„A TikTokon tűnt fel nemrég egy újabb kifejezés, ez a bed rotting, amit talán úgy lehet a legjobban lefordítani, hogy punnyadás, ágyban döglés. Ez azt jelenti, hogy valaki órákig vagy akár egy napig is ágyban marad, és azt csinálja, amihez kedve van, görgeti a közösségi oldalakat, beszélget a barátaival, nassolgat, darálja egymás után a sorozatokat és a filmeket, és így tovább” – írtuk egy korábbi cikkben az nlc-n a közösségi oldalon elterjedt új jelenségről.
A bed rotting az öngondoskodás vagy énidő égisze alatt született, ami nemes cél, de nem veszélytelen az eszköz. A saját magunkkal való törődésnek vannak ennél egészségesebb formái is, ha már bedarált a hatékonyságot őrült módon kergető életmód. Az ágyban döglés túlzott használata a szakemberek szerint vezethet depresszióhoz, hangulatzavarokhoz is, ezért fogalmazott meg egy egészségesebb listát az énidő és hatékonyság témában dr. Alice Boyes, a kognitív viselkedésterápia és a szociálpszichológia szakértője.
1. Maradj ágyban, de ne egész nap
„Van egy 10 hónapos gyermekem – írja a pszichológus –, vasárnaponként a délutáni alvása közben az ágyban maradok vele és amellett, hogy ölelgetem, YouTube-ot nézek a telefonomon.” Az ágyban heverészés tehát akár jó eszköz is lehet a relaxációra, csak a túlzásoktól kell tartózkodni.
2. Énidő vs. hatékonyság
A szakember szerint az énidő, a saját magunkkal törődés és a hatékonyság egyáltalán nem ellentétek, rengeteg tevékenység, például a séta és a természetben töltött idő megbízhatóan támogatja mindkettőt. A szórakozás bizonyos formái egyaránt segíthetik a hatékonyságot és a pihenést, ám erre nincs általános recept, a saját igényeink mentén kell felderíteni magunknak, hogy mi válik a hasznunkra, miközben a boldogságszintünket is növelhetjük vele.
3. Nem robot vagy
Sok esetben az áll a bed rotting-féle vágyak mögött, hogy a munka és egyéb kötelességek nem hagynak elég teret az élet többi, pihentető részére. Ilyenkor úgy érezheted, hogy ki kell ütni magad a sorozatok darálásával, ágyban fekvéssel, nassolással. A megoldás pedig inkább abban rejlik, hogy át kell szervezni az életet, tevékenységeket, és nem robotként végezni a feladatokat, illetve nem elvárni magadtól, hogy minden nap tökéletesen teljesíts minden területen, mert az lehetetlen.
4. Ápold a kapcsolataidat!
Az öngondoskodás a támogatás érzéséről is szól, úgyhogy tudatosan érdemes törődni a körülötted élő, hozzád közel álló emberekkel. A kollégáktól kezdve a legkedvesebb barátokig sokan vannak általában körülöttünk, akikkel akár csak egy jó szó erejéig ápolhatjuk a kapcsolatot. Az egy-két mondatos interakcióktól is már úgy érezheted, hogy nem vagy egyedül és szerető közeg vesz körül.
5. Az önismeret az első
Ha hallasz egy viszonylag jóindulatú trendről – mint például az ágyban döglésről -, akkor nyugodtan próbáld ki, de miközben egy napig ágyban maradsz, figyeld meg, hogyan hat rád. Szinte megfiatalodsz vagy inkább lomhább leszel tőle? Tudsz még aznap este aludni? A legfontosabb, hogy olyan tevékenységet találj, amitől tényleg jobban érzed magad, ezért érdemes az önismeret felé haladva közelíteni a trendekhez, és csak annyit magadévá tenni, ami valóban a hasznodra válik akár a hatékonyság, akár a mentális és fizikai egészség szempontjából.