Ha betartod ezt a 8 szokást, akár 24 évvel tovább élhetsz

Sz.Cs. | 2023. Július 25.
Egy új tanulmány összeszedett 8 olyan szokást, amelynek betartása akár 24 évvel is meghosszabbíthatja az élettartamunkat. Ha mindezek közül csak egyet alkalmazunk a mindennapjainkban, már az is jelentősen csökkenteni tudja a korai elhalálozások kockázatát.

Egy új, még nem publikált tanulmány szerint akár 24 évvel is meghosszabbíthatjuk az élettartamunkat, ha betartunk 8 alapvető szokást a mindennapjainkban. A tanulmány amerikai veteránok adatait, illetve életmódját elemezte, ami alapján megállapították, hogy ez a 8 változás nagy hatással lehet az életünkre, függetlenül attól, hogy 40, 50, vagy netalán 60 éves korunkban kezdünk el változtatni az eddigi életvitelünkön.

Minél korábban kezdjük el, annál jobb, de még ha csak egy kis változtatást hajtunk végre a 40-es, 50-es vagy 60-as éveinkben, az is az előnyünkre szolgál

– mondta a tanulmány vezető szerzője Xuan-Mai Nguyen, aki a bostoni veterán egészségügyi Million Veteran programjának egészségtudományi szakértője. 

A tanulmány közel 720 ezer 40 és 99 év közötti katonai veterán életmódját vizsgálta. Nguyan szerint, ha egy ember 40 éves korában akárcsak egy szabályt is betart a javasoltak közül, már 4 és fél évvel meghosszabbíthatná az életét. A kutatás során kiderült, hogy egy második egészséges szokás bevezetése a mindennapokba hét évvel többet eredményezett, míg három szokás átvétele már közel 9 évvel hosszabbította meg a férfiak életét. Látható, hogy drasztikus ugrás történt a férfiak élettartamában, azonban ez a nők esetében sincs másképp. 

Azok a nők, akik mindössze egy egészségmegőrzéssel kapcsolatos tippet megfogadtak, 3 és fél évvel hosszabbította meg az életüket. Kettő esetén ez a szám 8 évre növekedett, háromnál 12,6 évre, az összes szokás betartása esetén pedig egészen 22,6 évre.

A tanulmány a vizsgálat során természetesen figyelembe vették az életkort, a testtömegindexet, a faji és etnikai hovatartozást, a családi állapotot, az iskolai végzettséget, továbbá a családi jövedelmi szintet. Mindennek ellenére 87 százalékos csökkenést figyeltek meg a halálozási arányokban azoknál, akik mind a nyolc tényezőt elfogadták – írja a CNN.

Fotó: Getty Images

Íme az a bizonyos lista: 

1. Testmozgás

A lista első helyén a testmozgás állt, amely a szakértők szerint az egyik legfontosabb tényező az egészségmegőrzés szempontjából. Az eredmények alapján a testmozgás 46 százalékkal lecsökkentheti a halálozás kockázatát. Egy másik kutatás pedig azt is elemezte, hogy hány perc mozgásban rejlik a hosszú élet titka.

„Megnéztük, hogy könnyű, mérsékelt vagy erőteljes tevékenységet végeztek-e, összehasonlítva azokkal, akik nem csináltak semmit, csak otthon ültek a kanapén” – mondta Nguyen. 

2. Az ópiátfüggőség elkerülése

Az ópiátoktól való függőség elkerülése volt a második legfontosabb tényező, amely hozzájárul a hosszú élet titkához. Az ópiátokat hatásuk miatt elsősorban fájdalomcsillapítóként szokták alkalmazni, azonban van ahol kábítószerként is felhasználják őket. A ópiátok elkerülése 38 százalékkal csökkentette a halálozás kockázatát. 

3. Búcsú a dohányzástól

A tanulmány szerint a dohányzás mellőzése is jelentősen csökkenteni tudja az ezzel járó szövődmények kockázatait. A szerző hangsúlyozta, hogy az eredményeket nem befolyásolta az, ha valaki korábban már dohányzott, mivel a leszokás az élet bármely szakaszában jelentős egészségügyi előnyökkel járhat.

4. Stresszkezelés

A következő pont a stresszkezelés volt, amely 22 százalékkal redukálta a korai elhalálozás kockázatát. A mai felgyorsult világban szinte már megszoktuk, hogy a stressz az életünk része, és már-már észre sem vesszük magunkon az ezzel járó tüneteket, holott a szakértők szerint jelentős egészségkárosodást okozhat. A kutatás szerint mindennek ellenére számos módszer létezik, amit ebben az esetben alkalmazni tudunk és segít változtatni a szemléletmódunkon. 

5. Növényi alapú ételek

A tanulmány megállapította, hogy a növényi alapú étrend jelentősen befolyásolhatja az élettartamunkat, azonban Nguyen hangsúlyozta, hogy ez nem egyenlő a vegetáriánus, illetve vegán életmóddal. Fontos, hogy a táplálkozásunk során is apróbb változtatásokat eszközöljünk. Ilyen például, hogy teljes kiőrlésű gabonaféléket fogyasszunk, illetve a leves zöldségekkel teli mediterrán diétát is kulcsfontosságúnak találták. 

6. Az alkoholfogyasztás csökkentése

Az alkoholfogyasztók száma az utóbbi években nőtt, amely nem csak az egyetemistákra, de az idősebb korosztályra is jellemző. A kutatás szerint még a mérsékelt fogyasztók is veszélyben vannak, azonban azok, akik napi négynél több alkoholos italt fogyasztanak, annál inkább.

7. Aludj egy jót!

A jó alvás kulcsfontosságú az egészség megőrzésének szempontjából, de vajon mi számít annak? Ez legalább 7-9 órányi alvást jelent, álmatlanság nélkül. Az elmúlt években már tanulmányok tucatjai hozták összefüggésbe az alváshiányt különböző egészségügyi problémákkal, beleértve a korai halálozást is.

8. Társas kapcsolatok

Fontos, hogy az embert pozitív társas kapcsolatok vegyék körbe, hiszen ez is titka a hosszú életnek. Az utóbbi években egyre elszigeteltebben élnek az emberek, ami többek között a közösségi média megjelenésének is köszönhető. A szakértők szerint ez a probléma egyre aggasztóbb.

Egy nemrégiben készült tanulmány szerint a társadalmi elszigeteltséget megtapasztaló embereknél 32 százalékkal magasabb volt a korai, bármilyen okból bekövetkező halálozás kockázata azokhoz képest, akik nem voltak társadalmilag elszigeteltek.

A felsoroltak talán apróságnak tűnhetnek, azonban már egy-két szokás bevezetésével is éveket nyerhetünk. 

Exit mobile version