Te is lehetsz ötvenen túl csúcsformában – tanulj Halle Berrytől!

Bors Hanna | 2018. Július 16.
Aki eddig nem kattintott rá Halle Berry Instagram-oldalára, most azonnal pótolja! Olyan oldalát ismerhetjük meg az Oscar-díjas színésznőnek, amely azonnal magával ragad: őserő, dinamizmus, wellness, fitness. Megnéztük, mi mindent tanulhatunk tőle, hogy mi is harmóniában éljünk magunkkal az ötödik ikszen túl is.

51 évesen is lehetünk a legjobb formánkban

Nagyon könnyű belefeledkezni az Instagram feedjén sorjázó fotókba. Szinte átjár bennünket is az az erő, amellyel Halle Berry földhöz vágja a medicinlabdát, vagy gyakorlatilag érezzük, ahogy az óceáni szél simogatja a vállát. Egyik kép sem túl sok, egyik fotó sincs rommá photoshopolva vagy agyonfilterezve. Csak diszkréten manipulál. Pont annyira, hogy elhiggyük, 51 évesen is lehetünk a valaha volt legjobb formánkban – pont, mint ő.

Ha ihletet kaptunk Halle Berrytől, hogy formába hozzuk magunkat, de korábban nem mozogtunk rendszeresen, akkor semmiképp se kezdjünk neki hirtelen az edzésnek. A fokozatosság nagyon fontos. A legjobb, amit tehetünk, hogy szakemberhez fordulunk. Választhatunk személyi edzőt, de ha már a mozgás előtt is vannak ízületi fájdalmaink, mozgási nehézségeink, túlsúlyosak vagyunk, még jobb, ha egyből gyógytornászt keresünk fel. Igen, gyógytornászt!

„A többség fejében az a kép él, hogy egy gyógytornász csak a kórházban dolgozik, és már csak olyan betegek kerülnek hozzá, akik mozdulni sem tudnak a fájdalomtól” – mondja megkeresésünkre Kiskó Anna gyógytornász-személyi edző, aki segít nekünk eloszlatni a gyógytornászokkal kapcsolatos tévhiteket.

Szerinte az is elképzelhető, hogy ugyan „nincs semmi bajunk”, de az első néhány személyi edzést követően érezzük, hogy valami nem stimmel az ízületeinkkel, csontjainkkal. Ilyenkor is érdemes gyógytornászhoz fordulni. Ideális esetben ahhoz, akivel a személyi edzőnk egy teamben dolgozik. Állítása szerint egyre több edzőterem alkalmaz gyógytornászokat, mert fontosnak tartják a prevencióra való törekvést.

Hogyan mérjük fel, hogy jó szakemberhez kerültünk?

Már az első alkalom rengeteget elárul, ugyanis bármelyik szakemberhez fordulunk, biztosak lehetünk benne, hogy nem azonnal edzéssel kezdjük a közös munkát. „Fontos tudnunk4, a betegről, a vendégről, aki mozogni szeretne, hogy mi a célja. Mi az, ami eddig esetleg megakadályozta a célja elérésében. Húzódik-e bármilyen egészségügyi probléma a háttérben, amennyiben igen, konzultáljunk a kezelőorvossal!” – vázolja gyógytornász szakértőnk.

„Az egyéni állapotfelmérések után, az edzések alatt figyelnünk kell arra, hogy van-e mozgáskorlátozottság, milyen az ízületek mobilitása, mozgásterjedelme, fájdalom mikor, milyen mozgásra jelentkezik. Fel kell mérnünk a kezdeti izomerőt, az izomerő-egyensúlyt.

A vendéget mindig komplexen kell nézni. Fontos a korrekció, a gyakorlatok precíz kivitelezése, az edzés/ kezelés átgondolt felépítése, mert csak így tudunk mi is szakemberként sikeresek lenni, és így tudunk edzésről edzésre, kezelésről kezelésre olyat nyújtani a vendégnek, betegnek, amivel elégedetten távozik és lelkesen tér vissza a következő alkalommal. Mindezek mellett egy foglalkozás során fejlesztenünk kell a koordinációt, az egyensúlyt, le kell építenünk a gazdaságtalan mozgásfolyamatokat, és fel kell építenünk a gazdaságost, meg kell tanítanunk a helyes légzést. A keringésjavítás sem elhanyagolható, illetve a pszichés állapot javítása is egy jól felépített edzéshez kell tartozzon.”

És ez még mindig nem minden, ugyanis igazából a legtöbbször átlagemberként arra van szükségünk, hogy hiába „kínoznak” meg bennünket, legközelebb is menjünk el edzeni, és ne adjuk fel. Ezzel a szakértőnk is egyetért:

„Egy jól képzett gyógytornásznak, illetve személyi edzőnek meg kell, hogy legyen az a képessége – a szakmai felkészültség mellett –, hogy igazán tudjon motiválni, hasznos életvezetési tanácsokkal tudjon szolgálni a vendégének, betegének. Egy jó személyi edző támasz kell, hogy legyen például  a kilókkal szembeni harcban, de a felmerülő pszichés problémákat is tudniuk kell kezelni.”

Melyiket válasszuk?

„Nem lehet általánosítani, hogy gyógytornászt vagy személyi edzőt keressünk fel, mert mind a két szakmacsoport el tudja érni a célt, még ha különböző módon is. Inkább azt kell kiderítenünk, hogy a választott szakember megfelelő és kellően felkészült-e a céljaink eléréséhez” – válaszolja Kiskó Anna, aki hozzáteszi, hogy egy gyógytornász azért a legtöbb esetben kórházi, klinikai körülmények között dolgozik, orvosokkal szoros kapcsolattartásban.

„A munkánk során a kezeléseket minden esetben egy nagyon alapos betegvizsgálattal kezdjük, majd a fentebb említett módon feltérképezzük a funkcionális problémák hátterében álló okokat, elváltozásokat. Áttekintjük és elemezzük az egyéb orvosi, laboratóriumi, röntgen- és egyéb vizsgálatok eredményeit, és mindezek ismeretében tervezzük meg és végezzük el a fizioterápiás kezeléseket.”

Halle Berry titka

Az biztos, hogy egy perc alatt egyikünk sem lesz Halle Berry, akinek Instagram-oldala szakértőnk szerint is rendkívül inspiráló. „Erő, egyensúly, harmónia, kiegyensúlyozottság, céltudatosság, akarat sugárzik az oldaláról… mindaz, ami a boldog élethez elengedhetetlen” – vélekedik Kiskó Anna.

Halle Berry természetesen nem csak motiváló fotókat tesz közzé, hosszú posztszövegeket is ír, amelyekben átadja a gondolatait, mesél, biztat, beavat a diabétesszel való együttélés kulisszatitkaiba.

Mit tanulhatunk tőle? Sok mindent, de mi most négy életleckét emeltünk ki.

A meditáció összeköti a gyermeki énjével

Mi kell a hétköznapokhoz, különös tekintettel azokra, amelyek a szürke 50 árnyalatában játszanak? A válasz egyszerű: játékosság, jókedv, vidámság. Halle Berry azt állítja, a meditáció segít neki abban, hogy közelebb kerüljön a gyermeki énjéhez. A meditáció hatására sokkal kreatívabbnak érzi magát, frissebb, tisztább az agya, nyitottabb a világra, és képes újra megélni a tiszta, őszinte kíváncsiságot.

A ketogén diéta életmóddá vált számára

A cukorbeteg színésznőnek nem volt más választása, mindig is nagyon komolyan vette az étkezést. Évek óta követi a ketogén diétát, amely számára már nem is diéta, hanem életmód. Annyira hisz benne, hogy ennek tulajdonítja azt, hogy 51 évesen is csúcsformában van – a teste és a bőre állapota is magasan az átlag fölötti.

A rendszeres mozgás valójában a rugalmasságról szól

A rendszeres mozgás Halle Berry szerint sokkal több futásnál, ugrálókötelezésnél, súlyok emelésénél vagy a bokszzsák püfölésénél. A rendszeres mozgás a prevencióról szól, a sérülésmentes mindennapokról, arról, hogy nem húzódik, nem reccsen, nem kopik. A nyújtás és a légzőgyakorlatok ugyanúgy az edzés részét képezik nála, csak így maradhat a teste fitt és ruganyos.

Az életmódváltás a kis lépésekről szól

Lehet, hogy a szupersztár megengedheti magának a személyi edzőt, de saját bevallása szerint ő is kicsiben kezdte: nem kellett neki csilli-villi edzőterem, elég volt a nappalija, a kertje, súlyzó helyett pedig a félliteres vizes palackok. Szerinte elég azzal kezdeni, hogy rendszeresen elmegyünk sétálni, pici súlyokat emelgetünk, és odafigyelünk magunkra. A változás már ezzel is elindul. A többi a kitartásunkon és a motivációnkon múlik – és ki lehetne jobb motiváció nála?

Exit mobile version