Paleolit étrend
A paleolit diéta, más néven az “ősember diéta“ nem újdonság, mégis 2014-ben is a legjobbak közé került. A paleolit étrendet választók leginkább halat, szabad tartásból származó húsokat, tojást, zöldségeket, és gyümölcsöket ehetnek. Viszont kerülniük kell a feldolgozott olajat, finomított cukrokat, a gabonaféléket, finomított sót és a burgonyából készült ételeket, alapanyagokat. A tejtermékek közül pedig csak a kemény sajtokat javasolja a diéta, de azt is mértékletesen.
Én, amikor nem versenyszezonban vagyok, szeretek a paleo étrend szerint táplálkozni, mert változatos, és könnyen be lehet szerezni a megfelelő élelmiszereket: például kókuszzsír, pálmaolaj szinte már mindegyik nagy bevásárlóközpontban van. Reggelire pedig akár sült szalonnát is lehet enni, főtt tojással, zöldségekkel, persze kenyér nélkül.
Előnyei:
Hátrányai:
|
Gyors anyagcsere diéta
Furcsa mód állatorvosok állították össze, ami hirtelen riasztónak is tűnhet, mert ne együnk már úgy, mint egy arab telivér. Ha viszont beleássuk magunkat a szakirodalomba, már egész jónak tűnik ez a fajta étrend. A lényege az anyagcsere fokozása, amit úgy lehet elérni, ha sokszor eszünk kevesebbet. Természetesen ez a diéta sem engedi a finomított, tartósítószeres ételeket, sőt a kávét és az alkoholt sem. Ezen kívül tiltottak az étrendben a glutént tartalmazó ételek, a kukorica, a szója és az összes tejtermék.
Előnyei:
Hátrányai:
|
VB6 étrend
Talán ez az étrend, ami az eddigieket összesíti. Valójában nem is diéta, hanem inkább egy életmód, amelyet Mark Bittman dolgozott ki. Az étrend a finomított élelmiszereket teljesen kizárja, csak vegán, azaz növényi eredetű élelmiszereket javasol, azokat is csak este 6-ig. (Itt egy isteni vegán csokitorta receptje!) Próbálja az embereket arra ösztönözni, hogy kevesebb állati eredetű fehérjét vigyenek be, vagyis kevesebb húst egyenek. Ugyanakkor felhívja a figyelmet arra, hogy átlagosan 1 ember 200 kiló húst és 600 liter tejet iszik meg éves szinten, aminek a kitermelése során rengeteg ammónium keletkezik, ami károsítja a talajt és a klímaváltozásra is erőteljes hatása van. Bittman nem fókuszál testsúlyra, hanem inkább az egészségre: itt a fogyás csak mellékhatás.
Előnyei:
Hátrányai:
|
Zsírfagyasztás
Már a neve is rémisztő a számomra. Lefagyasztjuk a zsírsejteket, azaz engem lefagyasztanak? Belegondolok, hogy mennyire szokott fájni az ujjam, amikor nagyon hideg van, és szinte teljesen elfehéredik. Égető, szúró érzés – milyen lehet ez, ha egy bizonyos testtájon csináltatjuk? Hogyan távolítjuk innen el a zsírt ilyen módon, egyáltalán szükség van-e rá, vagy csak azoknak jó, akik nem tudnak az életmódjukon változtatni? Ugyanakkor pedig, ha a felesleges kalóriáktól nem szabadulunk meg, akkor zsírfagyasztás ide vagy oda, nem lesz hosszú távon hatásos ez az eljárás.
A zsírfagyasztás a sejteket ért sokkterápia, ami sejthártyahasadást okoz, így a kezelt területen a gyógyulási időtartama alatt a zsírszövet elvékonyodik. A kezelés végéig akár mínusz 10 fokig hűtik a területet.
Előnyei:
Hátrányai:
|