Életmód

5 fűszer, ami segít, ha fogyni szeretnél

Rég nem igaz, hogy fogyni csak ízetlen salátalevelekkel lehet – a zsírégető fűszerekkel például egészen izgalmassá tehetők az alakbarát ételek.

A fűszereket nemcsak azért érdemes bevetni, mert ízt adnak az ételnek, hanem azért is, mert használatukkal jelentősen csökkenthető a sóbevitel, ami mindenkinek fontos lenne, de azoknak, akik szeretnének megszabadulni pár kilótól, különösen lényeges.

Mi a baj a sóval?

A túlzásba vitt sózás – amibe így vagy úgy szinte mindenki belecsúszik – hozzájárulhat a szervezet fokozott vízvisszatartásához, ami gátolja a fogyást, ráadásul a keringési rendszert is megterheli. A sófogyasztás mértékére akkor is oda kell figyelnünk, ha szeretnénk megszabadulni a narancsbőrtől, annak kialakulásában és megtartásában ugyanis jelentős szerephez jut a sóban bővelkedő étrend.

Tudni kell, hogy hol keressük az élvezeteket, ha már egyszer fogyózunk (Fotó: Barbara Rosner / Pixabay)

Tudni kell, hogy hol keressük az élvezeteket, ha már egyszer fogyózunk (Fotó: Barbara Rosner / Pixabay)

Ugyanilyen fontos, ha szeretnénk mihamarabb formába lendülni, hogy kerüljük a fehér cukrot, a fehér lisztet és a túlzottan zsíros ételeket is. Hihetetlen, de igaz, hogy már

a fűszerezéssel is hozzájárulhatunk a fogyáshoz, különösen akkor, ha ügyelünk a bőséges folyadékbevitelre, és hetente három-négyszer legalább 30 percet mozgással töltünk.

A fűszereket érdemes minél gyakrabban segítségül hívni a konyhában, ugyanis kedvezően hatnak az anyagcsere működésére, gyorsíthatják az emésztést, elősegíthetik a zsírégetést. Végül, de nem utolsósorban változatossá teszik a tányérunkra kerülő fogásokat, így még az egyhangúnak tűnő diétás étrend is színesebbé válik, plusz kalóriák bevitele nélkül.

Zsírűző fűszerek

Curry: Sokan nem tudják a curryről, hogy az elnevezés

nem egy különálló fűszernövényt, hanem több fűszer keverékét takarja,

amit a keleti konyhában nap mint nap használnak. Nálunk kevésbé elterjedt, pedig amellett, hogy finom, igen hasznos is. A speciális, leginkább Indiában kedvelt fűszerkeveréket otthon is elkészíthetjük, ha összekeverünk

  • 4 rész koriandert,
  • 1 rész köményt,
  • 1 rész finomra őrölt csilit, majd alacsony lángon megpirítjuk, és hozzáadunk
  • 1 rész őrölt feketeborsot.

Egy amerikai kutatás eredménye szerint az illatos-ízletes ételek fogyasztása során hamarabb elszáll az éhségérzet, és később alakul ki újra. A kutatók szerint hetente legalább egy-két alkalommal kellene curryvel fűszerezett ételeket ennünk, mivel ez a keverék fogyasztó hatású, szembeszállhat a gyulladásokkal, hozzájárulhat a zsírégetéshez, serkentheti a szív és az agy működését, miközben a sejtek regenerálódását is támogatja.

Csili: A kapszaicin nevű anyagban bővelkedő, csípős ízű fűszer vitaminokkal is megajándékoz, ha gyakran fogyasztjuk. Találunk benne A-, B2-, C-, E- és P-vitamint és esszenciális olajokat. A megfigyelések szerint a csili gyorsítja az emésztést, és hozzájárulhat a fogyáshoz is, hacsak nem kalóriabombákhoz keverjük.

A csípősségért felelős kapszaicin fokozza a kalóriaégetést, ami arra sarkallja szervezetünket, hogy mozgósítsa a raktározott zsírtartalékokat is.

Ezenfelül csökkentheti az étvágyat, így duplán jól járunk vele. Rugalmasabbá teheti az ereket, miközben egyensúlyba hozhatja a koleszterinszintet és a vérnyomásértékeket.

Fahéj: Megszámlálhatatlan jótékony hatással rendelkezik, így az egyik legegészségesebb fűszernek is tartják. A nők nagy örömére elősegíti a zsírégetést a kritikus testtájakon, ráadásul kedvezően befolyásolja a vércukorszint alakulását, ami különösen fontos lehet a cukorbetegek számára (ez persze nem jelenti azt, hogy kiváltható vele az orvosok által javasolt terápia!).

Ez most finom, vagy fogyaszt? Mindkettő! (Fotó: Pixabay)

Ez most finom, vagy fogyaszt? Mindkettő! (Fotó: Pixabay)

Fogyasztásával csökkenthetők a hirtelen ránk törő éhségrohamok, ezért érdemes minden alakbarát édességbe belekeverni – feldobhatjuk vele a zsírszegény tejberizst, a müzlit vagy a zabkását, a chia pudingot vagy a szeletekre vágott almát (ez utóbbit még pár csepp citromlével is meglocsolhatjuk). Egyes források szerint fogfehérítő hatással is rendelkezik, és orvosolhatja a kellemetlen leheletet. 

Fekete bors: Egyike a legalapvetőbb fűszereknek, ami mindannyiunk otthonában fellelhető, kedvező tulajdonságairól mégis keveset tudunk. Hatékonyságának titka a sajátos, csípős ízéről gondoskodó piperin, ami felturbózza az anyagcserét, és útját állhatja a zsírsejtek növekedésének. Az alakunk jó barátja emellett a fehér, a zöld és a vörös bors is, ami az immunrendszert is fokozottabb működésre ösztönzi. Fontos, hogy akinek magas a vérnyomása, vagy gyomorfekéllyel küzd, csak mértéktartóan használja.

Gyömbér: Frissen és szárítva is használhatjuk, áldásos hatásait mindkét változata kifejti. Jelentős antioxidáns, fogyasztásával mozgásba hozzuk a hőháztartásunkat: felmelegíti minden porcikánkat, amihez nagy energiafelhasználás szükséges, vagyis remek kalóriafaló válhat belőle. Hozzájárul a fehérjék és a szénhidrátok gyorsabb emésztéséhez, sajátos erős-csípős ízével a főételeket és a desszerteket is aromásabbá tehetjük, ám a friss gyökér kis darabját lereszelve melengető főzetet is készíthetünk belőle. Jótékonyan hat az ízületek működésére, jó ellenszere a puffadásnak és a teltségérzetnek.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top