Több ezer életet és hetvenmillió fontot is megmenthetnének Nagy-Britanniában, ha bevezetnék a vörös húsokat terhelő adót – állítják új tanulmányukban az Oxfordi Egyetem kutatói. Az adó nem csak a tőkehús értékesítésére lenne nagy hatással, hanem a hamburgerek és kolbászok értékesítésére is.
A kutatók felhívják a figyelmet arra, hogy a vörös húsok fogyasztása összefüggésben áll a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásával, de növeli a sztrók és a rák kialakulásának kockázatát is. Azt is kiszámolták, hogy annak érdekében, hogy a „húsadó” hatékonyan működjön Nagy-Britanniában, a vörös húsokra 14 százalék, míg az ebből készült termékekre 79 százalék adót kellene kivetni.
Úgy vélik, hogy ezek az adókulcsok évente akár 6000 brit halálát akadályozhatnák meg. Dr. Marco Springmann, az Oxfordi Egyetem Népegészségügyi Tanszékének vezető kutatója sürgette a világ kormányait, hogy vegyék fontolóra a húsadó bevezetését.
„Remélem, hogy a kormányok fontolóra veszik a vörös és feldolgozott húsra vonatkozó egészségügyi adó bevezetését. Az adó nem korlátozza a választékot, de erős jelzést ad a fogyasztónak, és hatással lenne az egészségügyi rendszerre is. Senki sem akarja, hogy a kormányok megmondják az embereknek, mit ehetnek, és mit nem. Mindazonáltal megállapításaink világossá teszik, hogy a vörös és feldolgozott hús fogyasztása nemcsak az emberek egészségét és a bolygót, hanem az egészségügyi rendszereket és a gazdaságot is erősen megviselik.”
A Public Library of Science folyóiratban megjelent tanulmány szerint az egészségügyi adók a nagy jövedelmű országokban hetente átlagosan két adaggal csökkenthetik a feldolgozott hús, például a szalonna és kolbász fogyasztását. A feldolgozott húsra kivetett magasabb adók hatására az is valószínű, hogy a fogyasztók ilyen ételt vesznek, és inkább a tőkehúst választják.
A kutatók szerint a globális húsadók hatására a feldolgozott húsfogyasztás csökkenése miatt 16 százalékkal lenne alacsonyabb a rák, a szívbetegségek, a sztrók és a 2-es típusú diabétesz kialakulása.