Ahogy az nlc-n is megírtuk, tavaly májusban Magyarország kormánya megtiltotta, hogy a transznemű emberek jogi értelemben elismertessék a nemüket, amikor törvényként rögzítették, hogy az anyakönyvi nyilvántartásban kizárólag a születéskor megállapított nemet lehet rögzíteni, ezt az adatot pedig nem lehet megváltoztatni.
Ehhez képest most az Egyesült Államokban, a konzervatív többségű Utah állam legfelsőbb bírósága is engedélyt adott, hogy a transznemű emberek a nevüket és a nemüket is megváltoztathassák az anyakönyvi kivonatukban.
A bírósági csatározások már több mint három éve húzódtak az államban, amelynek konzervatív törvényhozása mindent megpróbált, hogy ellehetetlenítse az ott élő transznemű emberek nemváltoztatásra irányuló kérését.
Most azonban az állam legfelsőbb bírósága 4-1 szavazati arányban eldöntötte a kérdést és engedélyezte, hogy a transzneműek hivatalos dokumentumaiba is bekerülhessen az a nem, amelyet önazonosnak éreznek.
„Az embereknek joga van a saját jogi státuszuk, például a nemük megváltoztatására” – írta a bíróság többségi véleményében Deno Himonas bíró.
Az USA államainak többségében engedélyezik a hasonló kéréseket, egyes államokban azonban csak a nemváltoztató műtétet követően. Több államban – például Kaliforniában – azonban arra is lehetőség van, hogy a hivatalos dokumentumokban a férfiakat (m) és nőket (f) jelölő betűk mellett valaki csak egy X-et tüntessen fel a neménél.
További cikkeink a transzneműség témakörében:
- Regényt írt az életéről, aztán öngyilkosságot kísérelt meg az első magyar transznemű férfi
- Leyna Bloom a Sports Illustrated első színesbőrű, transznemű bikini modellje
- Ez a torontói apa alsóneműket tervez transznemű gyerekeknek és tiniknek