A körmök funkciói
- Segítik az ujjak mozgását: A köröm (avagy a karom) segít bennünket a mindennapi tevékenységekben, például megragadni, kipiszkálni, megfeszíteni dolgokat, kisebb tárgyakat.
- Védenek a sérülésektől: Megakadályozzák az ujjak és lábujjak sérülését, gondoljunk például az olyan fizikai behatásokra, mint a vágás, a karcolás, az ütés, a hőhatás.
- Fokozzák az érzékelést: Az ujjak és a lábujjak számtalan idegvégződést rejtenek, amelyek lehetővé teszik számunkra, hogy feldolgozzuk azt a nagy mennyiségű információt, ami a mindennapok során az érintés következtében ér bennünket. A köröm egyfajta ellenőrként van jelen a folyamatban, még több érzékszervi bemenetet biztosít miután megérintünk valamit. Fogadja az ingereket, és továbbítja azokat az agynak.
A köröm növekedése
Életünk során a körmeink folyamatosan nőnek, ám a növekedés üteme a kor előrehaladtával, illetve a rossz keringés következtében lelassul. A kezeken található körmök gyorsabban nőnek, mint a lábujjakon, havonta mintegy 3 milliméterrel lesznek hosszabbak. A lábkörömnek 12-18 hónapra van szüksége, hogy a gyökértől a hegyig megnőjön.
A köröm szerkezete
A köröm (avagy a szarulemez) szerkezete hat részre oszlik. Mindegyik területnek sajátos funkciója van, és ha ezek közül az egyik is megsérül, a köröm kinézete megváltozik. A köröm állapota gyakran a szervezet egészségét is tükrözi.
Körömlemez: A körömlemez fő alkotója a keratin elnevezésű protein. Maga a lemez egy áttetsző szaruréteg, se idegvégződéseket, se pigmentek, se vérereket nem tartalmaz.
Mátrix: A mátrix a köröm bőr alatti része, itt képződnek a körmöt alkotó sejtek, amelyek folyamatos termelődésével mintegy tolják maguk előtt a mátrixsejteket, amelyek a folyamat során ellaposodnak, kiszáradnak és elhalnak, hogy aztán létrejöhessen az áttetsző szarulemez. A mátrix széle fehér félholdként jelenik meg, amelyet lunula néven is ismerünk.
Körömágy: A lunula szélétől a hyponychiumig terjed. A körömágy vérereket, idegeket és melanocitákat tartalmaz, amelyek melanint termelnek. Ahogy a gyökér növekszik, a köröm mintegy lefolyik a körömágy mentén. Ha a köröm megfelelően nő, a körömágy sima, ellenkező esetben barázdák, repedések keletkezhetnek. A körömágy kétféle hámszövetből, a dermiszből és az epidermiszből áll.
Eponychium: A köröm úgynevezett bőrredőkkel van körbevéve, védve és lezárva. Feladatuk, hogy védjék a körmöt a korokozóktól, a fertőzésektől. Az eponychium, ismertebb nevén a kutikula a bőr és a körömlemez között helyezkedik el, egyesíti a két a szerkezetet, és vízálló gátat biztosít.
Perionychium: A körömlemez oldalait átfedő bőr.
Hyponychium: A körömlemez szabad széle és az ujjbegy bőre közötti terület. Vízálló gátat is biztosít.
Forrás: verywellhealth Fotó: Getty Images