November végén, advent első hetében egy szerető, összetartó, de balszerencséjükre szegény család nagyon várt kisbabáját szakították el szüleitől közvetlenül megszületését követően – írta a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) blogján Boros Ilona, az egyesület Egyenlőségprogramjának vezetője.
„Zoé, egy fiatal pár első gyermeke hosszas készülődés és boldog várakozás után született meg. Az első napokban a szülők örömmel gyönyörködtek kislányukban a kórházban, de az örömöt hamarosan kétségbeesés váltotta fel. Ugyanis a gyermekvédelmi szervek alkalmatlannak titulálták őket a gyermeknevelésre”
– írja. Két nap múlva a szülőket kislányuk nélkül küldték el a kórházból. A hatósági eljárás a lakóhelyük szerint illetékes gyermekvédelmi szervek jelzése nyomán indult. Miközben a dokumentum szerint a
· a szülők lakása tiszta és rendezett volt,
· az édesanya rendszeresen járt terhesgondozásra,
· és együttműködő volt.
Az ügyirat szerint az anya enyhe testi fogyatékossággal él: biceg. Állandó orvosi kontroll alatt lévő epilepsziájára gyógyszert szed, terhessége kezdete óta nem volt rohama. Az apáról fontosnak tartották rögzíteni, hogy súlyosan látássérült: fél szemére vak.
Mindkét szülő kifogástalan életvitelű, dolgoznak
és együttműködnek, ám láthatóan szegények. Így a jelentés testi fogyatékosságuk és anyagi hátterük miatt alkalmatlannak tartotta őket gyerekük gondozására – írja bejegyzésében a programvezető.
A gyámhatóság ahelyett, hogy a „teljesen abszurd és felháborító” jelzést visszautasította volna, automatikusan megindította a gyermekkiemelési eljárást.
„Így lett Zoé a 301. olyan újszülött, akire a média kórházakban “hagyott”-ként hivatkozhatna. Pedig valójában őt is, mint feltehetően több száz sorstársát, elszakították a szüleitől” – írja Boros Ilona.
Zoé nagyszülei azonnal a gyámhatósághoz fordultak,
ahol jegyzőkönyvbe mondták, hogy készek beköltözni a fiatal családhoz, és minden támogatást megadni számukra. Egy falujuk béli civil szervezet pedig azt vállalta, hogy segítik a szülőket a gyermek gondozásában. „De a gyámhatóságnak még ez sem volt elég. Több mint egy hétig a kórházban maradt az újszülött baba minden nappal több magányt,
félelmet, traumát elszenvedve teljesen értelmetlenül,
miközben szülők, nagyszülők, nagynénik és unokatestvérek várták haza” – írja a blog. A család a TASZ ingyenes jogsegélyszolgálatától kért segítséget, az egyesület pedig jelezte, hogy jogi eljárást von maga után, ha a gyámhivatal továbbra is indokolatlanul választja el az újszülöttet szerető családjától. A TASZ közbenjárásának és a család bátor kiállásának köszönhetően
Zoét két héttel a születése után végre hazaengedték.
Kép: TASZ, Pixabay