2030-ra 150 millió lányt kell megvédeni világszerte a gyermekházasságoktól – derül ENSZ Népesedési Alapjának (UNPFA) friss tanulmányából.
Jelenleg Bangladesben a legmagasabb a kényszerházasságok száma, ott a lányok 52 százaléka férhez megy 15 éves korára, Kambodzsában a lányok 19 százaléka házas ugyanebben az életkorban. A tinédzser terhességek száma szintén emelkedik Ázsiában, ezek 43 százaléka pedig nem szándékos. Utóbbiak ráadásul az abortuszok számát is emelik.
„Meg kell sokszoroznunk az erőfeszítéseinket, hogy megszüntessük a gyermek-, kényszer- és korai házasságokat, és kezeljük a tinédzser terhességeket” – hangsúlyozta az Bjorn Andersson, az UNPFA ázsiai regionális vezetője.
„A gyermek-, a korai és a kényszerházasság káros gyakorlat, amely befolyásolja a nemzetek gazdasági és társadalmi fejlődését. A jelentés a beruházások növelésére, a fellépés felgyorsítására hív fel, hogy a gyermekházasság problémája a múlté legyen” – fogalmazott Bhagyashri Dengle, a Plan International Asia regionális igazgatója.
A szükséges lépések közé tartozik az ifjúsági érdekképviselet, az átfogó szexuális és az egészségügyi oktatás, a férfiak és a fiúk bevonása, valamint a lányok bátorítása arra, hogy álljanak ki a választásaikért, hogy azokat tiszteletben tartsák, meghallgassák, és értékeljék. Mindemellett a politikai akarat és a jogszabályok is különösen fontosak ahhoz, hogy a gyermek- és kényszerházasságokat meg lehessen akadályozni.