Ahhoz nem fér kétség, hogy a maszk viselésére szükség van önmagunk és mások egészségének megóvása érdekében. De azzal is jó tisztában lenni, hogy a bőrre nézve kellemetlen következményekkel járhat az állandó maszkviselés, ha nem figyelünk oda: pattanásokat, gyulladásokat, pirosságot vagy irritációt is okozhat.
A bőrgyógyászok az angol mask és acne (akne) szavakat vonták össze a jelenség leírásához, így jött létre a maszkne. A kifejezést különböző típusú, jellemzően az arc alsó, maszkkal fedett részén megjelenő pattanásokra használják. A pattanásokat okozhatja a maszk és a bőrünk dörzsölődése: a folyamatos súrlódás ilyenkor irritálja a felhámot és elkezdi a bőr védőrétegét vékonyítani, könnyebb utat engedve a baktériumoknak. Érzékeny bőr esetén pedig kiütések is megjelenhetnek. A másik gyakori kiváltó ok, amikor a kifújt, de bent ragadt levegő párás, meleg környezetet teremt, kitágítja a pórusokat, és ezzel elősegíti a kórokozók elszaporodását. Az eredmény: több pattanás és mitesszer az arcon, főként a maszk által fedett területeken.
Az ekcémás vagy ekcémára hajlamos bőr állapotát is tovább ronthatja a maszkviselés
Mivel a maszk fokozhatja az irritációt az arcbőrön, tovább súlyosbíthatja az ekcémára való hajlamot. A maszk alatt a bőr pH-ja is megváltozik, többek között kiszáradhat, ami megalapozhatja a bőrünk felszínén jelen lévő gombák, baktériumok és egyéb mikroorganizmusok által alkotott normál flóra arányainak felborulását. Ez az jelenti, hogy gyengül a bőr védekezési képessége, azaz könnyen kialakulhatnak felülfertőződések a bőrön.
Tipp: Ne sminkeljünk maszk alatt! A natúr, természetes sminkeket is ajánlott elhagyni a maszk alatt, hiszen az izzadás hatására amúgy is lejön még a legtartósabb alapozó vagy fixáló púder is.
Hogyan kell viselni a maszkot?
- Mielőtt fel- vagy levesszük a maszkot, alaposan mossuk meg a kezünk szappannal és vízzel, vagy használjunk kézfertőtlenítőt.
- Ha átnedvesedik, csökken a hatékonysága, ezért cseréljük le.
- Ne érintsük meg használat közben.
- A maszkot mindig a fülénél fogva vegyük le.
- Ha egyszer használatos, utána dobjuk ki.
Mit kezdjünk az aknékkal?
Ha a maszk alatt akné alakul ki, ne használjunk agresszív kozmetikai készítményt, bőrradírt vagy alkoholtartalmú szárító krémeket, tonikokat. Olyan készítményt részesítsünk előnyben, ami megnyugtatja és regenerálja a bőrt,. Ajánlatos több tiszta vizet inni, ami belülről hidratálja és salaktalanítja a szervezetet. Ha hosszabb ideig nem tudunk megszabadulni a szájmaszk alatt kialakult aknétől, keressünk egy tapasztalt bőrgyógyászt.
Kerüljük el a bajt, fertőtlenítsük a szövetmaszkunkat!
Forralás
Hagyjuk öt percre forrásban lévő vízben a szövetmaszkunkat, és készen is vagyunk. A módszer hátránya, hogy kárt tehet az anyagban, illetve negatívan befolyásolhatja annak légáteresztő képességét. Emiatt a forralást legfeljebb 10 alkalommal érdemes alkalmazni.
Mosás
A szájmaszkot a többi szennyessel együtt kimoshatjuk a mosógépben is. Fontos azonban, hogy megfelelő mennyiségű mosószert (ami ideális esetben klór- vagy fehérítőtartalmú, vagy van valami más aktív összetevője, ami nem teszi tönkre a mosnivalók színeit) használjunk, illetve olyan programot válasszunk, ami legalább 60 Celsius-fokon mos.
A cikk a Bepanthen Sensiderm krém forgalmazója, a Bayer Hungária Kft. felkérésére készült.
A Bepanthen Sensiderm krém orvostechnikai eszköz, egyben gyógyászati segédeszköz.
A kockázatokról olvassa el a használati útmutatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát!
Tudj meg többet a testedről!
- 5 különleges testi adottság, amivel csak kevesen rendelkeznek
- Tévedsz, ha azt hiszed, csak az orrod érzékeli a szagokat
- Kvíz: Ezt biztos nem tudtad az emberi testről
(Nyitókép: Getty Images/ Alan Rubio)