Április elején jelentették be, hogy Nepál ismét nekilát a Mount Everest „takarításának”, és több tonna szemetet szeretnének eltávolítani a hegyről. A nepáli katonaság 12 tagja indult útnak 18 serpa kíséretével, hogy megkezdjék a munkálatokat. A becslések alapján a 10 tonna szemét eltávolítása mellett öt elhunyt alpinista holttestét is le szeretnék hozni. 2023-ban 12 hegymászó halálát erősítették meg, további öt mászó pedig eltűnt.
A hulladékgyűjtő akció kapcsán sokak azt feltételezték, hogy Suhajda Szilárd holttestét is lehozhatják a hegyről. Ahogyan arról korábban mi is beszámoltunk, lassan egy esztendeje nem lehet tudni semmit a hegymászóról, akit a 8848 méter magas Mount Everest csúcsa felé vezető úton, a Hillary-lépcsőnél, 8780 méteres magasságban láttak utoljára. A hegymászó oxigénpalack nélkül indult útnak, azonban a hegyről már nem tért vissza.
Pintér László hegymászó, a tavalyi expedíció kommunikációs vezetője és Suhajda jó barátja most a Facebookon világossá tette, hogy Szilárdot nem találták meg a tavalyi eltűnése után, így semmi alapja annak, hogy a holtteste hazakerülhet.
„Senki sem tudja, hol van Szilárd holtteste – írta a posztjában. – Ahogyan azt sem tudni, kiknek a holttestét szándékozik lehozni a takarító expedíció. Ennyi köze van ennek a hírnek Suhajda Szilárdhoz. Legindi Tímea pedig többször, egyértelműen kijelentette, hogy ha megtalálják is Szilárd holttestét, az a hegyen fog maradni, nem szeretné, ha lehoznák.”
Suhajda Szilárd felesége a Blikknek azt mondta, hogy több okból sem szeretné, hogy férjét lehozzák a Mount Everestről. Az egyik az, hogy a keresés során nem találták meg, a másik pedig az, hogy egy ilyen kutatóexpedíció nagyon nehéz, és akik megpróbálkoznak vele, önmagukat is veszélybe sodorják. „Ez az én személyes elhatározásom és döntésem” – mondta Legindi Tímea.
Mi történik jelenleg a Mount Everesten?
Már tíz évvel ezelőtt is olvashattunk arról, hogy hatalmas szemétdombok állnak a Mount Everest alaptáborában, a problémát pedig azóta is különböző módszerekkel próbálják orvosolni. Akkoriban egy szabályozás szerint az alaptáborban minden hegymászónak négyezer dollárt kellett letétbe helyeznie, amit csak akkor kaphattak vissza, ha leereszkedés után leadtak nyolc kilogramm hulladékot.
Az elmúlt évtizedben a hegymászók létszáma azonban egyre csak növekedett. A tavalyi évben a nepáli kormány 478 túrázási engedélyt adott ki, amely rekordszámnak bizonyult. A kínai, illetve a nepáli kormány számára állandó problémát jelent a több évtized alatt felgyülemlett, több tonnányi szemét eltávolítása. Az évek során azzal kapcsolatban is felmerültek kérdések, hogy mit kezdjenek az elhunyt hegymászók holttestével, hiszen a zsugorodó gleccsereknek köszönhetően időről időre újabb holttestek kerülnek elő.
Mi történik a holttestekkel?
Egy 2022-es jelentés szerint a 1924 óta körülbelül 295 ember halt meg a hegy két oldalán, és körülbelül 200 holttest lehet Mount Everest különböző útjain. Némelyikük a hasadékokban vannak eltemetve, mások holtteste pedig ott, ahol a testük feladta a szolgálatot.
A mozgó gleccserek miatt olyan is megesik, hogy a korábban eltűnt holttestek előkerülnek.
A testek eltávolítása fizikailag megterhelő és veszélyes, mivel idővel a hegyoldalba fagynak, ráadásul sok esetben ellentmondásos a különböző hagyományokkal is. A legtöbb hegymászó arról beszél még mielőtt útnak indulna, hogy baj esetén nem szeretné, ha a testét lehoznák a hegyről, de akadnak olyan esetek, amikor a családok másképp vélekednek.
A serpa közösség álláspontja az, hogy abban az esetben, ha a holttesteket az Everesten hagyják, az a tiszteletlenség jele a hegyi istenségekkel szemben. Egy nepáli cég még 2010-ben tett nagyobb erőfeszítéseket, hogy holttesteket távolítsanak el a hegy déli oldaláról, azonban a családok közbeléptek. Teljesíteni szerették volna a hegymászók utolsó kívánságát, amely az volt, hogy testük maradványait hagyják a hegyen.
A globális felmelegedés azonban egyre inkább sürgeti a probléma megoldását, hiszen a korábban betemetett testek most a gleccserek olvadásával a felszínre kerülnek. 2015-ben például három olyan hegymászó holtteste került elő, akik évtizedekkel korábban haltak meg.
A szemét eltávolítása legnagyobb probléma
A megnövekedett túrázási engedélyek miatt nemcsak a zsúfoltság, de a felgyülemlett hulladék is komoly problémát jelent, az elmúlt években 110 tonna szemetet hoztak le a hegyről. Emellett egy 2022-es jelentés szerint több mint 16 ezer kilogramm ürüléket hagytak hátra a hegymászók a hegyen. Ez már jóval túlmutat a Mount Everest esztétikai szépségének roncsolásán, ugyanis komoly veszélyt jelenthet a helyi lakosok egészségére nézve. A hegymászók és vezetőik számára pedig akár halálos következményekkel is járhat. Az új korlátozások szerint a Mount Everestre feljutó hegymászóknak zacskóba kell gyűjteniük az ürüléket, majd vissza kell vinniük azt az alaptáborba.
A kormány nem jelezte, hogy korlátozná az engedélyek számát
A valódi problémát az jelenti, hogy évről évre egyre több hegymászó látogat el a hegyre, amely zsúfoltságot eredményez. A túl sok ember nemcsak nagyobb szemetet okoz, de olykor életveszélyes körülményeket is teremthet. Minél több kezdő próbál meg felmászni a csúcsra, annál veszélyesebbé válnak a körülmények. 2019-ben a a forgalom miatti torlódás 11 ember halálát okozta.
Nepál a világ legszegényebb országai közé tartozik, éppen ezért nagymértékben függ a hegymászástól, illetve a turizmustól. A nepáli kormány egyelőre még nem jelezte, hogy idén korlátozná az engedélyek számát.