A szex veszélyes üzem |
Akinek volt, tudja: mindkettő kellemetlen. A herpesz csúnya – még akkor is, ha ma már számtalan módon „eltüntethető”, az afta pedig nagyon fájdalmas – olykor még a nyelés is nehezünkre esik. A népi hiedelemmel ellentétben – miszerint egyik a másikat kizárja – sajnos bárki mindkettő „tulajdonosa” lehet, legfeljebb nem egy időben. Tudj meg többet a kellemetlen „hólyagokról”!
Hajlamosító tényezők
A herpesz esetében a kiváltó ok egyértelmű, azaz a herpeszvírus felelős a tünetekért. Az afta esetében nincs egyetlen szóba jövő tényező: vírusok, többek között herpeszvírus, baktériumok és a szervezet egyéni válaszreakciója is szerepet játszhatnak a tünetek kialakulásában – mondja dr. Asbót Júlia, bőrgyógyász, homeopátiás orvos.
– A hasonlóság a kétféle betegség között a kiújulási hajlam és a fájdalommal járó tünetek. Bár utóbbi tekintetében az afta „nyert”, vagyis sokkal fájdalmasabb, esetenként a nyelést is nehezíti, és változatosabb helyeken fordulhat elő: bárhol a szájüregben, míg a herpesz többnyire az ajakpíron. Hajlamosító tényező a stressz, az immunrendszer leterhelt állapota, fűszeres, aromás ételek, olajos magvak (például mák, dió, mandula) fogyasztása, a menzesz, vitamin- és nyomelemhiány, fogászati beavatkozás. Herpesz esetében a napfény provokáló szerepét is érdemes megemlíteni.
|
|
Nincs olyan, hogy csak az egyik
Ha azt gondoltad, hogy egyik a másikat kizárja, akkor bizony tévedsz. A doktornő elmondása szerint „egyik a másik ellen nem véd, legfeljebb nem egy időben jelentkeznek”.
– A csókolózás tünetes állapotban nem javasolt, ráadásul a herpeszes hólyagok nyomán a hámhiány hamar felülfertőződhet baktériumokkal – mondja a szakember.
Hogyan védekezz?
Kivédésre, megelőzésre kiválóan alkalmas a C-vitamin, a cink-, szükség esetén a vas- és folsavpótlás, az esszenciális zsírsavak, a lizin. Homeopátiás alkati kezelés is szóba jöhet.