Észrevettük, hogy minden platformon egyre többet beszélnek az intruzív gondolatokról? Bár egyesek a kifejezést arra használják, hogy leírják a véletlenszerű késztetéseiket, hogy mondjuk többször kinyissák és becsukják a hűtő ajtaját. Valójában egy pszichológiai jelenségről van szó, amelynek inkább a zavaró gondolatokhoz van köze, amelyek nem akarnak elmúlni. Tehát, mik is azok az intruzív gondolatok, és valóban olyan gyakoriak-e, mint amilyennek a közösségi média beállítja őket?
Mik azok az intruzív gondolatok?
„A intruzív gondolatok olyan nem kívánt, önkéntelen és nyomasztó gondolatok, amelyeket nehezen tudunk kezelni vagy megszüntetni” – mondja Dr. Gail Saltz, pszichiáter.
„Ezek a gondolatok gyakran tartalmaznak kellemetlen képeket vagy érzelmeket, amelyeket furcsának vagy zavarónak érezhetünk. Például lehetnek erőszakosak vagy szexuális jellegűek, vagy kifejezhetik a félelmet, hogy valami helytelen vagy kínos dolgot fogsz tenni” – írja a Harvard Health.
„Előfordulhat, hogy előjönnek ezek a gondolatok, de egyáltalán nem zaklatnak fel, és megfeledkezünk róluk. De az is lehet, hogy nagyon felzaklatnak, és minél jobban próbáljuk elnyomni őket, valójában felerősítjük őket” – mondja Dr. Saltz.
„Bár a intruzív gondolatok miatt nem mindig kell aggódnunk, egyre zavaróbbá válhatnak, vagy elkezdhetik irányítani a mindennapi életünket – mondja Lauren Cook, klinikai pszichológus. – Ha elkezdenek ezek a gondolatok nagyon aggasztani minket, akkor lehet, eljött az ideje, hogy segítséget kérjünk.”
„Minden gondolatunk bizonyos mértékig automatikus, és valójában nem tudjuk annyira irányítani a gondolatainkat. Azt már tudjuk irányítani, hogyan közelítjük ezeket gondolatainkat – magyarázza Cook. – Akkor van baj, ha elkezdjük magunkat hibáztatni bizonyos gondolatok miatt, vagy kiakadunk azon, hogy miért vannak ilyen gondolataink”. A félelem, a szégyen és a bűntudat gyakori érzelmek, amelyek ezekhez a gondolatokhoz társulnak.
A intruzív gondolatok teljesen normálisak, és a legtöbb ember időről időre megtapasztalja őket.
Az intruzív gondolatok tipikus jelei
- Zavaró egy gondolat: hihetetlenül felzaklat, és ki akarjuk zárni a fejünkből.
- Szokatlan számunkra a gondolat: az intruzív gondolat általában nagyon különbözik a tipikus gondolatainktól, ezért újnak, váratlannak vagy riasztónak érezhetjük.
- Nehéz a gondolatot kiiktatni vagy kezelni: az intruzív gondolatok gyakran ismétlődnek és megragadnak az elménkben, ezért nehéz lehet őket irányítani vagy kiküszöbölni.
Fontos megjegyzés: nem mindig akarunk ezen a gondolatok mentén cselekedni. „Lehet, hogy valakinek intruzív gondolata van arról, hogy kárt tesz magában, de ha megkérdeznénk, hogy valóban ártani akar-e magának, azt mondaná, hogy nem, és hogy meg van rémülve. Az emberek legtöbbször nem akarják megtenni azt a intruzív dolgot, amire gondolnak” – mondja Dr. Saltz.
Példák intruzív gondolatokra
A intruzív gondolatoknak számos típusa létezik, és személyenként eltérőek, de a leggyakoribbak közé tartoznak a következők.
- Baktériumok, fertőzések vagy megbetegedés – „Ez gyakran úgy jelentkezik, hogy kényszeres intézkedéseket teszünk az egészségünk védelmében, túl gyakran mosunk kezet, és egy év alatt többször is elmegyünk orvoshoz” – magyarázza Dr. Saltz.
- Erőszak, agresszió, önmagunk vagy mások bántalmazása – „Megkérdőjelezhetjük, hogy rossz vagy veszélyes emberek vagyunk-e” – mondja Dr. Saltz. Ezek a gondolatok nagyon gyakoriak a szülés utáni depresszióban szenvedő újdonsült anyáknál is, akiknek intruzív gondolataik lehetnek arról, hogy kárt tesznek a babájukban vagy elhanyagolják őt.
- Szex vagy a szexualitásunk – „Ez bármi lehet, amire szexuálisan gondolhatunk, beleértve bármely testrészünk, vagy bármilyen szexuális aktust bármivel vagy bárkivel” – magyarázza Dr. Saltz.
- A feladatok elvégzése, ezek helyes elvégzése – Kétségeink vannak afelől, hogy befejeztünk-e egy feladatot? Ez megszállott ellenőrző viselkedéshez vezethet, amikor folyamatosan ellenőrizzük a munkahelyi e-mailjeinket, vagy folyamatosan kutatunk egy témában, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy helyesen végeztük-e el.
- Istenkáromlás vagy erkölcstelenségtől való félelem – Az intruzív gondolatok a vallással és azzal kapcsolatos kérdésekkel is kapcsolatosak lehetnek, például hogy bűnt követtünk-e el, vagy megbüntetnek-e.
Normálisak-e az intruzív gondolatok?
„Az intruzív gondolatok hihetetlenül normálisak, és a legtöbb ember időről időre megtapasztalja őket” – mondja Dr. Saltz. Valójában az Amerikai Pszichológiai Társaság által közzétett egyik tanulmányában a résztvevők majdnem 94 százaléka azonosította magát legalább egy intruzív gondolattal.
„Mindannyiunknak lehetnek kellemetlen gondolataink, és néha elkezdünk megszállottan gondolni egy adott helyzetre, amin esetleg keresztülmentünk, de a különbség valójában az, hogy mennyire vagyunk képesek kontrollálni” – mondja Cook.
„Amikor az intruzív gondolatok problémássá válnak, nem tudjuk elengedni őket, és napokig, hetekig vagy hónapokig foglalkoztathatnak, akkor előfordulhat, hogy az alvás minőségét is befolyásolják” – mondja Cook.
Ha a intruzív gondolatok sok gondot okoznak nekünk, vagy megnehezítik, hogy a munkára, az iskolára és más kötelezettségekre koncentráljunk, akkor itt az ideje, hogy időpontot kérjünk egy mentális egészségügyi szakemberhez. Ha úgy érezzük, hogy nem tudunk beszélni ezekről a gondolatokról senkivel, akkor jobb, ha minél előbb kapcsolatba lépünk egy profival.
Mi váltja ki a intruzív gondolatokat?
„Technikailag bármi kiválthat intruzív gondolatot, de gyakori okok a kétértelmű helyzetek” – mondja Cook. Ha például valaki nem túlságosan barátságos velünk, vagy nem válaszolt az üzenetünkre, az intruzív gondolatokat okozhat. Ez legtöbbször olyan belső párbeszédet okoz, mint például: „valamit rosszul tettem?”, „bajban vagyok?, „már nem kedvelnek engem?” vagy „felbosszantottam valakit?”.
Cook szerint azonban a intruzív gondolatokat stressz vagy szorongás is kiválthatja. Például, ha vitába keveredünk a partnerünkkel, vagy ha nézeteltérésünk van valakivel. „Természetesen bizonyos helyzetek felzaklatnak bennünket, és valószínűleg újra lejátsszuk fejben a beszélgetést, de egy nap után általában képesek vagyunk elengedni és továbblépni, miután megbeszéltük az illetővel. Ha a gondolat intruzívvá válik, azt lehet, hogy nem tudjuk elengedni.”
Intruzív gondolatok és más mentális egészségügyi állapotok kapcsolata
- Kényszerbetegség (OCD): Dr. Saltz szerint a kényszerbetegség nagyon gyakori állapot, amely magában foglalja a intruzív gondolatokat. Ez jellemzően fizikai kényszereket, vagyis ismétlődő viselkedéseket vagy szokásokat jelent, mint például a kézmosás. De jelentkezhet kényszeres gondolatok formájában is, mint például az, hogy biztosra kell-e mennünk, hogy bezártuk az ajtót.
- Poszt-traumás stressz zavar (PTSD): „A PTSD egyik kiemelkedő jele az intruzív gondolatok – mondja Dr. Saltz. – Újra lejátszódhatnak az átélt trauma vagy bántalmazás képei és emlékei.”
- Evészavarok: „Az étkezési zavarokban szenvedő emberek gyakran tapasztalnak intruzív gondolatokat bizonyos ételekkel és testrészeikkel kapcsolatban” – mondja Dr. Saltz. Ilyenek lehetnek például a testképpel, a fogyással vagy az étellel kapcsolatos félelmekkel kapcsolatos kényszeres gondolatok.
- Depresszió: A depresszió negatívan befolyásolja a gondolkodásmódot, az érzéseket és a helyzetekre adott reakciókat, és az ismétlődő intruzív gondolatok gyakoriak az ebben az állapotban szenvedők körében. „A depresszióban szenvedők a szomorúságon, a reménytelenségen, az értéktelenségen vagy az alacsony önértékelésen rágódhatnak” – magyarázza Cook.
Hogyan lehet megállítani a intruzív gondolatokat?
A terápia az egyik módja, hogy megszakíthassuk ezt a visszacsatolási hurkot a fejünkben. „A kognitív viselkedésterápia megtanít arra, hogy megváltoztassuk a gondolatainkhoz való hozzáállását, és ezáltal elkezdjük megváltoztatni az érzéseinket és a viselkedésünket” – magyarázza Cook.
Egy másik terápiás megközelítés, amely hasznos lehet, az expozíció- és válaszmegelőző terápia (ERP). Ahelyett, hogy elnyomnánk a nem kívánt intruzív gondolatokat, elviseljük az általuk kiváltott szorongást. „Szembenézünk a félelmeinkkel és feldolgozzuk őket ahelyett, hogy elfutnánk vagy elkerülnénk őket” – teszi hozzá Cook.
A mentális egészségügyi szakember ajánlhat elfogadási és elköteleződési terápiát (ACT) is. Ez azon a feltevésen alapul, hogy az élet kényelmetlen, és néha valóban tartogat fájdalmat és szorongást. Segít kitalálni, hogyan lehet még mindig „értékes és értelmes életet élni úgy, hogy a szorongás, a depresszió vagy a intruzív gondolatok ne irányítsák az életünk” – mondja Cook.
A lényeg, hogy mindenkinek lehetnek intruzív gondolatai időről időre, de ha állandóan ezekkel küzdünk, és ezek jelentősen megnehezítik a mindennapjainkat, beszéljünk minél előbb szakemberrel.
(Forrás: Women’s Health, Fotó: Unsplash)