Továbbra is éjfél előtt 2 perccel áll a végítélet képzeletbeli órája. Tudósok egy nemzetközi csoportja szerint ugyanis továbbra is fennáll a veszélye annak, hogy az emberiség egy atomháború vagy a klímaváltozás révén kiirtja önmagát.
Az Atomtudósok Bulletinjének (BAS) éves csütörtöki konferenciáján jelentették be a tavalyival megegyező óraállást Washingtonban. Az óra azt hivatott szimbolizálni, mekkora az emberiség megsemmisülésének kockázata. A végítélethez ilyen közel a múlt évet megelőzően csak 1953-ban állt az emberiség.
Az, hogy az óra nem került közelebb az éjfélhez, „nem értékelhető a stabilitás jelének, hanem inkább nyomatékos figyelmeztetésnek – mondta Rachel Bronson, az Atomtudósok Bulletinjének elnöke. – Ez az állapot olyan nyugtalanító, mint amilyen a hidegháború legveszélyesebb korszakában volt.”
Az emberiségnek két szörnyű és párhuzamos egzisztenciális fenyegetéssel kell szembenéznie: ezek a nukleáris fegyverek és a klímaváltozás. Minél tovább maradnak ebben a meggondolatlan valóságban a világ vezetői és lakói, annál valószínűbb, hogy meg fogjuk tapasztalni az elképzelhetetlent
– fogalmazott Jerry Brown egykori kaliforniai kormányzó, a BAS ügyvezető elnöke.
A klímaváltozás drámai hatásairól és az üvegházhatású gázok csökkentésének sikertelenségéről szóló jelentések riasztó mértékben megszaporodtak 2018-ban a tudósok szerint.
- Az Antarktisz és Grönland jege a korábban becsülthöz képest gyorsabban olvad.
- Az északi-sarkvidék melegedésével a talajban tárolt széngáz hatalmas mennyiségben kerülhet a légkörbe, tovább erősítve a felmelegedést.
- Az óceánok hőmérséklete az 1950-es években kezdődött rendszeres mérés óta nem tapasztalt magasságba emelkedett, ez heves viharokat okoz.
Az évente kétszer összeülő szervezetet az első amerikai atomfegyvereket kifejlesztő tudósok hozták létre. Amikor megalkották 1947-ben, az óra mutatója 7 percre állt az éjféltől.