mesélte Palik László a TV2 Titkok Ramónával című podcast vendégeként. Amióta ezt a kicsit bizarr étkezési szokást elárulta, minden fogyni vágyó azt kutatja, hogy valóban lehet-e pattogatott kukoricával fogyni – de a kérdés inkább az, hogy mennyire egészséges ez?
Ezen a ponton érdemes visszatekinteni a ‘80-as évekbeli popcorn diétára: 1987-ben Dr. Joel Herskowitz kiadta a The Popcorn Plus Diet című könyvet, amelyben azt állította, hogy a popcorn fogyasztásával kiváltható a rendes étkezés. Más diétákkal ellentétben, amelyek bonyolultak lehetnek, a popcorn-diéta elég egyszerűnek tűnt: egyszerűen helyettesítsünk egy étkezést popcornnal. Nincs korlátozás sem az idő, sem a mennyiség tekintetében.
A popcorn egészséges?
Ma már persze tudjuk, hogy a popcorn nem biztosít megfelelő mennyiségű tápanyagot, és emésztési problémákat okozhat, ha az étkezések helyett használjuk, de egy kiegyensúlyozott étrend mellett a cukros rágcsálnivalók helyett a popcorn fogyasztása valóban fogyáshoz vezethet.
„A pattogatott kukoricának egyrészt magas a rosttartalma, és a legtöbb snack ételhez képest alacsony a kalóriatartalma” – írja Kerri-Ann Jennings dietetikus. Ám ha vajjal öntjük le – mint a mozikban –, akkor több kalóriát fogyaszthatunk, mint amennyire számítottunk. A nassolás önmagában nem rossz dolog, hiszen a következő étkezésig ad egy kis energiát, és arra is kiválóan alkalmas, hogy olyan élelmiszercsoportokat is beiktassunk az étrendünkbe, amelyek a többi étkezésből hiányoznak. A legjobb nassolnivalók alacsony kalóriatartalmúak, magas tápanyagtartalmúak, és segítenek sokáig jóllakni.
A lehetséges jó rágcsálnivalók közül a popcorn a lista élén áll, különösen akkor, ha fogyni szeretnél. Bár a pattogatott kukorica a mozizós fajta miatt rossz marketinget kapott, mert az tényleg tele van kalóriával és furcsa összetevőkkel, köszönhetően az óriási adagoknak és a „vajas” feltétnek. Az alatta rejtőző ropogós magok azonban valójában egészséges táplálékot rejtenek, és talán a fogyókúra első számú szereplői is lehetnek.
1. A popcorn teljes kiőrlésű gabona
„A »teljes kiőrlésű gabona« kifejezésről talán a korpás kenyér vagy egy tál zabpehely jut eszünkbe, de a popcorn is ide sorolható – írja a dietetikus. – A popcornt fogyasztóknak 250 százalékkal több teljes kiőrlésű gabona van az étrendjükben, mint azoknak, akik nem esznek popcornt. A többi teljes kiőrlésű gabonaféléhez hasonlóan a ropogós popcorn is magas rosttartalmú – a nőknek 25 gramm, a férfiaknak pedig 38 gramm rostra van szükségük naponta az étrendjükben.”
2. A popcornban van tápanyag
A pattogatott kukorica nemcsak magas rosttartalmú, de még némi fehérjét is szállít. Egy 30 grammos adag 4 gramm rostot, majdnem 4 gramm fehérjét, és 110 kalóriát tartalmaz. Ez a kombináció nagyon kevés kalóriával rendelkező nassolnivalóvá teszi, ami segíthet a fogyásban.
3. A popcorn antioxidánsokat tartalmaz
Talán meglepő, de a pattogatott kukorica tele van polifenolokkal, ugyanazokkal a bogyós gyümölcsökben és teában található vegyületekkel, amelyek a szív egészségével és a rák kockázatának csökkentésével vannak összefüggésben.
4. A popcorn alacsony kalóriatartalmú
A popcorn tele van levegővel – gondolj arra, hogy a magok milyen kicsik ahhoz képest, hogy kipukkasztás után mekkorák lesznek. Mivel levegős, elég nagy adagot kapsz belőle sok kalória nélkül. Megehetsz három egész csésze popcornt mindössze körülbelül 100 kalóriáért cserébe.
Lisa Drayer, a CNN táplálkozási szakértője, szerzője és egészségügyi újságírója szerint „a popcorn egészséges, teljes kiőrlésű, antioxidánsokban gazdag nassolnivaló, amely elég alacsony kalóriatartalommal jár azok számára, akik szeretnek ész nélkül rágcsálni”. Figyelmeztetett azonban arra, hogy a szupermarketekben árult, mikrohullámú sütőben elkészíthető pattogatott kukoricának magas lehet a nátrium-, telített zsír- és cukortartalma.
A popcorn tehát valóban segítheti a fogyást, de a szakember arra figyelmeztet, hogy
kizárólag popcornt enni semmiképpen sem egészséges dolog – ahogy általában az egyoldalú táplálkozás nem egészséges.
De változatos étrendben a házilag elkészített popcorn lehet egy fogyást támogató, egészséges nassolnivaló.
Források: Eating Well; Woman’s World