nlc.hu
Egészség
Szülés utáni inkontinencia

Minden, amit tudnod kell a szülés utáni inkontinenciáról

Szülés után annyi változás történik a testünkben, hogy az inkontinencia már szinte nem is tűnik olyan nagy problémának, ám tudatosan foglalkozni kell vele, mert az életminőségünk rovására is mehet.

Vizelettartási problémák minden harmadik-negyedik nőnél előfordulnak szülés után, ám sajnos csak kevesen fordulnak az inkontinenciával szakemberhez és inkább csendben szenvednek a friss anyukák a kellemetlen tünetektől.

Szülés utáni stresszinkontinencia

Szülés után általában a stresszinkontinencia jellemző, és gyakran a húgyhólyagot tartó medencefenéki izomzat meggyengülésének következményeként fordul elő. Ennek legjellemzőbb tünete, hogy kis terhelés, például köhögés, tüsszentés vagy nehéz szatyor emelése közben akaratlanul vizeletcseppek távoznak. Már a terhesség közben is előjöhetnek az inkontinencia tünetei, ez leginkább azért van, mert nagy nyomás alatt áll a hólyag, ám ezek a tünetek el is múlnak szülés után. Ha viszont velünk maradnak a vizeletcseppek a gyermekágyi időszakon (hat hét) túl is, akkor már muszáj orvoshoz fordulni, hogy a megfelelő kezelést megkapjuk és elkerüljük, hogy tartóssá váljon az inkontinencia.

Szülés utáni inkontinencia

Gyakori a szülés utáni inkontinencia (Kép: Unsplash)

A szülés utáni inkontinencia kialakulásának több oka is lehet, az egyik leggyakoribb az, hogy a terhesség alatt meglazulnak a medencefenék izmai. Ahogy a szakemberek fogalmaznak egy tanulmányban: „A gátizmok sérülése a hüvelyi születés ismert szövődménye. (…) A hüvelyi szülés kompressziót és/vagy túlnyúlást, sérülést okozhat a medencefenék idegeiben.” De ezenkívül sokrétű probléma, akár hólyagsérv is állhat a szülés utáni stresszinkontinencia mögött, ezért jobb, ha nem foglalkozunk azzal, hogy tabunak számít ma a társadalmunkban a vizelettartási problémák témája, és a saját érdekünkben minél előbb orvoshoz fordulunk a tünetekkel.

Kockázati tényezők

Nagyobb valószínűséggel alakul ki szülés utáni stresszinkontinencia a következő esetekben: 40 év feletti szülés; hüvelyi szülés; szülés közben vákuum, gátmetszés alkalmazása; négy kilónál nehezebb újszülött; ikerterhesség; hosszú vajúdás; túlsúly, nagymértékű terhességi hízás.

Mi a megoldás?

Az elsődleges megoldás, azaz inkább megelőzés abban rejlik, hogy rendszeresen végezzünk gátizomtornát, amivel erősítjük a megfelelő izmokat. Ezt terhesség alatt is ajánlják a szakemberek: „Egy vizsgálat eredményei szerint a terhesség alatt a gátizom gyakorlatok hatékonyan csökkentik a vizelet inkontinenciát a terhesség alatt és az azonnali szülés utáni időszakban. Egy tanulmány szerint a terhesség alatti gáttorna megkönnyítheti a vajúdást és a szülést. Vizsgálati eredmények szerint a gáttorna közvetlen szülés után megkezdve hatékonyan csökkenti a vizelet inkontinenciát” – olvashatjuk a Szülészet-Nőgyógyászati Fizioterápia publikációban.

A gátizomtornát rendszeresen kell gyakorolni ahhoz, hogy jó hatása érezhető legyen, javuljon a keringés és erősödjenek az izmok, majd ezek együttes hatására csökkenjenek a vizeletszivárgás tünetei. Azonban ha három hónap gyakorlás után sem jobb a helyzet, akkor általában műtétet szoktak javasolni, amit az határoz meg, hogy milyen okok állnak az inkontinencia mögött. A szülés utáni inkontinencia gyakori, ám ettől még nem szabad elbagatellizálni a problémát, mindenképp szakember segítségét kell kérni ahhoz, hogy a tünetek ne okozzanak tartós állapotromlást és ne rombolják az önbizalmat, életminőséget túl hosszú ideig.

Szülés után:

A cikk megjelenését az Essity Hungary Kft. támogatta.

Szponzorált tartalom

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top