Száraz levegő
A kezek kiszáradásának leggyakoribb oka a száraz levegő. Különösen az őszi-téli időszakban jellemző, az idő hideg, gyakran szeles, a páratartalom alacsonyabb, a fűtött lakás levegője pedig szintén szárazabb, mindez pedig a kezet is kiszárítja. Éppen ezért fontos, hogy rendszeresen használj kézkrémet, a szabadban pedig lehetőleg viselj kesztyűt!
Gyakori kézmosás, fertőtlenítés
A vírushelyzet miatt valóban nagyon fontos a gyakori kézmosás, fertőtlenítés, ez nem is kérdés. Azonban a víz, a szappanok, illetve a többségében alkoholtartalmú kézfertőtlenítők erősen szárítják a bőrt. Mindezekhez jön még a mosogatás, takarítás, amikor szintén víznek és vegyszereknek van kitéve a kezed. A károk mérséklése érdekében legalább a házimunka végzésekor viselj gumikesztyűt! Mosogatáshoz, kézmosáshoz használj langyos vizet! A kézmosások, fertőtlenítések után pedig – igen, tudjuk, hogy macerás, de megéri – krémezd is be a kezed!
Bőrbetegségek
Különféle bőrproblémák, például az ekcéma vagy a pikkelysömör, a kézen is jelentkezhetnek. Ilyenkor a szárazsághoz – a betegség jellegétől függően – kipirosodás, foltosodás, hámlás, a bőr megvastagodása vagy hólyagok megjelenése társulhat. Ha ilyesmit tapasztalsz, a sima kézkrém már nem lesz elég, mielőbb keress fel egy bőrgyógyászt!
Gyógyszerek
A kéz fokozott kiszáradása különböző gyógyszerek, többek között az akne ellen szedett tabletták mellékhatása is lehet. Ha olyan készítményt szedsz, melyben szalicilsav, glikolsav vagy benzoil-peroxid található, joggal gyanakodhatsz erre. Egyeztess az orvosoddal, mert lehet, hogy valamilyen kíméletesebb készítményre kell váltanod.