Egy órával előre kellett állítani az órákat vasárnapra virradóan, így egy órával kevesebbet aludhattunk az éjszaka. Bár vasárnap még kipihenhető ez az alváshiány, a felmérések szerint hétfőn mégis sokkal többen késnek majd el például a munkából, és ilyenkor jócskán megnő a balesetek száma is – derült ki a Tények riportjából. Akár egy hétig is szenvedhetünk az óraátállítás miatt.
“A legújabb felmérések szerint a következő nap, tehát hétfőre virradó éjszaka átlagban az emberek 40 perccel kevesebbet alszanak. És mire ezt az alvásadósságot behozzuk, bizony el kell, hogy teljen nem kevés idő. Van, akinél egy-két nap, van akinél néhány hét. A gond az, hogy ez a fajta kevesebb alvás következményekkel jár: hatásssal van az aznapi közlekedési viszonyokra és a mindennapi hangulatra is” – mondta el G. Németh György, a Magyar Alvás Szövetség elnöke.
Az óraátállítás után nem csak fáradtságot érezhetünk, a keringési rendszerre is vannak különböző hatásai (ilyenkor megnőhet a sztrókok és a szívinfarktusok száma is), akár a reflexünk és a figyelmünk is csökkenhet. Nem véletlenül esik mindig hétvégére az óraátállítás.
A szakemberek szerint érdemes tisztábban is étkezni, a könnyedebb ételek ugyanis segítik az átállást, így nem gyűr le minket túlzottan a fáradtság.
Kiemelt kép: illusztráció, iStock