Dr. Angela Jones nőgyógyász publikálta azt a felmérést, amely szerint a szülés után 18 hónapon belül született második gyerekek 30 százaléka meglepetésbaba, mert a szülők azt hitték, hogy a szoptatás fogamzásgátló hatású.
Szoptatás alatt gyakran nincs menstruáció sem, de ettől még lehet ovuláció. Ezért aztán minden páciensemnek elmagyarázom, hogy ne használják fogamzásgátlás helyett a szoptatást
– mondja az orvos.
Az persze érthető, hogy a szoptatós anyák nem akarnak hormontartalmú fogamzásgátlót szedni, mert bár ez nincs hatással a babára a kutatók szerint, a tejtermelésbe beleszólhat. A szoptatás azonban nem betonbiztos fogamzásgátló, bár mint minden tévhitnek, ennek is van alapja. Dr. Jones szerint akkor valóban hatékony lehet, ha a baba hat hónapnál kisebb, csak anyatejjel táplálják, és az anya nem menstruál. Ha viszont a kicsi elmúlt hat hónapos, és/vagy szilárd táplálékot is eszik már, az anyának pedig rendszertelen a ciklusa, simán terhesség lehet a védekezés nélküli szexből.
Ráadásul az apa tesztoszteronszintje is megcsappan szülés után a stressz miatt, és éppen a hatodik hónap körül tér vissza a normális kerékvágásba. Mindez konyhanyelven azt jelenti, hogy az első hat hónapban kevésbé termékeny az apa, de utána termékenyebb lesz, mint valaha.
A nőgyógyász szerint azonban nem érdemes kockáztatni az első hat hónapban sem, ha nem akar még kistestvért a pár, mert ahol ovuláció és sperma találkozhat, ott bármikor lehet gyerek, szoptatás és tesztoszteron ide vagy oda.
Dr. Jones nem véletlenül ennyire elkötelezett híve ennek a témának, ugyanis az első gyermeke születése után 14 hónappal érkeztek meg az ikrei – meglepetésbabaként. Bár váratlanul születtek, természetesen nem bánta meg a jövetelüket, és boldog velük, de azóta minden alkalmat megragad, hogy a pácienseivel elbeszélgessen szülés után a fogamzásgátlásról.