Elsőre talán nem ez jut eszünkbe, de az üzletek és nagyáruházak önmagukban is elegendő stresszforrást jelentenek. Gondolj csak:
- a mozgólépcsőkre, amelyek még kihívást jelentenek a kisebbek számára
- az árutornyokkal szűk szlalompályává alakított folyosókra, ahol a manőverezés mesterévé fejlődhetünk
- a nehéz ajtókra, amelyeket egyedül kinyitni, csomagokkal felpakolva, a gyerkőc kezét fogva kisebb erőfeszítést jelent
- nem is beszélve a fotocellás bejáratokról, amelyek Murphy törvénye szerint pont akkor csukódnak össze, amikor a babakocsit már átnavigáltuk rajta, de mi magunk még a másik oldalon állunk.
És ezzel még csak a lista elején tartunk, hiszen még csak most jönnek az olyan, gyermekeinket csábító veszedelmek, mint az édesség vagy a játékok.
A nagy bevásárlást tényleg jobb egyedül intézni; ilyenkor bízd a kicsit az apjára vagy a barátaidra, vagy kérd a szüleid segítségét.
Ha mégsem intézhető el másképp a dolog, akkor készülj fel a közös bevásárlásra:
- Igyekezz elkerülni a csúcsidőt (hétköznaponként 18 óra után és hétvégenként 12 óra után) az áruházakban, plázákban vagy a bevásárlóközpontokban.
- Legyen nálad ennivaló, egy kis édesség (például gumicukor) vagy dobozos üdítő, amellyel csillapíthatod a kicsi étvágyát.
- Mielőtt bevásárolni indulsz a gyerekekkel, adj rájuk tiszta pelenkát, vagy küldd el őket vécére, különben a bevásárlóközpontba érve az első az lesz, hogy bejelentik, bizony sürgős a dolog. Arról nem is beszélve, amikor már a megpakolt kocsival kell a vécét keresgélni.
- A nagyobbacska gyerekeknek hagyd, hogy segítsenek a vásárlásban! Ma már több üzletben vannak kisméretű bevásárlókocsik. Beszéljétek meg előre, hogy mire van szükség, aztán bízd rá, hogy ha eléri, ő pakolhassa be ezeket a kocsiba. A kisiskolások akár fizethetnek is a kasszánál. Lehet, hogy kicsit lassabban haladsz majd, de a gyerekek hálásak az ilyen felnőttfeladatokért.
- A hiszti elkerülése végett egyezzetek meg előre, hogy valami apróságot kaphat ő is a bevásárlás során, legyen az a kedvenc nyalókája, csokija vagy joghurtja, vagy egy gyerekeknek szóló magazin.
- Maradj mindig konzekvens! Ha nem akarsz neki édességet venni, akkor ne hagyd, hogy a gyerek manipuláljon. Még az se térítsen el, ha minderre dühkitörésel reagál, és a pénztárnál a „kedves” idős hölgyek nevelési tippjeit kell hallgatnod.
A legfontosabb mégis az, hogy őrizd meg a hidegvéred!
Ne aggódj amiatt, hogy csúnyán néznek rád az eladók vagy a többi ember, ha a gyerkőcöd éppen rossz passzban van, és sírva kiabál a több ezer forintos új játékért. Mivel a családosok mindig többet hagynak a kasszánál, ezért tudatosítsd magadban, hogy értékes vásárlóerő vagy.