„Egyszerűen egyre frusztráltabbá váltam attól, amikor láttam, hogy ugyanazok a törzskönyvezett kutya-és macskafajták újra és újra ugyanazokkal az egészségügyi problémákkal küzdenek a klinikámon. Úgy tapasztaltam, hogy a kisállat-tulajdonosok még a legnépszerűbb fajták esetében sincsenek tisztában azzal, hogy ezek a problémák mennyire gyakoriak és kiszámíthatók” – fejtegette TikTok-videójában Ben Simpson-Vernon essexi állatorvos.
A szakember konkrétan felsorolta azokat a fajtákat, amelyeket ő személy szerint nem tartana.
Elsőként a West Highland white terriert emelte ki. „Kérdezz meg bármely állatorvost, hogy milyen kutyafajtákat érint általában a bőrallergia, és garantálom, hogy a Westie a lista élén lesz” – mutatott rá.
Elmondta azt is, hogy ezeknek a kutyáknak a lába gyakran elszíneződik a folyamatos nyalogatástól, és hogy a fajta két tipikus egészségügyi problémával küzd, amelyeket róla neveztek el. Az egyik a Westie-tüdő vagy tüdőfibrózis, ahol a tüdő hegesedik, ami légzési nehézségekhez vezet, a másik pedig a Westie-áll, mely állapot abnormális csontnövekedést okoz az állkapocs körül.
A következő fajta, melyet nem tartana, a nápolyi masztiff. Ennél a fajtánál az állandó nyáladzás jelenti a legfőbb gondot, de a fejükön lévő laza bőr mennyisége is problémákat okozhat. A szemük könnyen megsérülhet, és néha műtétre van szükség a bőrproblémák korrigálásához.
Ezután az olasz agárra tért át, mely rendkívül sérülékeny fajta: hosszú végtagjaik miatt hajlamosak a csonttörésekre. Emellett a bőrük is vékony, melyen könnyen keletkezhetnek sebek.
A következő fajta, melyet említett, a német juhász, mely szintén nem problémamentes. Gyakran rossz a genetikájuk, emiatt hajlamosak számos betegségre, köztük a csípő- és könyökdiszpláziára. Ezenfelül megjegyezte, sok olyan német juhásszal találkozott a praxisában, mely egy gerincbénító betegséggel, úgynevezett degeneratív myelopathiával küzdött. Hozzátette: ezen problémák egy részét a felelős tenyésztők kiszűrhetik.
Az ötödik fajta, melyet megnevezett, a berni pásztorkutya volt. Simpson-Vernon úgy fogalmazott: bár imádni valóak és nagyszerű családi kutyák, iszonyatosan magas náluk a rák kockázata. Megemlítette a rák egy fajtáját is, amely bár ritkán fordul elő fajtáknál, azonban minden hetedik berni pásztorkutyát megöl.