Miről szól a karácsony? Jelenleg a sok ajándékról. Egymásra licitálnak a szülők és gyerekek, hogy ki tud értékesebb és több ajándékot tenni a gyereknek a fa alá, sőt már a Mikulás is egy kisebb karácsony lett, mintha a sok tárgy tenné boldoggá a gyereket.
A karácsony most már nem a szeretet, hanem a fogyasztás ünnepe lett, pedig ahogy Christine Carter szociológus is megállapítja, a tárgyakhoz való ragaszkodás és a halmozásuk csak a nyomorúság bölcsője. A szakember szerint komoly változásra lenne szükség többek között a karácsonyi ajándékok terén is; ő a megoldást abban látja, ha elkezdünk tárgyak helyett élményeket ajándékozni a gyerekeknek.
„Amikor kinyitják az ajándékot a gyerekek, a meglepetésfaktoron kívül nem csupa pozitív érzelem árasztja el őket a kutatások szerint. A tárgyak felszínes örömérzetet adnak, nem érnek el mélyebbről fakadó, hosszan tartó boldogságérzetet.”
A tárgyi ajándékokkal Carter szerint csak a birtoklásvágyat neveljük bele a gyerekbe, ráadásul még boldog sem lesz tőlük, maximum pár pillanatig. Ha viszont áttérünk az élményajándékokra, egészen másfajta reakciót válthatunk ki az agyból, mert míg az állandóan jelen lévő tárgyakhoz hozzá lehet szokni, a véges ideig tartó tevékenységekhez nem. Ráadásul ha közös élményt ajándékozunk, azzal erősíthetjük a kötődést is, mert azt fogja érezni a gyerek, hogy szeretjük, és időt akarunk tölteni vele – ez pedig sokkal nagyobb kincs számára, mint egy újabb játékbaba vagy autó.
Persze sokkal könnyebb mondani, hogy alakítsuk át az ajándékozási szokásainkat, mint megvalósítani a dolgot, pláne a mai világban, ahol mindenhonnan az ömlik a gyerekekre, hogy tárgyakat birtokolni menő. Carternek azonban a váltáshoz is vannak javaslatai:
- Találj ki olyan családi hagyományokat karácsonyra, melyek nem kötődnek a tárgyi ajándékokhoz. A cél az, hogy a karácsonyról ne csak az ajándékok jussanak a gyerek eszébe, hanem inkább az együtt töltött időre koncentráljon, és abban keresse az örömet.
- Olyan élményt válassz, amit te is szívesen csinálsz, mert megérzi a gyerek, ha úgy mész vele a közös programra, mint ha a fogadat húznák.
- Ha már nagyok a gyerekek, teljesítsd a kívánságaikat, legyen szó akár koncertjegyről, akár színházbérletről – ne erőltesd rájuk a társaságodat.
- Adj olyan tárgyi ajándékokat, amelyek élményekhez köthetők. Például ha szeret és szokott is síelni a gyerek, kapjon egy új kesztyűt, ha pedig folyton rajzol és fest, adj neki vásznat és festékkészletet.
Teljesen újjávarázsolhatjuk a karácsonyt, ha visszaszorítjuk az ajándékdömpinget, úgyhogy ha még nem vásároltad fel a fél játékboltot, idén adj élményeket is a gyereknek karácsonyra!