Guanin
A halpikkelyekből kivont, gyöngyházfényt kölcsönző guanin viszonylag gyakori összetevő a rúzsokban, körömlakkokban, sőt samponokban is.
Glükozamin
Egyes bőrápoló kozmetikumok egyik alapanyaga a glükozamin, mely számos állat csontjaiban megtalálható, leggyakrabban csirkecsontból nyerik ki. Hidratáló, gyulladáscsökkentő, ragyogást fokozó hatással bír.
Kármin
A kármin az úgynevezett kokcsinella nevű színezékanyagból nyerhető kárminvörös vagy bíborvörös színű festék. A színezékanyagot a fügekaktuszokon élősködő bíbortetű nőstényeinek összeporításával állítják elő. Az élelmiszeripar mellett a kozmetikai ipar is használja, jellemzően rúzsok, illetve pirosítók színezékeként. Általában E120 vagy E132 megjelöléssel szerepel az összetevők listáján.
Ámbra
Az ámbra az ámbráscet által a bélfal védelmére kiválasztott szürke, néha feketés, viaszos állagú anyag, melyet az állat olykor kihány. Az ámbra ekkor a sús tengervízzel reakcióba lép, majd a partokon rakódik le. A parfümgyártásban használják, mivel tartósabbá teszi az illatokat. Mivel azonban nagyon drága (egy kiló akár 15-20 millió forintba is belekerülhet), ezért a kozmetikai vállalatok jelentős része inkább a szintetikus változatát használja. Bizonyos termékekben, mint például az ikonikus Chanel No.5 parfüm, a mai napig is valódi ámbra található.
Pézsma
A pézsma vagy mósusz az egyik legpatinásabbnak számító alapanyag a parfümökben. Nem növényi eredetű anyagról van azonban szó, ahogy azt sokan hiszik. A pézsmát ugyanis a pézsmaszarvasfélék hímjei termelik a prosztatájukban. Az anyag az állatoknál a párválasztásban, illetve egymás felismerésében játszik szerepet. A kozmetikai ipar ma már szintetikus pézsmát is előállít.