Már Németországban is kimutatták a majomhimlő vírus új változatát, az esetet Kölnben észlelték. Az érintett, 33 éves férfi Kelet-Afrikában fertőződött meg a Klád Ib variánssal. A vírust szoros testi kontaktus útján (például szexuális kontaktus vagy ha valaki egy háztartásban él a fertőzött személlyel) kapta el az illető. Európában először Svédországból jelentették augusztusban a majomhimlő Klád I vírusváltozat első megerősített, Afrikán kívüli esetét, a kontinensen továbbra is a Klád II változat a domináns.
A majomhimlő új variánsa Afrikában többféle megbetegedés mellett jelentős számban halálos áldozatokat is követel.
A fekete kontinensen a megfertőződött betegek 7-8 százaléka hunyt el, különösen a kiskorúak között elég magas a halálozási arány.
Rusvai Miklós szerint nem lehet kizárni, hogy a jövőben Magyarországon is felüti a fejét a majomhimlő. “Elképzelhető, hogy megjelenik, sőt azt mondanám, hogy valószínű” – fogalmazott az InfoRádióban a virológus. Az elmúlt fél évben Afrikán kívül hivatalos bejelentés Svédországból, Thaiföldről és Németországból érkezett megfertőződésről.
Rusvai úgy véli, akár Magyarország is lehet a következő érintett állam, de ennek „elég kicsi a valószínűsége”.
A vírus ellen megfelelő higiéniai rendszabályokkal kell védekezni. Rusvai Miklós arra figyelmeztet, ha valaki Afrikába látogat, „csak óvatosan érintkezzen” a helyi közösségek tagjaival; a vírus különösen szexuális úton terjed tovább. Nem ajánlja, hogy bárki helyi ételeket fogyasszon, mert a vadállatok is megfertőződhetnek a majomhimlővel.
Ugyan létezik majomhimlő elleni vakcina, ezt az oltóanyagot azonban nem lehet csak úgy a háziorvosoktól előre kérni vagy igényelni. Kizárólag az országos tisztifőorvos engedélyével lehet felhasználni.
A majomhimlő tünetei
A legtöbb esetben a majomhimlő a bárányhimlőéhöz hasonló tünetekkel jár. A pörkök leestéig kell otthon maradni ezzel a fertőzéssel, a beteg ezután tekinthető gyógyultnak.
A tünetek között bőrpanaszokat, illetve influenzaszerű szimptómákat említenek.
A majomhimlő terjedése
Elsősorban bőrön és nyálkahártyákon keresztül terjed, így a szexuális kontaktus az egyértelműen alkalmas a fertőzés átvételére, de az apró szemmel nem látható bőrsérüléseken keresztül is megfertőződhet valaki. A vírus nagyon ellenálló, tehát a környezetben hosszú ideig fennmarad, a mindennapos használati tárgyak is terjeszthetik a betegek környezetében.
Kiemelt fotó: Augustin Wamenya/Anadolu via Getty Images