Elképesztő történetről számol be a brit Independent című lap, melyben egy anya, Samantha Ings küzd fia kiszabadításáért. Luke 17 éves volt, amikor egy McDonald’s-ban történt verekedés miatt egy 18 hónapos börtönbüntetést kapott. Azonban egy úgynevezett “közbiztonság érdekében kiszabott” (IPP) ítélet miatt még mindig rács mögött van, immár 18 éve.
Az IPP büntetéseket 2012-ben eltörölték az emberi jogi aggályok miatt, de a korábbi ítéletek visszamenőleg nem változtak meg, így Angliában csaknem 3000 fogvatartott maradt börtönben határozatlan ideig, szabadulásuk időpontja nélkül.
Samantha, aki most 57 éves, arról beszélt, hogy fia, Luke, aki ma már 36 éves, a legveszélyesebb bűnözőkkel él összezárva a HMP Wakefield maximális biztonságú börtönben, és fél, hogy fia nem fogja túlélni.
„Ez nem helyes, ezt meg kellene oldaniuk” – mondta Samantha a The Independent-nek. „Megérteném, ha gyilkosságot követett volna el vagy megerőszakolt volna valakit. De az én fiam egy utcai rablásban vett részt és egy McDonald’s-ban verekedett. Csak 17 éves volt, és két héttel korábban halt meg a nagymamája. Teljesen összeomlott.”
Samantha szerint Luke életét az ő édesapja, Luke nagyapja mentette meg, aki támogatta fiát a börtönben töltött idő alatt, ám sajnos nem érte meg unokája szabadulását. „Ha nem lett volna az apám, Luke most nem lenne életben – megölte volna magát” – tette hozzá.
Szomorú statisztika
Legalább 90 IPP fogoly vetett véget életének, miután elvesztették a reményt a szabadulásra, míg további 30 öngyilkosság történt a szigorú felügyeleti szabályok miatt, amelyek könnyen visszajuttathatják a szabadult foglyokat a börtönbe.
Samantha elmondta, hogy fia, aki autizmussal él, a börtönévek során elvesztette magabiztosságát, és ma már alig mer szemkontaktust teremteni. Luke húga, Millie, csupán 7 hónapos volt, amikor bátyját börtönbe zárták. „Nem teljes a családunk. Minden karácsonykor, születésnapkor, húsvétkor, amikor összejövünk, valaki hiányzik” – mondta Samantha.
Samantha továbbra is reménykedik, hogy fia egyszer hazatérhet: „A ruhái érintetlenül vannak a szekrényében, várom azt a napot, amikor végre hazajöhet.”
Van segítség!
Ha te vagy valaki a környezetedben krízishelyzetben van, hívd mobilról is a 116-123 ingyenes lelkielsősegély-számot!