Egy, az újszülöttek elsősegélyével foglalkozó oldal, a CPR Kids szakértője szerint a szülőknél gyakran felmerül a kérdés, hogy aludhat-e sapkában a baba. Sokan nem tudják, de a sapka, kapucni és egyéb fejfedők komoly veszélyt jelentenek a csecsemőre nézve. Egy hajpánt, kalap vagy kötött sapka is könnyen lecsúszhat alvás közben a gyermek fejéről, fulladást okozva a kicsinek. A baba fejének betakarása ráadásul növeli a bölcsőhalál kockázatát: könnyen túlmelegedhet, mivel a testhőszabályozásban fontos szerepe van. Erre akkor is érdemes figyelni, amikor a gyermek autósülésben vagy babakocsiban utazik.
A kutatások szerint a rettegett bölcsőhalál (sudden infant death syndrome, SIDS) a 4 hetes és 12 hónapos kor között a leggyakoribb, de főként 2-4 hónapos kor között fordul elő. Összefüggést találtak a hirtelen csecsemőhalál és a test túlmelegedése között, amit jellemzően a túlfűtött szoba vagy a túl meleg ruházat okozhat. Illetve új vizsgálatok szerint egy bizonyos enzim, a butiril-kolinészteráz alcsony szintje is felelős lehet érte.
A brit HSE (Health and Safety Executive) a következőket ajánlja, hogy megóvjuk gyermekünket:
- háton fekve aludjon a baba, a saját kiságyában!
- hosszában fektessük úgy, hogy a lába az ágy lába felé nézzen!
- a kiságyban csak takarót vagy ujjatlan hálózsákot használj!
- legyen a gyerek ágya a hálószobában az első 6 hónapban!
- ügyelj rá, hogy a szoba hőmérséklete 16 és 20 fok között legyen!
- ne aludjon köztetek a baba az első 3 hónapban, főleg, ha koraszülött vagy alacsony testsúllyal született!
- kerüld a dohányzást a közös helységekben!
- ne legyen az ágyában nyak- vagy díszpárna!
- ha rácsvédőt teszel az ágyába, rendszeresen ellenőrizd, nem fordult-e bele!
- ne aludj együtt a babával, ha alkoholt vagy kábítószert fogyasztottál, vagy más altató hatású készítményt!
A Babaszoba.hu szerint is kockázatos lehet az együtt alvás, azonban a szoptatás fontos lehet a bölcsőhalál megelőzése szempontjából. A kutatások szerint a szoptatás csökkenti a bölcsőhalál rizikóját. Védő hatása akkor is jelentkezik, ha csak 2-3 hónapig sikerül így táplálni a babát, illetve ha mellette tápszeres kiegészítést is kap a csecsemő. Mivel gyakran az elhunyt csecsemőknél enyhe légúti vírusfertőzés jeleit fedezték fel, a szoptatásnak a betegségmegelőző hatása miatt is döntő szerepet tulajdonítanak.
Forrás: via