A kínai Shi-család élete 2001. április 15-én változott meg örökre: aznap, mikor két, teljesen ismeretlen férfi elrabolta totyogó korú gyermeküket. A Sixth Tone című lap cikke szerint az édesanya aznap biciklivel ment a szomszédos városban lévő piacra. Egy pótkocsiban magával vitte lányát és a szomszéd gyereket is, aki az út alatt szorosan ölelte a nála jóval kisebb Shi-Ke-t. Még félúton se járhattak, mikor a semmiből egy motor jelent meg mellettük, és még mielőtt bármit tehettek volna, a vezető mögött ülő alak kikapta a pótkocsiból Shi-Ke-t, majd villámgyorsan elhajtottak vele.
A szülők azonnal jelentették az elrablást a hatóságoknak, és mert pontosan tudták, milyen kicsi a valószínűsége annak, hogy megtalálják gyermeküket, saját keresést is indítottak. A kislány édesapja Shi Chunxin azt mondja, az elmúlt több mint két évtized alatt soha, egyetlen pillanatra sem adta fel a reményt, hogy egy szép napon újra magához ölelheti majd gyermekét. A férfi a következő két évtizedben fáradhatatlanul járta az országot; szórólapozott, tévé- és rádióműsorokban szerepelt, sőt, még a Tiktok kínai megfelelőjére is regisztrált, hogy online is megossza követőivel a keresés minden fontosabb mozzanatát.
20 év alatt 10 másik családnak segített
Miközben Shi városról-városra járt kopott furgonján, melyet eltűnt, elrabolt gyerekek képeivel ragasztott tele, észrevétlenül érzékenyítette az embereket: saját drámáján keresztül hívta fel a figyelmet az országban egyre komolyabb problémát jelentő gyerek- és emberkereskedelemre és rávette a fásult embereket arra, hogy nyitottabb szemmel járjanak a mindennapokban, hátha ők akadnak egy elrabolt gyermek nyomára.
A The Paper című sanghaji lapnak Shi büszkén nyilatkozta: a 23 év alatt, míg a lányát, Shi-Két kereste, 10 olyan családnak tudott segíteni, akiktől – hozzájuk hasonlóan – elrabolták a gyermeküket. Az édesapa emellett beszélt arról is, hogy a szórólapozásnak és a körútjainak köszönhetően rengetegen igyekeztek segíteni nekik.
2001 óta a feleségemmel több mint 100 olyan lánnyal ismerkedtünk meg, akikben segítő szándékú ismeretlenek a lányunkat vélték felismerni
– mesélte, majd hozzátette, a 100 lányból sajnos mind zsákutcának bizonyult.
A modern technológia segített
A 48 éves apa – akinek később 2 fia is született feleségétől – 2020-ban regisztrált a Tiktok kínai megfelelőjére. „Arra gondoltam, hasznos lehet, ha élő videókban mutatom meg a követőinknek, hogyan próbálok a lányom nyomára akadni” – mondta, majd hozzátette, az oldanak azt a nevet adta, hogy „Keresem a lányomat, Shi-Ket”.
Az apa fáradhatatlan munkája végül idén, május 27-én ért be: a rendőrség telefonon értesítette őket, hogy egy DNS-egyezésnek köszönhetően ráakadtak a lányukra. Miután Shi-Ke is beleegyezett, hogy találkozzon vérszerinti szüleivel, a szülők nekiálltak megszervezni a találkozót. Ajándékokat vásároltak és összetrombitálták a rokonságot, barátokat, hogy ők is viszont láthassák az immár felnőtt lányt.
A találkozóra végül június elején került sor. Az nem derült ki, hogyan és kikkel élt a lány az elmúlt több mint két évtizedben és a szülők jobbnak látták ezt nem is bolygatni. „Annyit tudunk róla, hogy jelenleg is tanul és nagyon hálás azért, hogy nem mondtunk le róla az elmúlt években sem.”
Shi azt mondja, bár a 23 éves munkája végül elérte a célját, az országjárást nem hagyja abba. Mint mondta:
Szeretnék segíteni azoknak a családoknak, akiknek nem maradt más reményük. Szeretném, ha tudnák, hogy mindegy, mennyire nehéz és rögös az út, igenis van remény, hogy ezzel a kemény, aprólékos munkával rátaláljunk az elvesztett szeretteinkre.