Így gondozd a mikulásvirágot, hogy szeressen nálad lakni

Bagaméri Viki | 2019. Október 23.
Mutatjuk a trükköket, hogy mitől hoz pompás piros leveleket a növény még jövőre is, ha jól gondozod.

Egyre több otthonban bukkan fel az ünnepek közeledtével a mikulásvirág. Nem véletlenül örvend rendkívüli népszerűségnek ez a növény, hiszen egy is elég belőle ahhoz, hogy karácsonyváró hangulatot csempésszen az otthonunkba. Leggyakrabban piros levelek tarkítják, de találkozhatunk rózsaszín és fehér változataival is. Teljesen mindegy azonban, hogy melyik színt választjuk, körültekintő gondoskodásra lesz szükség ahhoz, hogy szépsége az ünnepekig, sőt lehetőleg azután is kitartson. Most beavatunk a részletekbe.

Mikulásvirág (Fotó: iStock)

Mikulásvirág ajándékba? Igen!

Amellett, hogy színei tökéletesen passzolnak az örök klasszikus karácsonyi árnyalatokhoz, egy régi történet is megerősíti, hogy érdemes erre a növényre gondolnunk, ha kifogytunk az ajándékötletekből.

A mikulásvirágot már az aztékok is termesztették, és a tisztaság szimbólumaként tekintettek rá. Az egyik legenda szerint a mikulásvirág élénkpiros leveleit egy olyan istennőnek köszönheti, aki belehalt a szerelembe, van azonban egy karácsonyhoz kötődő verzió is – ezért válhatott világszerte kedvelt téli ajándékká. A történet szerint karácsony éjjelén egy kislány szeretett volna valamilyen különös ajándékot vinni a templomba, ám mivel szegény családból származott, nem vásárolhatott semmit. Egy belső hang azt súgta neki, hogy törjön le egy ágat a templomhoz közeli bozótról, és helyezze azt az oltárra szeretete jeleként.

Amint a kislány letette, az ág csodaszép piros csillaggá változott, aminél senki nem tudott különösebbet mutatni azon az éjjelen.

Az, hogy minek nevezik, és mikor ajándékozzák a mikulásvirágot, országonként változik. Franciaországban például Étoile d’amournak, azaz a szerelem csillagának hívják, és anyák napján lepik meg vele az édesanyákat. Latin-Amerikában a Hoja encendida nevet viseli, ami lángoló leveleket jelent, és a szenvedély csalhatatlan jelének tekintik. Olaszországban Stella di Nataleként, azaz karácsonyi csillagként árulják, és decemberben fogy belőle a legtöbb.

Amit a gondozásáról tudni kell

Tervezz hosszú távra!

Az ajándékba kapott mikulásvirágok közül sok csúnyán végzi az ünnepek után, pedig ennek egyáltalán nem kellene így lennie, a mikulásvirág ugyanis évelő növény, vagyis ha kesztyűs kézzel bánunk vele, akár több éven át dísze lehet az otthonunknak. Igaz, nem biztos, hogy mindenki sikerrel jár, mert kissé macerás a gondozása, de egy próbát mindenképpen megér! A procedúra megkezdéséhez meg kell várni, hogy a piros levelek lehulljanak, ezután pedig érdemes lemetszeni az utánuk maradó ágakat. Egész nyáron tartsuk árnyékos helyen a növényt, szeptember környékén pedig tanácsos trágyázni a földjét. Ha jól végeztük a dolgunkat, szeptember végén már láthatóvá válik a munkánk gyümölcse, vagyis az, hogy a mikulásvirág virágozni készül.

Extra tippként vannak, akik arra esküsznek, hogy a mikulásvirágnak sötétre van szüksége ahhoz, hogy ismét szirmot bontson. Ehhez szeptembertől októberig délután öt és reggel hét-nyolc óra között ajánlott teljesen sötét helyre tenni a növényt, a nap többi részében pedig kerüljön világos helyiségbe. Ezzel a kissé idő- és figyelemigényes metódussal jelentősen növelhetjük az esélyét annak, hogy a mikulásvirág jövő karácsonykor is virágba borul.

Exit mobile version