Az adrenalin és a noradrenalin a szervezetben természetesen termelődő vegyi anyagok, amelyek segítenek bekapcsolni a stresszre adott „harc vagy menekülés” választ. Hormonként és neurotranszmitterként is működnek. Ha túl kevés vagy túl sok van belőlük, az különböző hatással lehet az egészségre.
Mind az adrenalin (epinefrin), mind a noradrenalin (norepinefrin) vészhelyzetekben, például bizonyos típusú sokk esetén vagy kritikusan alacsony vérnyomás esetén alkalmazott gyógyszerek formájában is rendelkezésre áll. Mindkettő az alfa- és béta-receptorokon hat. Azonban kissé eltérő funkciójuk és felhasználásuk van a szervezetben.
Ez a cikk a noradrenalin és az adrenalin közötti hasonlóságokat és különbségeket tárgyalja, beleértve funkcióikat, orvosi felhasználásukat és az általános egészségre gyakorolt hatásukat.
Noradrenalin vs. adrenalin: hogyan működnek?
Hormonként a noradrenalin és az adrenalin a véráramban utazik, hogy elérje és bekapcsolja a „harc vagy menekülés” válasz (a szervezet által a stresszre vagy félelemre adott válaszként bekövetkező fiziológiai változások) szabályozásáért felelős jeleket.
Neurotranszmitterekként kémiai hírvivők, amelyek jeleket küldenek az idegsejtek között a vegetatív idegrendszer aktiválása érdekében. A vegetatív idegrendszer felelős a test bizonyos rendszereinek, például a szívritmusnak, a légzésnek és az emésztésnek a szabályozásáért.
Adrenalin (epinefrin)
Bár mind a noradrenalin, mind az adrenalin képes aktiválni az alfa- és béta-receptorokat, az adrenalin erősebb hatással van a béta-receptorokra. A béta-receptorok a szívben, a tüdőben és a vázizomzatban találhatók.
Az adrenalin segít a szervezetnek stresszhelyzetekre reagálni azáltal, hogy megváltoztatja a létfontosságú szervek működését, hogy életben maradjunk. Amikor az agy veszélyt érez, a vegetatív idegrendszer utasítja a mellékvesét, hogy adrenalint szabadítson fel a véráramba. Az adrenalin felszabadulása megnövekedett szívverést, gyors légzést, emelkedett vércukorszintet és fokozott fizikai erőt okoz.
Noradrenalin (norepinefrin)
Ezzel szemben a noradrenalin dominánsabb hatást fejt ki az elsősorban csak az artériákban található alfa-receptorokra. Bár a noradrenalin kis mennyiségben mindig jelen van a vérünkben, stresszhelyzetekben a mellékvesekéreg nagyobb mennyiséget szabadít fel belőle.
A noradrenalin folyamatos, egyenletes felszabadulása segít fenntartani a vérnyomást. Stresszhelyzetben azonban a mellékvesekéreg nagyobb mennyiséget bocsát ki, ami tovább emeli a vérnyomást.
A noradrenalin stimulálja az artériákban lévő alfa-receptorokat. Amikor az alfa-receptorok aktiválódnak, az artériák összeszűkülnek, vagyis összenyomják az ereket, ami a vérnyomás emelkedéséhez vezet.
Milyen orvosi felhasználási módjai vannak a noradrenalin és az adrenalin alkalmazásának?
Bár a noradrenalin és az adrenalin természetes módon termelődik a szervezetben, ez a két vegyi anyag vészhelyzetekben szükség esetén gyógyszerként is működhet.
A noradrenalin első vonalbeli kezelés, amely súlyosan alacsony vérnyomás vagy sokk esetén növelheti a vérnyomást. Ez azért van, mert domináns hatása az artériákban lévő alfa-receptorok aktiválására irányul, ami segít helyreállítani a véráramlást és a vérnyomást.
A noradrenalin gyakori alkalmazásai közé tartoznak:
- Kardiogén sokk: amikor a szív nem képes vért pumpálni az egész testben.
- Szeptikus sokk: amikor a vérnyomás fertőzés miatt rendkívül alacsony szintre esik le.
- Szívmegállás után: amikor a szív leáll.
- Hepatorenális szindróma: májbetegség, amely veseelégtelenséghez vezethet, és ezen állapotok kombinációja okozhat vérnyomásesést.
Az adrenalin a vérnyomás növelésével és a légutak megnyitásával segít helyreállítani az oxigén- és véráramlást.
A noradrenalinhoz képest az adrenalin kis dózisban nagyobb hatással van a béta-receptorok aktiválására. A béta-receptorok aktiválása megnyitja a légutakat, növeli a szívfrekvenciát és kitágítja az ereket.
Az adrenalin életmentő gyógyszer, amelyet a következő kritikus helyzetekben alkalmaznak:
- allergiás reakciót követő anafilaxiás sokk (az anafilaxia kockázatának fokozottan kitett emberek általában hordanak maguknál EpiPent arra az esetre, ha súlyos reakció lépne fel);
- szívmegállás;
- súlyos asztmás roham;
- kritikusan alacsony vérnyomás vagy sokk.
Mi történik, ha túl kevés noradrenalin vagy adrenalin van a szervezetben?
Bizonyos tényezők csökkenthetik a noradrenalin és az adrenalin szintjét. A noradrenalin vagy adrenalin alacsony szintje hatással lehet a fizikai és mentális állapotára.
Alacsony noradrenalinszint
Az alacsony noradrenalinszint okozhat:
- energiahiányt
- koncentrációs problémákat
- depressziót
Egy ritka genetikai betegség, amely megakadályozza a noradrenalin termelését, az úgynevezett dopamin béta-hidroxiláz hiány. Ez a betegség alacsony noradrenalinszintet okoz, mivel megakadályozza a dopamin noradrenalinná történő átalakulását. A betegség gyakori tünetei a következők:
- vérnyomáscsökkenés felálláskor (ortosztatikus hipotenzió)
- ájulás
- mindkét felső szemhéj lecsüngése (ptosis)
- nehézségek a testhőmérséklet fenntartásában
- orrdugulás
- alvási nehézségek
- alacsony vércukorszint.
A noradrenalin az agyban segíthet a fókuszálásban. Ezért a noradrenalin hiánya a figyelemhiányos hiperaktivitási zavar (ADHD) kialakulásához vezethet.
Alacsony adrenalinszint
Az, hogy túl kevés adrenalin van a szervezetben, kifejezetten ritka.
Az egyik betegség, amely csökkentheti az adrenalin szintjét, az Addison-kór. Az Addison-kór elnyomja a mellékvesét, amely normális esetben olyan hormonokat termel, mint a kortizol, az aldoszteron és az adrenalin. Az Addison-kór gyakori mellékhatásai közé tartoznak:
- bőr elsötétedése a kortizolveszteség miatt
- reszketés vagy remegés
- depresszió
- csökkent étvágy
- alacsony vérnyomás, különösen állás közben.
Mi történik a túl sok noradrenalin és adrenalin esetén?
Míg az adrenalin és a noradrenalin segíthet intenzív helyzetekben, a túl sok belőlük az elmét és a testet is felboríthatja. Bizonyos tényezők növelhetik a noradrenalin és az adrenalin szintjét, például:
- a mellékvesék daganatai
- elhízás
- krónikus stressz
- magas noradrenalinszint.
A magas noradrenalinszint tünetei lehetnek: eufória, szorongás, magas vérnyomás, hiperaktivitás, magas adrenalinszint.
A magas adrenalinszint tünetei a következők: magas vérnyomás, gyors szívverés, szorongás, fogyás, remegés vagy idegesség
Figyelem!
Az adrenalin és a noradrenalin túlzott adagja növelheti a szívroham, a stroke vagy a halál kockázatát. Ilyen esetben hívjuk az 112-t, és a lehető leghamarabb kérjünk sürgősségi orvosi segítséget.
Összefoglaló
Az adrenalin és a noradrenalin a természetben előállított hormonok és neurotranszmitterek, amelyek a vegetatív idegrendszert szabályozzák. Mindkettő gyógyszerként is alkalmazható olyan életveszélyes helyzetekben, mint a sokk vagy a kritikusan alacsony vérnyomás. A noradrenalin és az adrenalin közötti fő különbség az általuk aktivált receptorok.
A noradrenalin és az adrenalin mind az alfa-, mind a béta-receptorokat aktiválhatja. A noradrenalin azonban jobban aktiválja az artériákban lévő alfa receptorokat, így ideális a vérnyomás növelésére. Az adrenalin viszont nagyobb hatással van a béta-receptorokra, amelyek a szívben, a tüdőben és a vázizomzatban találhatók.
Bár kissé különböznek, mindkét vegyi anyag alapvető szerepet játszik a szervezetben, és hasonló célokra használják őket.
(Forrás: verywell, Fotó: Unsplash)