Kourtney Kardashian, aki jelenleg legkisebb, novemberben született gyermekét, Rocky-t szoptatja, a közelmúltban egy Instagram-posztban számolt be arról, hogy betegnek érezte magát, ezért felhajtott egy pohárral a saját anyatejéből.
Köztudott, hogy az anyatej fontos tápanyagokat és antitesteket tartalmaz, amelyek támogatják a babák immunrendszerének fejlődését, és megóvják őket a betegségektől. Az ötlet, hogy az anyatej fogyasztása esetleg a felnőttek számára is egészséges lehet, nem új keletű. Egyes kiegészítőket gyártó cégek még olyan anyatej-kapszulákat is készítenek, amelyekről többek között azt állítják, hogy erősítik az immunrendszert, illetve javítják az emésztést.
A HuffPost kérdésére szakemberek mondták el, valóban érdemes lehet-e a felnőtteknek is anyatejet fogyasztani.
„Az anyatej nem segít a felnőtteknek a fertőzések elleni küzdelemben, és nem javítja az immunrendszert. Az anyatejben vannak antitestek, amelyek támogatják a vírusokkal szembeni védekezést, de egy felnőttnek elegendő immunglobulin van a szervezetében, és nincs szüksége extra immunglobulinok bevitelére” – szögezte le dr. Arik Alper, a Connecticut állambeli Yale Medicine gyermek-gasztroenterológusa.
Dr. Christine Greves szülész-nőgyógyász szakorvos szerint egyszerűen nem áll rendelkezésre elég kutatási eredmény annak megerősítésére, hogy az anyatej fogyasztása valóban segíthet-e a betegségek kivédésében. Az a kevés bizonyíték pedig, amivel rendelkezünk, nem elég meggyőző.
A szakember hozzátette: felnőttként még kockázatos is lehet az anyatej fogyasztása, különösen, ha valaki más anyatejéről van szó, hiszen azzal átadhatók olyan olyan fertőzések, mint a citomegalovírus (CMV) vagy akár a HIV. Még a saját anyatej fogyasztása sem feltétlenül biztonságos azonban, hiszen abban is elszaporodhatnak a baktériumok. A doktornő szerint a számos ismeretlen tényező, illetve a kockázatok miatt tehát a legkevésbé sem jó ötlet felnőttként anyatejet inni.